RETN ogłasza ciekawą i jednocześnie ambitną inicjatywę na najbliższe dwanaście miesięcy. Jej celem jest wspieranie w procesie przejścia na IPv6, czyli protokół internetowy nowej generacji. Inicjatywa ta pojawia się w bardzo ważnym momencie, kiedy społeczność internetowa potrzebuje bardziej skalowalnej, bezpiecznej i wydajnej infrastruktury sieciowej.

Inicjatywa RETN, mająca na celu zachęcanie do przyjęcia protokołu IPv6, jest też wyjątkową motywacją: przy każdej zakupionej usłudze IP Transit, RETN dopasuje ustaloną przez klienta szybkość transmisji danych do równoważnej przepustowości ruchu IPv6, bez dodatkowych kosztów do 31 marca 2025 r. RETN wychodzi naprzeciw obawom natury finansowej i operacyjnej, związanych z przejściem na protokół IPv6. Celem jest również szybszy wzrost wskaźników adopcji nowego rozwiązania w Polsce oraz w skali globalnej.

Pilna potrzeba szybkiego wdrożenia protokołu IPv6

Internet stoi w obliczu krytycznego momentu związanego z wyczerpywaniem się adresów IPv4, co sprawia, że przejście na IPv6 jest nie tylko korzystne, ale też niezbędne dla dalszego rozwoju i stabilności usług online. Wprowadzenie nowego standardu jest też spóźnione, ponieważ protokół został ratyfikowany przez IETF w 1995 r.

IPv6 eliminuje ograniczenia swojego poprzednika, zapewniając o wiele większą przestrzeń adresową, ulepszone funkcje bezpieczeństwa i lepszą wydajność routingu oraz automatycznej konfiguracji sieci. Właśnie te ulepszenia mają kluczowe znaczenie dla rosnącej liczby urządzeń łączących się z Internetem, rozwoju IoT (Internetu Rzeczy) i rozwoju nowych, innowacyjnych usług online.

Rozwiązanie dla problemów związanych z przyjęciem protokołu IPv6

Istotnymi czynnikami motywującymi do przyjęcia protokołu IPv6 są aspekty gospodarcze i innowacyjne. Infrastruktura w poszczególnych krajach, obsługująca protokół IPv6 jest gotowa do lepszego wspierania możliwości w obszarach gospodarki i innowacji, a w szczególności takich jak Internet Rzeczy i inteligentna infrastruktura. Jednak przejście wymaga wspólnych wysiłków, aby poszerzyć bazę użytkowników protokołu IPv6.

W powszechnym przekonaniu nie ma konieczności przejścia na nowy standard, ponieważ dostępne są tymczasowe obejścia takie jak translacja adresów sieciowych (NAT). Nowy standard jest jednak nieuniknionym krokiem, który czeka wszystkich użytkowników sieci.

Z informacji RETN wynika, że 40% jego klientów przyjęło protokół IPv6. Jest to wskaźnik podobny do poziomu notowanego przez Google. 41,72 % jego użytkowników na dzień 19 lutego 2024 r. stosuje protokół IPv6. Dla porównania, według Google w Polsce ten wskaźnik wynosi 17,1%.

Strategiczne podejścia do przyjęcia protokołu IPv6

Przyjęcie nowego protokołu jest kwestią o znaczeniu strategicznym, a jedną z kluczowych spraw jest kompatybilność sieci prywatnych i publicznych z siecią protokołem IPv6. Duże organizacje wprowadzają go z różnych powodów. Mogą to być narzucone już regulacje, a z drugiej strony jest to konieczność obsługi klientów stosujących wyłącznie protokół IPv6, co ma miejsce szczególnie w sektorach mobilnym i Internetu Rzeczy. RETN jest gotowy wspierać te strategiczne potrzeby, ułatwiając przyjęcie protokołu IPv6 i proponując innowacyjne sposoby na dostosowanie do nowego standardu.

Pomimo wyraźnych zalet IPv6, takich jak zwiększona wydajność i bezpieczeństwo przejście do nowego protokołu następuje o wiele wolniej niż pierwotnie oczekiwano. Inicjatywa RETN ma na celu wsparcie tempa tej zmiany, dzięki efektywnej kosztowo ścieżce przyjęcia protokołu IPv6.

Razem dla dobra Internetu

RETN zdaje sobie sprawę ze znaczenia protokołu IPv6, który może zagwarantować, że Internet pozostanie nieograniczony, powszechnie dostępny i w dalszym ciągu gotowy do wspierania przyszłych innowacji technologicznych. Oferując bezpłatny tranzyt IPv6 przy podjęciu współpracy w standardzie IPv4, RETN nie tylko ułatwia klientom przejście na nowy protokół, ale także włącza się do globalnego wysiłku na rzecz przyjęcia IPv6. Inicjatywa ta odzwierciedla zaangażowanie RETN w dostarczanie najnowocześniejszych rozwiązań oraz nasze zaangażowanie w długoterminowy sukces i odporność Internetu.  mówi Tony O’Sullivan, dyrektor generalny RETN.

Zaawansowana infrastruktura internetowa w Polsce jest bez wątpienia dobrze przygotowana do przyjęcia protokołu IPv6, kluczowego dla następnej fazy rozwoju technologicznego, włączając w to standard 5G oraz Internet Rzeczy. Choć przejście od dobrze już znanego protokołu IPv4 może wydawać się wymagające, jest to strategiczny krok w kierunku cyfrowej przyszłości Polski  oraz utrzymania naszej technologicznej przewagi. dodaje Amy Bajer, Dyrektor Zarządzająca RETN Poland & CEE.

RETN zaprasza firmy, dostawców treści i operatorów sieci do przyłączenia się do tej inicjatywy i podjęcia tego ważnego kroku w kierunku coraz większej adopcji IPv6. Usuwając kolejne bariery na drodze do przyjęcia protokołu IPv6, RETN nie tylko ułatwia rozwój swoich klientów, ale także przyczynia się do globalnych wysiłków na rzecz solidniejszego, bezpieczniejszego i skalowalnego Internetu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments