W połowie września zakończyła się pierwsza edycja programu „Nowa Ty w IT. Profesjonalizm nie ma płci” realizowanego przez Centralny Ośrodek Informatyki. Inicjatywa ma zachęcać osoby myślące o przebranżowieniu się do rozpoczęcia kariery w branży nowych technologii. Do programu zgłosiło się ponad 4 tysiące zainteresowanych.

Po pięciu miesiącach intensywnej nauki wyłoniono 23 osoby, które będą mogły odbyć staż w organizacji, a w przyszłości zasilić szeregi pracowników Centralnego Ośrodka Informatyki. Kolejna edycja planowana jest na pierwszy kwartał 2024 roku.

Program edukacyjno-mentoringowy „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci” jest skierowany do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od doświadczenia czy wykształcenia. Zapisy do pierwszej edycji ruszyły 4 kwietnia 2023 r. Zarejestrowani mieli czas do 25 kwietnia 2023 r. na przejście bezpłatnego kursu online zakończonego testami.

Spośród ponad 300 kursantów, którzy zdali testy na poziomie co najmniej 80 proc. i wykonali dodatkowe zadania, wyłoniono 40 uczestników bootcampu, który trwał od 15 maja do 15 września. W tej części uczestnicy mieli możliwość wyboru i rozwijania umiejętności w trzech obszarach: analizy biznesowej, testingu i zarządzania projektami.

W ramach tego etapu wyłoniono 23 osoby, które otrzymały możliwość odbycia stażu w Centralnym Ośrodku Informatyki. Ze względu na duże zainteresowanie kurs online jest nadal dostępny dla wszystkich, którzy pragną zdobyć wiedzę na temat nietechnicznych zawodów w branży IT. Rejestrować można się na stronie: nowaty.coi.gov.pl. Do tej pory na kurs zarejestrowało się ponad 4 tysiące osób.

W ramach programu nasi eksperci pomagali uczestnikom rozpocząć przygodę w świecie IT. Naszym celem jest pomoc szczególnie kobietom, które chcą się przebranżowić i rozpocząć karierę zawodową w branży nowych technologii, a zwłaszcza tym, które wracają po dłuższej przerwie do pracy czy czują się wypalone zawodowo. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy posiada odpowiednie kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Wspólnie chcemy znaleźć mocne strony uczestniczek i udowodnić im, że kompetencje cyfrowe są niezależne od płci. – mówi Katarzyna Blachowicz, zastępczyni dyrektora COI, pomysłodawczyni projektu.

Głównym celem programu jest wspieranie kobiet w zdobywaniu kompetencji w IT, dodanie im odwagi do podejmowania nowych wyzwań i zmiany zawodu. Organizatorzy programu dążą do zwiększenia liczby kobiet w branży IT, która obecnie jest wciąż niewystarczająca, wychodząc z założenia, że różnorodność jest kluczem do sukcesu każdej organizacji.

Wiedza dostępna od zaraz

Według danych płynących z raportu „Kobiety w IT 2023”, aż 81 proc. kandydatek z Polski przyznaje, że znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne, natomiast 42 proc. badanych weszło do IT po procesie przebranżowienia. Stąd też według założeń inicjatorki programu, Katarzyny Blachowicz, program miał być nie tylko formą bezpłatnej edukacji, lecz także mieć w sobie element mentoringu i wsparcia. Program został podzielony na trzy filary: wiedza, inspiracja, równość. Najistotniejszym celem było pokazanie, że w każdej branży, w tym IT liczą się kompetencje i determinacja do zmian oraz silna motywacja do poszerzania swoich umiejętności. Do programu mógł przystąpić każdy niezależnie od wieku czy doświadczenia. Powstałe w ramach filaru „wiedza” kursy zostały udostępnione w wersji online, do których dostęp może mieć każdy z dowolnego miejsca na świecie.

COI jest firmą działającą w branży IT, będącą częścią administracji publicznej. Uważamy, że organizacja tego typu powinna podejmować działania związane ze społeczną odpowiedzialnością. Rynek jest skierowany głównie na starszych inżynierów z wieloletnią praktyką, co utrudnia znalezienie pracy juniorom. COI postanowiło działać aktywnie i dawać szansę tym, którzy dopiero chcą rozpocząć karierę w IT. Chcieliśmy pokazać szczególnie kobietom, że branża ta nie ogranicza się tylko do stanowisk technicznych, że istnieje wiele różnorodnych zawodów, w ramach których mogą w pełni się rozwijać. – mówi Natalia Gębska, Dyrektor ds. Komunikacji w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Kurs online jest cały czas dostępny za darmo na stronie internetowej, gdzie eksperci – praktycy i nauczyciele akademiccy Karolina Milewska i Tomasz Kowalczyk – przybliżają świat IT.

W programie poruszane są m.in. takie tematy jak:

  • specyfika branży IT i projektów;
  • proces wytwórczy oprogramowania;
  • metodyki i podejścia w IT; rola osób na stanowiskach kierowniczych projektów;
  • rola osób zajmujących się analizą biznesową;
  • rola osób zajmujących się testami manualnymi.

Inspirujemy kobiety do rozpoczęcia przygody z IT!

Częścią programu są podcasty „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”, które oferują wsparcie mentoringowe. Są to spotkania z inspirującymi osobami związanymi z branżą IT. W każdym programie dziennikarka Martyna Wojciechowska przełamuje stereotypy związane z podziałem branż ze względu na płeć, a goście odcinków wskazują możliwości rozwoju.

W podcaście można usłyszeć m.in. Katarzynę Blachowicz, Olgę Kozierowską, Marię Meissner, Oktawię Gorzeńską czy Karolinę Sulej. Odcinki są dostępne do słuchania oraz oglądania w popularnych serwisach streamingowych, m.in. na Spotify.

Centralny Ośrodek Informatyki zaprasza wszystkie kobiety, które chcą spróbować swoich sił w IT, do skorzystania z części edukacyjnej online, jak również wysłuchania podcastu oraz przystąpienia do przyszłych edycji projektu. Start kolejnej jest przewidziany na pierwszy kwartał 2024 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments