Marka meblowa TYLKO to jeden z najcenniejszych polskich startupów ostatnich lat. Od 2015 roku firma sprzedała ponad 200 tysięcy mebli, głównie w Europie Zachodniej. Dzięki możliwości personalizacji aż 95% z nich to unikatowe egzemplarze. Jesienią tego roku firma oficjalnie zadebiutowała w Polsce, ale dzięki uzyskanemu właśnie dofinansowaniu myśli już o podbiciu kolejnych rynków.

Umowa pomiędzy TYLKO a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) na kwotę 7,5 mln euro umożliwi m.in. dalsze prace nad innowacyjnym oprogramowaniem do projektowania i wizualizacji mebli. Inwestycję EBI wspiera program Komisji Europejskiej InvestEU w ramach wsparcia dla technologii przyszłości.

TYLKO, czyli rewolucja w branży meblarskiej

Założyciele TYLKO, czyli Hanna Kokczyńska, Jacek Majewski, Mikołaj Molenda i Benjamin Kuna, w 2015 roku zrewolucjonizowali dotychczasowy sposób produkcji oraz dystrybucji mebli. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii klient w prosty sposób samodzielnie projektuje mebel, a także ma możliwość sprawdzenia, jak będzie się on prezentował w przeznaczonym dla niego pomieszczeniu. Marka jest bardzo doceniana za granicą, m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Meble mają ponadczasowe wzornictwo i są wykonane z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów. Dzięki systemowi “click” można je łatwo złożyć, a także zdemontować bez utraty jakości. W przypadku uszkodzeń TYLKO jest też w stanie w ciągu kilku dni wyprodukować i wysłać uszkodzone elementy, bo każdy sprzedany mebel ma kopię cyfrową. Wszystko z myślą o tym, by służyły przez wiele lat.

Według dostępnych danych co roku w Europie jest wyrzucanych około 11 mln ton mebli, a w USA nawet 60 mln ton. TYLKO ma inne podejście. Chcemy, by nasze meble podróżowały z ich właścicielem po kolejnych domach, a nawet były przekazywane z pokolenia na pokolenie, czyli tak, jak to robiono dawniej. Rozwiązania, które proponujemy, są zgodne z proekologicznymi wartościami. Nasza firma również prowadzona jest wg strategii zrównoważonego rozwoju. Jako pierwsi na rynku mebli już w tym roku opublikowaliśmy raport ESG zgodny z najnowszymi standardami Komisji Europejskiej, choć na ten moment nie jest to jeszcze konieczne. komentuje Hanna Kokczyńska, współzałożycielka TYLKO.

Dofinansowanie EBI szansą na dalszy rozwój i ekspansję

TYLKO cały czas inwestuje w modyfikacje konfiguratora do projektowania mebli, a także w aplikację umożliwiającą ich wizualizację 3D w pomieszczeniu. Ma też ambicję dalszej ekspansji zagranicznej. Finansowanie EBI jest więc kluczowe do realizacji tych planów.

– Długoterminowe wsparcie EBI, czyli największego inwestora w Europie to dla TYLKO kolejny kamień milowy w 9-letniej historii firmy, a także szansa na zbudowanie globalnego biznesu, który będzie zgodny z naszymi wartościami. Przede wszystkim pozwoli nam przyspieszyć prace nad nowymi technologiami, a także wprowadzeniem kolejnych produktów do oferty. Zyskujemy też możliwość korzystania z ekspertyz i sieci kontaktów EBI. – podsumowuje Mikołaj Molenda, współzałożyciel TYLKO.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments