Dla Ghelamco 2023 rok był niezwykle ważny i obfitował w wiele wyzwań i sukcesów. W ubiegłym roku deweloper oddał do użytku dwa budynki biurowe w regionach: KREO w Krakowie i Craft w Katowicach, a także kontynuował budowę ultranowoczesnych i przyjaznych środowisku biurowców The Bridge i VIBE w Warszawie.

Ghelamco zakończyło rok jedną z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości w 2023 roku – sprzedażą wieży hotelowej w kompleksie The Warsaw HUB, a także skomercjalizowaniem większości powierzchni biurowej w VIBE.

Zmiany za sterami w Polsce

W kwietniu 2023 roku Ghelamco ogłosiło zmiany w zarządzie swoich polskich spółek. Nowym dyrektorem zarządzającym został Jarosław Zagórski, który z belgijskim deweloperem związany jest od 17 lat, pełniąc wcześniej funkcję dyrektora handlowego i rozwoju. Fotel prezesa zarządu objął z kolei Paul Gheysens, właściciel i założyciel Ghelamco. Zarząd został również rozszerzony o nowych członków: Michaela Gheysensa, Marie-Julie Gheysens, Chrisa Heggericka i Rafała Gierczaka.

Finalizacja w regionach

W 2023 roku Ghelamco dostarczyło na rynkach regionalnych ponad 50 000 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Ukończone i oddane do użytku zostały projekty KREO w Krakowie i Craft w Katowicach, liczące odpowiednio 24 000 mkw. i 26 700 tys. mkw. Są to pierwsze biurowce w miastach regionalnych Europy Środkowo-Wschodniej certyfikowane w systemie SmartScore, będącym potwierdzeniem wysokiego standardu inteligentnych rozwiązań.

Ponadto, budynki Ghelamco będą również pierwszymi w swoich miastach, które zostaną ocenione pod kątem zaawansowania technologicznego przez zespół certyfikujący WiredScore. Oba obiekty charakteryzuje ponadczasowa architektura, wpisująca się w tradycje architektoniczne Krakowa i Katowic.

Flagowe projekty w Warszawie

W 2023 roku Ghelamco zorientowało swoją strategię inwestycyjną głównie na rynek warszawski. W stolicy deweloper realizuje najwyższy obecnie budowany obiekt w Polsce – 174-metrowy wieżowiec The Bridge w narożniku ulic Towarowej i Grzybowskiej, który zaoferuje łącznie 47 000 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej.

Budynek będzie jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie wysokościowców w Europie Środkowo-Wschodniej, co potwierdzają pierwsze w Europie Środowo-Wschodniej certyfikaty SmartScore i WiredScore na najwyższym platynowym poziomie. Oprócz nich będzie również certyfikowany w systemach WELL, BREEAM, Green Building Standard oraz „Obiekt bez barier”. Wieżowiec połączony zostanie z historycznym gmachem wydawnictwa

Bellona, który obecnie przechodzi renowację i przebudowę.

Drugim projektem Ghelamco w Warszawie jest kompleks biurowy VIBE. Realizacja pierwszego budynku o powierzchni 15 000 mkw. powoli zmierza ku końcowi. Równolegle trwają prace projektowe nad drugim etapem, w ramach którego powstanie 95-metrowa wieża. VIBE łączy doskonałą lokalizację w biznesowym centrum Warszawy z najwyższą dbałością o dobrostan pracowników i poszanowaniem środowiska naturalnego. Jego wyjątkowość polega również na pierwszym w Polsce muzycznym DNA dla budynku biurowego.

Podobnie jak Warsaw UNIT i The Bridge, biurowiec będzie wykorzystywał zaawansowany system zarządzania energią (Building Energy Management System), który pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii. Zrównoważony charakter projektu potwierdzą certyfikaty w systemach WELL, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Building Standard.

Sprzedaż wieży hotelowej

W grudniu 2023 Ghelamco poinformowało o finalizacji sprzedaży ostatniej wieży z kompleksu The Warsaw HUB przy rondzie Daszyńskiego mieszczącej hotele sieci Crowne Plaza i Holiday Express Inn. Nabywcą budynku o powierzchni około 21 tys. mkw. został francuski fundusz Corum XL. Transakcja należała do największych, jakie miały miejsce w 2023 roku na polskim rynku nieruchomości. Właścicielem hoteli nadal pozostaje spółka Ghelamco Hotel.

Nowe umowy najmu

2023 rok obfitował w najmy powierzchni biurowych znajdujących się w portfelu Ghelamco. Grono najemców Warsaw UNIT poszerzyło się w 2023 roku m.in. o RWE Renewables (1600 mkw.), Andersen (1600 mkw.), Imperial Brands (3200 mwk.), OmniOffice (3090 mkw.) i kawiarnię Starbucks. Z kolei regionalny projekt w Krakowie – KREO – pozyskał dużego najemcę Chilliflex, który zdecydował się wynająć 5700 mkw. Pod koniec 2023 Ghelamco podpisało też trzy umowy najmu w będącej jeszcze w fazie realizacji inwestycji VIBE – w sumie na ok. 10 000 mkw., czyli 2/3 budynku.

Projekty mieszkaniowe

W minionym roku sektor mieszkaniowy z powodzeniem uzupełniał działalność deweloperską Ghelamco. Firma zakończyła sprzedaż ostatnich luksusowych apartamentów i lokali użytkowych w inwestycji Foksal 13/15. W segmencie popularnym deweloper zamknął sprzedaż I etapu inwestycji Bliskie Piaseczno, składającego się ze 156 mieszkań, i rozpoczął realizację kolejnego, w ramach którego w II kw. 2025 planuje oddać kolejnych 140 lokali.

Z kolei w realizowanym w Konstancinie wieloetapowym osiedlu domów Groen Konstancin firma sfinalizowała sprzedaż II etapu, na który składa się 48 segmentów i bliźniaków, jeszcze przed zakończeniem budowy. W sumie w 2023 roku Ghelamco sprzedało 120 lokali o łącznej powierzchni użytkowej ok. 9000 mkw.

Kluczowe ESG

W 2023 roku jednym z kluczowych aspektów w strategii Ghelamco pozostawały kwestie związane z ESG. Przejawiało się to m.in. wdrażaniem proekologicznych, niskoemisyjnych i energooszczędnych rozwiązań w realizowanych projektach, ale również uczestnictwem w organizacjach skupiających się na aspektach środowiskowych w biznesie. Na początku 2023 roku Ghelamco Poland jako pierwsza firma z branży nieruchomości w Polsce dołączyła do międzynarodowej inicjatywy Science Based Targets (SBTi), która wspiera najbardziej ambitne firmy w walce z globalnym ociepleniem zgodnie z Porozumieniem Paryskim. Oprócz tego Ghelamco zostało również członkiem programu Partnerstwo dla Klimatu, zainicjowanego przez m.st. Warszawa, a także międzynarodowej organizacji UN Global Compact pod egidą ONZ, największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes.

Warsaw UNIT, ultranowoczesny i niskoemisyjny wieżowiec Ghelamco, w 2023 roku jako pierwszy budynek w Polsce uzyskał certyfikację WELL Core na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. Już wcześniej obiekt jako pierwszy wysokościowiec nad Wisłą otrzymał zielony certyfikat BREEAM z najwyższą oceną Outstanding. O energooszczędny i niskoemisyjny charakter Warsaw UNIT codziennie dba ponad 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego systemu BEMS. Dzięki temu i wielu innym rozwiązaniom jego zużycie energii jest nawet o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych budynkach wysokościowych tego typu. Warsaw UNIT jest także pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w 100% czystą energią elektryczną.

Rok pod znakiem nagród

Za swoje wysiłki w 2023 roku Ghelamco zostało docenione wyróżnieniami w wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych konkursach. Należą do nich m.in. statuetka CEE Investment Awards w kategorii Future Project dla The Bridge, nagroda PLGBC Green Building Awards 2023 dla Warsaw UNIT jako Najlepszego Ekologicznego Budynku Certyfikowanego, statuetka Lidera Innowacji Roku od Nedap, Złoty Kompas dla Craft jako Najlepszego Projektu Biurowego, tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2023 przyznany przez kapitułę Polskiego Kongresu Klimatycznego, nagroda Człowiek Roku Propertynews.pl dla Jarosława Zagórskiego, dyrektora zarządzającego Ghelamco Poland, statuetka WiredScore Portfolio za zapewnianie najlepszej w swojej klasie łączności cyfrowej w najnowszych projektach Ghelamco, a także Złoty Spinacz za komunikację VIBE wykorzystującą muzyczne DNA.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments