Branża logistyczno-magazynowa w 2023 roku zmagała się z wieloma wyzwaniami związanymi ze spadkiem popytu na powierzchnie magazynowe oraz wzrostem stopy pustostanów. 2024 rok rysuje się dobrymi perspektywami, związanymi ze stabilizacją czynszów oraz zwiększeniem aktywności inwestycyjnej w sektorze.

Rok 2023 charakteryzował się zmniejszeniu popytu na powierzchnię przemysłowo-logistyczne. Należy jednak wskazać, że lata poprzedzające cechowały się w tym zakresie największym zainteresowaniem najemców w historii tego rynku. Przez cały zeszły rok miał miejsce trend wzrostowy pustostanów, który w III kwartale 2023 wynosił 7,7%. Odnotowano również spadek powierzchni w budowie z 4,8 mln m2 w 2022 roku do 2,5 mln m2 w III kwartale 2023 roku.

Druga połowa 2023 roku wywarła na sektorze budowlanym konieczność przewartościowania warunków realizacji projektów. Koszty budowy w ostatnich 12 miesiącach ustabilizowały się, a takie elementy jak ceny materiałów budowalnych spadały. Zwiększyła się dostępność generalnych wykonawców oraz skrócił czas realizacji inwestycji. Daje to podstawy do ożywienia sektora, zważywszy, że Polska nadal pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji magazynowo — przemysłowych w Europie. – wskazał Rafał Wójcik Prezes Zarządu Roof Renovation S.A. jednego z liderów wykonawstwa dachów płaskich i fasad dla wielkopowierzchniowych obiektów logistycznych i przemysłowych.

Stabilizacja sytuacji gospodarczej w Polsce w 2024 roku pozwoli na zwiększenie aktywności inwestorów. Prognozy gospodarcze związane z ustabilizowaniem inflacji, wzrostów PKB oraz spadkiem stóp procentowych, dają podstawę do poprawy poziomu inwestycji, w szczególności na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych.

Podstawą ożywienia sektora będzie dalszy rozwój branży motoryzacyjnej w kraju, szczególnie w zakresie produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Dodatkowo rozwój infrastruktury morskiej w Polsce będzie niósł za sobą inwestycje w powierzchnie logistyczne i przemysłowe w regionach nadbałtyckich. Już dziś dotychczasowa wielka piątka regionów sektora magazynowego obejmująca: Warszawę, Górny Śląsk, Łódź, Wielkopolskę oraz dolny Śląsk, rozszerzyła się o trzy nowe obszary: tj. Kraków, Szczecin i Trójmiasto. – powiedział Rafał Wójcik.

Zgodnie z przewidywaniami analityków dopiero druga połowa 2024 roku zapowiada zmianę sytuacji gospodarczej oraz makroekonomicznej Polski i rozpoczęcie nowych inwestycji w kraju i sektorze magazynowo — przemysłowym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments