2 lata temu firma TSMC poinformowała, że wybrała procesory AMD EPYC do swoich centrów badawczo-rozwojowych. Teraz taką decyzję ogłosiła firma STMicroelectronics, czyli największy w Europie producent półprzewodników, którego rozwój jest 2-cyfrowy i wykorzystuje już ponad 1000 procesorów AMD EPYC w swoich centrach danych we Francji, Włoszech i Indiach, a dalsze wiele tysięcy jest wykorzystywane poprzez chmurę Microsoft Azure. STMicroelectronics na bieżąco ulepsza swoje maszyny, a serwery są wymieniane na lepsze w cyklu 27-miesięcznym.

Olibier Joubert, starszy architekt infrastruktury w STMicroelectronics: Przetestowaliśmy wszystkie procesory w ciągu ostatnich 10 lat. Zawsze potrzebowaliśmy tych najszybszych z największą liczbą rdzeni. Przez jakiś czas nie było konkurencji, ale odkąd AMD wprowadziło pierwsze procesory EPYC w 2017 roku, pojawiła się znowu alternatywa. (…) Po premierze 2 generacji AMD EPYC przetestowaliśmy je także i ich wydajność znacznie przekroczyła oczekiwania firmy. (…) Przy 3 generacji procesorów AMD EPYC przewaga wydajności nad konkurencją wzrosła do 12%. Ponadto osiągnęliśmy 25% lepszy stosunek ceny do liczby rdzeni w maszynach 1-procesorowych oraz 30% w maszynach 2-procesorowych. Rozpoczęliśmy też wtedy testy efektywności i przy EPYC 3 generacji zużycie energii na rdzeń spadło o 30%. To był pierwszy raz, gdy mogliśmy spełnić wszystkie kryteria – wydajności, ceny i efektywności, więc zaczęliśmy kupować dużo procesorów AMD EPYC 3 generacji.

STMicroelectronics zarówno projektuje, jak i produkuje półprzewodniki. Każda z fabryk ma co najmniej dwa towarzyszące jej centra danych. Największe wymagania stawiają te, które zaangażowane są w badania i rozwój, ponieważ wraz ze zmniejszaniem się układów o połowę wzrasta ich gęstość i 4-krotnie rośnie ilość danych koniecznych do obliczeń. Ponadto firma od 25 lat publikuje swoje raporty zrównoważonego rozwoju (funkcjonuje od 36). Obecnie planowane jest zredukowanie zużycia energii o 150 GigaWatów rocznie i od 2027 roku funkcjonowanie neutralne pod względem emiscji CO2.

Olibier Joubert dodaje: Wraz z 4 generacją AMD EPYC możemy uzyskać co najmniej 25% większą wydajność niż poprzednia. To znacznie więcej niż jakikolwiek inny dostępny na rynku procesor konkurencji. Z naszego doświadczenia wynika, że nawet w porównaniu do 3 generacji AMD EPYC konkurencja potrzebuje 50% więcej energii na rdzeń, a procesory kosztują 75% więcej za niższą wydajność. 4 generacja AMD EPYC będzie zatem jeszcze bardziej z przodu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments