W najbliższych latach znaczący wpływ na rynek centrów danych będzie miała przede wszystkim sztuczna inteligencja (AI). Wzrost przetwarzanych przez serwery informacji będzie powodował większe obciążenie infrastruktury IT. Jak wskazują eksperci Eaton, w nadchodzących latach konieczna będzie zmiana sposobu myślenia o projektowaniu i zarządzaniu centrami danych. Na znaczeniu zyskają nowe lokalizacje w Europie i Afryce, m.in. Warszawa.

Sztuczna inteligencja rozwija centra danych

Centra danych stoją na pierwszej linii w kontekście transformacji cyfrowej i rozwoju narzędzi bazujących na danych, takich jak AI, internet rzeczy czy chmura. Obiekty te muszą sprostać nowym wymaganiom i obciążeniom serwerów związanym z przetwarzaniem rosnącej ilości informacji – według TIRIAS Research do 2028 r. ilość danych przetwarzanych przez generatywną AI (m.in. ChatGPT) może spowodować aż 50-krotny wzrost przetwarzanych przez serwery obciążeń.

Rozwój technologiczny związany z AI i internetem rzeczy pomaga też jednak w poprawianiu wydajności centrów danych. Narzędzia te umożliwiają m.in. monitorowanie bieżących operacji i przeprowadzanie analiz predykcyjnych, dzięki którym obiekty mogą lepiej zarządzać energią czy bezpieczeństwem.

Dane są paliwem dla sztucznej inteligencji, która podczas szkolenia wykorzystuje ogromne ich ilości. W związku z tym rośnie również zapotrzebowanie na moc obliczeniową. To powoduje, że centra danych, które przechowują te informacje oraz przetwarzają operacje, muszą być przygotowane na nowe wymagania klientów oraz brać je pod uwagę przy projektowaniu architektury IT obiektów. – wskazuje Władysław Szewczuk, Product Manager w firmie Eaton.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments