IS-Wireless, polski dostawca sieci 5G w modelu Open RAN dołączył do holenderskiego konsorcjum tamtejszych prywatnych firm i placówek akademickich, aby rozwijać i badać sieci komórkowe szóstej generacji. Projekt Future Network Services (FNS) otrzyma wsparcie finansowe w wysokości co najmniej 61 mln EUR z holenderskiego Krajowego Funduszu Rozwoju. Konsorcjum pracować będzie nad stworzeniem podstaw pod standardy technologii 6G.

Program Future Network Services skupia konsorcjum 60 podmiotów wokół prac nad rozwojem technologii 6G. Udział w projekcie wezmą wiodący producenci usług i produktów telekomunikacyjnych, operatorzy telefonii komórkowej, firmy ICT, uczelnie techniczne i agencje rządowe z Holandii oraz IS-Wireless – polski dostawca rozwiązań 5G w modelu Open RAN. Firma zaangażowana jest już w kilka projektów badawczo-rozwojowych dot. 6G finansowanych przez Komisję Europejską.

Konsorcjum Future Network Services ma na celu stworzenie podstaw pod rozwój 6G oraz zbadanie potencjalnych zastosowań sieci komórkowych nowej generacji. Projekt otrzyma wsparcie w wysokości 61 mln EUR z możliwością dodatkowego finansowania w kwocie kolejnych 142 mln EUR w ciągu nadchodzących 6 lat. Współpraca konsorcjum została oficjalnie rozpoczęta 12 października na Uniwersytecie Technologicznym w Delft w Holandii.

6G na horyzoncie

Szacuje się, że standardy dla technologii 6G będą gotowe pod koniec bieżącej dekady. Do 2029-2030 r. ma być ona w pełni zdefiniowana i gotowa do komercyjnych wdrożeń. Projekt Future Network Services ma pozwolić zagwarantować gotowość technologii w tym czasie.

Jesteśmy dumni, będąc w ścisłej czołówce badań nad 6G w Europie. Dołączenie do konsorcjum FNS i zaangażowanie się w rozwój kolejnej generacji sieci komórkowych już na tak wczesnych etapach, daje nam możliwość realnego wpływu na to, jak wyglądać będą sieci przyszłości. – komentuje Adam Flizikowski, szef zespołu badawczo-rozwojowego w IS-Wireless, jedynej firmie spoza Holandii zaangażowanej w projekt.

Wspólne wysiłki na rzecz szybkiego rozwoju 6G

Strony zaangażowane w projekt będą współpracować nad rozwojem 6G, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą.

Wnosimy do konsorcjum naszą eksperckość i obszerną wiedzę na temat bezpieczeństwa sieci mobilnych, zarządzania zasobami radiowymi oraz doświadczenie w pracy z sieciami zdezagregowanymi. Udział w FNS to niesamowita okazja, by współpracować i współdefiniować kształt 6G z wiodącymi holenderskimi badaczami i przedsiębiorcami z branży – ekspertami zarówno w dziedzinie sprzętu, jak i oprogramowania. – mówi Adam Flizikowski.

W czasie, gdy trwają komercyjne wdrożenia sieci 5G w modelu Open RAN od IS-Wireless, zespół badawczo-rozwojowy firmy uczestniczy w europejskich programach badawczych nad technologią 6G.

Pierwsza w Polsce prywatna sieć 5G w modelu Open RAN dla Przemysłu 4.0 wykorzystująca nasze rozwiązania została oficjalnie uruchomiona w tym roku. Nasze produkty są wdrażane także w Wielkiej Brytanii i Azji. Jednocześnie pracujemy nad fundamentami łączności 6G. Uczestniczymy w dwóch z trzech unijnych projektów w ramach programu „SNS JU – Stream C, 2022/23” finansowanego przez Komisję Europejską: 6G-Bricks i 6G-Sandbox. Pracujemy w nich nad środowiskiem i narzędziami do testowania i rozwoju 6G, mając na celu zdefiniowanie technologii przyszłości i optymalizację jej wydajności. Obydwa programy opierają się na naszych wcześniejszych osiągnięciach w obszarze 5G, które przełożyły się na komercyjny sukces naszych rozwiązań. Kontynuujemy badania nad 6G, ponieważ wiemy, że pozostając w czołówce prac nad rozwojem sieci mobilnych, uzyskamy przewagę na rynku. Kiedy tylko nowa technologia osiągnie odpowiedni poziom rozwoju, będziemy oferować naszym klientom zupełnie nowe produkty. Cieszymy się, mogąc wnieść nasze doświadczenie i wiedzę do konsorcjum Future Network Services i dalej wspierać międzynarodowe wysiłki na rzecz rozwoju 6G. – dodaje Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments