Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A., w komentarzu eksperckim dla ISBtech o sytuacji na rynku mieszkaniowym i planach spółki na 2024 r.

Po intensywnym dla branży nieruchomości 2023 r., w którym popyt istotnie przewyższał podaż, w 2024 r. spodziewamy się stabilizacji rynku. Od września obserwujemy stopniową odbudowę podaży, dzięki zwiększonej aktywności deweloperów, którzy w reakcji na wzmożony popyt związany m.in. z programem „Bezpieczny Kredyt 2%” zaczęli wprowadzać większą liczbę nowych inwestycji. Mimo tego oferta na największych rynkach w Polsce – w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i we Wrocławiu – wciąż jest na niskim poziomie, a na dwóch pierwszych – jednym z najniższych w historii.

Spodziewamy się, że poziom oferty nie powinien się już zmniejszać, natomiast osiągnięcie względnej równowagi pomiędzy popytem a podażą na mieszkania potrwa kilka kwartałów. Nie widać zapasu pozwoleń na budowę na największych rynkach, a dodatkowo w 2023 r. liczba wydanych pozwoleń spadła o ok. 25% wobec 2022 r. Może się okazać, że po oczekiwanym w najbliższych miesiącach wzroście wprowadzeń do oferty nowych projektów już w II połowie 2024 r. część deweloperów będzie miała ograniczone możliwości zwiększania podaży nowych inwestycji. Wygranymi powinny być takie firmy jak m.in. Develia, które mają zabezpieczony bank ziemi z projektami, które można szybko uruchomić, elastycznie reagując na sytuację na rynku. Dzięki przejęciu w lipcu 100% udziałów polskich spółek Nexity znacząco powiększyliśmy nasz potencjał podażowy w Warszawie i Krakowie oraz weszliśmy na rynek poznański, gdzie do tej pory nie byliśmy obecni. Na posiadanych przez nas gruntach możemy wybudować ok. 10 tys. lokali.

W 2024 roku zamierzamy poszerzyć naszą ofertę o ponad 3 tys. mieszkań. Najwięcej projektów planujemy na I kwartał. Obecna sytuacja na rynku jest trudna ze względu na bardzo niską podaż, dlatego też fakt, że jesteśmy w stanie w krótkim okresie wprowadzić do sprzedaży tyle lokali, daje nam przewagę konkurencyjną. Nowe inwestycje zostaną uruchomione praktycznie we wszystkich miastach, w których działamy. Będą to zarówno kolejne etapy już realizowanych osiedli, takich jak Aleje Praskie i Bemosphere w Warszawie, Przemyska Vita i Południe Vita w Gdańsku, Ceglana Park w Katowicach czy Orawska Vita we Wrocławiu, jak i zupełnie premierowe projekty. Planujemy również rozszerzyć naszą działalność w na rynku poznańskim.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments