Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland (Skanska RDP) w komentarzu dla ISBnews o planach Skanska Residential Development Poland na 2024 rok.

W 2024 r. będziemy kontynuować rozwój na dwóch największych rynkach mieszkaniowych w Polsce – w Warszawie i Krakowie, oferując mieszkania w wysokim standardzie oraz w dogodnych lokalizacjach. W planach mamy przede wszystkim budowę kolejnych etapów istniejących już projektów. Pracujemy też nad uruchomieniem nowych inwestycji w Krakowie, po dużym sukcesie sprzedażowym osiedla Hemma Orawska, które oddaliśmy mieszkańcom w ubiegłym roku. O naszych dalszych realizacjach będziemy informowali na bieżąco.

W naszej ofercie znajdą się zarówno lokale jedno- oraz dwupokojowe, jak i duże, o powierzchni przekraczającej 100 mkw. Te mniejsze cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie na własne potrzeby oraz wśród klientów inwestycyjnych. Lokale cztero- czy pięciopokojowe wybierają przede wszystkim nabywcy szukający dla siebie przestronnych, komfortowych wnętrz. Ta ostatnia grupa wróciła na rynek w 2023 r. i spodziewamy się, że w tym roku nadal pozostanie aktywna. Oczywiście mamy na uwadze tendencję do zmniejszania powierzchni mieszkań przez deweloperów ze względu na wysokie ceny, ale projektując nasze osiedla, zawsze analizujemy potrzeby i możliwości różnych klientów.

W najbliższym czasie kierunki rozwoju polskiego rynku mieszkaniowego będą zależały w dużej mierze od decyzji rządu obejmujących nie tylko nowe instrumenty wsparcia, które zastąpią program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, ale także politykę pieniężną czy rozwiązania legislacyjne determinujące m.in. szybkość podejmowania decyzji administracyjnych w odniesieniu do nowych inwestycji mieszkaniowych czy możliwość pozyskania gruntów pod tego rodzaju projekty. Pamiętajmy, że na polskim rynku mieszkaniowym wciąż mamy do czynienia z luką podażową, która wpływa na wysokość cen mieszkań.

Oprócz wysokiej jakości, atrakcyjnych lokalizacji oraz różnorodności metrażu, bardzo mocno stawiamy na zrównoważony rozwój, a szczególnie na efektywność energetyczną budynków. Jednym z głównych celów całej Grupy Skanska jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2045 r., przy czym w 2030 r. chcemy być na półmetku w tym zakresie. Aby to osiągnąć, każdego roku ograniczamy ślad węglowy naszych projektów mieszkaniowych. Inwestujemy też w rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska, a jednocześnie umożliwiają mieszkańcom naszych osiedli oszczędzanie na mediach. Są to m.in. panele fotowoltaiczne, rekuperacja z wentylacji, odzysk wody szarej czy system zdalnego zarządzania mieszkaniem, który jest w stanie wygenerować nawet 18 proc. oszczędności.

Warto przy tym podkreślić, że technologia smart home cieszy się rosnącym zainteresowaniem Polaków planujących zakup mieszkania. W badaniu przeprowadzonym w II połowie 2023 r. na zlecenie naszej spółki mieszkaniowej, aż 60 proc. respondentów zadeklarowało, że system inteligentnych urządzeń jest istotnym czynnikiem w procesie dokonywania wyboru lokalu mieszkalnego.

Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest dostępność budowanych przez nas obiektów dla mieszkańców z różnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi czy seniorów o mniejszej mobilności. Pod tym względem od wielu lat wyprzedzamy trendy oraz wymagania prawne. Coraz więcej naszych osiedli posiada certyfikat „Obiekt bez barier”. Pod koniec stycznia 2024 r. portfolio inwestycji mieszkaniowych Skanska, które pomyślnie przeszły proces certyfikacji, powiększyło się o Holm House 4 i Nu! Warszawa Wola 1.

W tym roku zamierzamy także rozwijać koncept mieszkań wykończonych pod klucz, który wprowadziliśmy na rynek pod nazwą Sitta, co oznacza „rozsiądź się wygodnie”. W Skanska oferujemy wysoki standard wykończenia, który obejmuje nie tylko wykonanie podłóg, wewnętrznych drzwi oraz łazienki, ale także kompleksowo wyposażonej kuchni z szafami wnękowymi i sprzętem AGD. Takie rozwiązanie cieszy się z roku na rok rosnącą popularnością. Dla kupujących to duży komfort i znacząca oszczędność czasu, a jednocześnie gwarancja jakości. Dodatkowo mogą oni w ten sposób uniknąć zaciągania
oddzielnego kredytu na prace wykończeniowe, wybierając jedno większe finansowanie hipoteczne. Co więcej, to świetna opcja dla osób kupujących mieszkania na wynajem.

Wybierając lokal wykończony pod klucz, mogą od razu wejść na rynek najmu, zwiększając
tym samym szansę na szybszy zwrot z inwestycji. Rozwijając koncept mieszkań pod klucz, słuchamy głosu naszych klientów. Przykładowo, na podstawie badania satysfakcji wśród osób, które zakupiły gotowe mieszkania w inwestycji Holm House 3, opracowaliśmy nowe propozycje dla nabywców lokali mieszkalnych w Holm House 4 oraz Nu! Warszawa Wola.

Podsumowując, w 2024 r. będziemy kontynuowali przyjęte przez nas w ubiegłych latach strategiczne kierunki rozwoju, mając jednocześnie na uwadze najnowsze trendy oraz zmieniające się potrzeby naszych klientów i otoczenie rynkowe.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments