W erze cyfrowej, gdzie dane są nowym złotem, sztuczna inteligencja (AI) stała się kluczowym narzędziem umożliwiającym organizacjom na całym świecie transformację ich działalności, oferując niezrównane możliwości optymalizacji, personalizacji i innowacji. AI, szczególnie Generative AI (Gen AI), przekształca sektory przemysłowe, poprawia efektywność operacyjną i tworzy nowe modele biznesowe.

Globalne wydatki na IT mają osiągnąć 5 bilionów dolarów w 2024 roku, co oznacza wzrost o 6,8% w porównaniu z 2023 rokiem — prognozuje Gartner. Pomimo dużego zainteresowania generatywną AI, nie przewiduje się, aby miała ona znaczący wpływ na wzrost wydatków na IT w najbliższym czasie. John-David Lovelock z Gartnera wskazuje, że mimo że Gen AI zmieni wiele aspektów, nie wpłynie znacząco na wydatki IT, podobnie jak inne duże trendy, takie jak IoT czy blockchain. Rok 2024 będzie okresem, w którym organizacje zaczną planować wykorzystanie Gen AI, jednak wydatki IT będą napędzane bardziej tradycyjnymi czynnikami.

Nie zmienia to jednak faktu, że ChatGPT, usługa AI rozwijana przez OpenAI, osiągnęła pułap 100 milionów użytkowników w rekordowym czasie, co podkreśla rosnące zainteresowanie i zaufanie do możliwości AI. Biorąc pod uwagę, że wszyscy przygotowują się na nadchodzącą rewolucję spowodowaną Gen AI, warto zastanowić się, gdzie przyniesie ona największą wartość dodaną?

Będziemy pracować szybciej i mądrzej

Pierwszym i najbardziej oczywistym obszarem, w którym AI przynosi znaczącą wartość, jest optymalizacja i automatyzacja powtarzalnych czynności. Dzięki zdolności do szybkiego przetwarzania i analizowania dużych ilości danych AI może identyfikować wzorce i wykonywać zadania z większą precyzją i mniejszym nakładem czasu niż ludzie. Przykładem jest automatyzacja procesów biznesowych (BPA), gdzie AI pomaga w zarządzaniu danymi, obsłudze klienta czy nawet w księgowości, redukując koszty operacyjne i zwiększając wydajność pracy. – zauważa Maria Kabacińska-Mikołajczak, AI & ML Product Manager w SoftServe.

Generative AI, wykorzystując zaawansowane algorytmy, umożliwia też firmom wyodrębnienie przydatnych informacji i generowanie kreatywnych wyników. Skuteczna inżynieria promptów, czyli umiejętność formułowania zapytań i poleceń dla AI, jest kluczowa w analizowaniu trendów rynkowych i przewidywaniu zmian. Firmy wykorzystujące Gen AI do analizy danych są w stanie lepiej zrozumieć swoich klientów, dostosować strategie marketingowe i optymalizować swoje produkty, co prowadzi do zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Wyższy poziom bezpieczeństwa i personalizacji

AI rewolucjonizuje także podejście do personalizacji. W sektorze e-commerce platformy używają AI do dostosowywania rekomendacji produktów na podstawie historii zakupów i zachowań przeglądania. W edukacji personalizowane ścieżki nauczania dostosowują się do indywidualnych potrzeb ucznia, zwiększając skuteczność edukacji. Banki, wykorzystując AI, mogą oferować spersonalizowane produkty finansowe, dopasowane do profilu ryzyka i potrzeb klienta, co zwiększa satysfakcję i lojalność klientów.

W obszarze cyberbezpieczeństwa, Gen AI odgrywa kluczową rolę w analizie ryzyka i wykrywaniu oszustw. Algorytmy AI mogą monitorować transakcje w czasie rzeczywistym, identyfikując podejrzane działania, które mogłyby wskazywać na próby oszustwa czy wycieku danych. Dzięki temu firmy są w stanie szybciej reagować na potencjalne zagrożenia, znacznie zwiększając bezpieczeństwo danych klientów i operacji biznesowych. – podkreśla ekspertka SoftServe.

AI od dawna jest wykorzystywana do rekomendowania treści w serwisach streamingowych, co znacząco poprawiło doświadczenia użytkowników. Algorytmy analizują preferencje i zachowania użytkowników, oferując spersonalizowane sugestie filmów, muzyki czy artykułów, co nie tylko zwiększa zaangażowanie, ale także pomaga odkrywać nowe treści dostosowane do indywidualnych gustów.

Gen AI jest siłą napędową transformacji cyfrowej, oferując organizacjom możliwość optymalizacji procesów, personalizacji ofert i zwiększenia bezpieczeństwa. Wartość dodana przez AI jest niezaprzeczalna w wielu sektorach, od biznesu po edukację i rozrywkę. Dzięki ciągłym postępom w tej technologii możemy spodziewać się jeszcze większej integracji AI w naszym codziennym życiu, co otwiera nowe horyzonty dla innowacji i wzrostu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments