Internet nieubłaganie ewoluuje. Kluczowe azymuty to Internet rzeczy (IoT), mobilność i cyberprzestępczość. Raport Cisco Visual Networking Index (VNI) nie pozostawia wątpliwości, że nasz kraj również jest w centrum wydarzeń. Przykład? Na jednego polskiego internautę przypadnie 5,5 urządzenia podłączonego do sieci już w 2020 r.
Sieć w korku
Współczesne wyzwania dla sieci firmowych jakie identyfikuje Cisco to:
– Dramatycznie rosnąca liczba urządzeń połączonych z siecią.
Tylko w naszym kraju w ciągu trzech lat liczba urządzeń podłączonych do sieci sięgnie 212,7 mln, wobec 125,5 mln w 2015 r. Na jednego mieszkańca przypadać będzie średnio 5,5 urządzenia, a ponad 40% tych połączeń stanowić będą moduły M2M (machine to machine).
– Grono internautów systematycznie się zwiększa.
Liczba użytkowników sieci wzrośnie do 4,6 mld w ciągu najbliższych czterech lat wobec 3,3 mld takich osób na całym świecie w 2016 r. W efekcie 58% globalnej populacji globu będzie konsumować treści internetowe.
– Ruch w sieci będzie będzie coraz bardziej natężony.
Prognoza Cisco mówi o trzykrotnym wzroście ruchu w sieciach IP w ciągu najbliższych czterech lat. Szacunki koncernu zakładają poziom 3,3 zettabajtów (ZB) ruchu danych za pośrednictwem sieci, w porównaniu do 1,2 zettabajta w roku 2016. Z kolei ruch w sieciach SD-WAN będzie rósł w tempie 44% rocznie w porównaniu do 5% w przypadku tradycyjnych sieci WAN.
– Realne zagrożenie cyberatakami
Paraliż firmowych sieci przez zasypanie serwerów i urządzeń sieciowych zapytaniami generowanymi przez dużą liczbę urządzeń o różnych adresach IP to atak DDoS (Distributed Denial of Service). Moc takich ataków intensywnie wzrasta do okolic poziomu 1,2 Gb/s. To wartość jest w stanie odciąć od sieci większość firm. Cisco szacuje, że liczba ataków DDoS wzrośnie do 3,1 mln rocznie do 2021 roku.
Więcej smartfonów niż kont bankowych
I kolejna garść ciekawych danych z raportu Cisco, które odzwierciedlają skalę zmian jakie przechodzi Internet. Według Gartnera obecnie mamy 8,4 mld urządzeń połączonych z siecią na całym świecie. W ciągu najbliższych czterech lat Cisco wskazuje, że
– Połączenia M2M (machine to machine) sięgną 50% wszystkich urządzeń i połączeń w sieci (13,7 mls)
– Smartfony generować będą 58% ruchu IP (w porównaniu z 22% w 2016 r.). Jedynie 22% ruchu IP generować będą komputery (w 2016 r. odpowiadały za 58% ruchu w sieci), za 12% odpowiadać będą tablety, 8% połączeń sprzęt TV.
– Liczba użytkowników smartfonów i telefonów komórkowych na świecie wzrośnie do 5,5 mld, co oznacza że będzie ich więcej niż kont w bankach (5,4 mld), domów i mieszkań z dostępem do bieżącej wody (5,3 mld) czy stacjonarnych linii telefonicznych (2,9 mld).