Prezes Zarządu Sescom SA Sławomir Halbryt w komentarzu eksperckim dla ISBtech na temat perspektyw i planów biznesowych grupy w 2024 roku.

Za nami udany rok obrotowy 2022/2023. W opublikowanych na początku stycznia wstępnych wynikach finansowych zaprezentowaliśmy wzrost sprzedaży grupy o 44% do poziomu 229,4 mln zł oraz znaczącą poprawę EBITDA – z 5,1 mln zł do 21,6 mln zł r/r. Istotne polepszenie naszych wyników było efektem rozwoju organicznego oraz akwizycji podmiotu na rynku brytyjskim w kwietniu ubiegłego roku. W naszym core-business – usługach Facility Management, przekroczyliśmy wolumeny zleceń serwisowych sprzed pandemii oraz wybuchu wojny w Ukrainie.

Prezes Zarządu Sescom SA Sławomir Halbryt

Na obecny rok obrotowy patrzę z optymizmem. Przede wszystkim, pozytywny wpływ nabycia spółki PCB Technical Solutions Limited na sprzedaż grupy był w minionym roku jedynie częściowy, ponieważ akwizycję przeprowadziliśmy w 7. miesiącu roku obrotowego. Myślę, że przy przepracowaniu pełnego roku, PCB do dotychczas wypracowanych w ramach grupy Sescom 27 mln zł sprzedaży może dołączyć dodatkowe 20-30 mln zł. Innym pozytywnym bodźcem sprzedażowym w Wielkiej Brytanii powinno być wykorzystanie pozytywnych efektów synergii.

Warunkiem podtrzymania dynamiki wzrostów w nowym roku będzie również rozwój naszych rozwiązań proponowanych klientom. W 2023 roku rozpoczęliśmy komercjalizację usługi zarządzania majątkiem trwałym sklepu przy wykorzystaniu technologii RFID. W październiku podpisaliśmy pierwszy kompleksowy kontrakt na otagowanie i inwentaryzację majątku za pomocą RFID w ponad 3.500 obiektów znanej sieci dyskontów. Z usługą planujemy teraz odważniej wejść na rynek. Prowadzimy już rozmowy dotyczące wdrożenia naszego rozwiązania na rynkach: niemieckim, czeskim i słowackim.

W roku 2024 celujemy w dalszy wzrost EBITDA. Zgodnie z naszą opublikowaną strategią – Wise Futurist 2030, w roku obrotowym 2024/2025 powinniśmy osiągnąć 35 mln zł zysku EBITDA z pominięciem zdarzeń jednorazowych. Aby tego dokonać, poza dalszym rozwojem organicznym, potrzebujemy jeszcze co najmniej jednej akwizycji. Według naszych analiz następnym rynkiem, na którym powinniśmy zrealizować kolejne przejęcie, jest rynek niemiecki. Niemcy były dotychczas naszym drugim największym, zaraz po Polsce, obszarem sprzedaży. Obecnie identyfikujemy podmioty o właściwym modelu organizacyjnym i operacyjnym. Jesteśmy zdeterminowani, żeby 2024 rok zakończyć kolejną akwizycją.

Grupa Sescom to również Segment Technologii Wodorowych. Z dużą satysfakcją obserwuję zauważalne postępy w pracach nad naszymi autorskimi rozwiązaniami: elektrolizerem oraz kotłem wodorowym. Wejście pierwszego zewnętrznego inwestora pozwoliło przyspieszyć fazę developmentu urządzeń. W 2024 roku planujemy wejść w decydujące fazy testów w celu ich przygotowania pod certyfikację.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments