Wokół dyskusji na temat wyboru jedno- i dwu-procesorowych serwerów narosło zbyt wiele mitów. Prawda jest taka, że jedno-procesorowe maszyny mogą być słusznym kierunkiem w większej liczbie zastosowań, niż mogłoby się wydawać. Ich możliwości mogą być niemal takie same jak serwerów dwu-procesorowych. W najnowszym blogu AMD Robert Hormuth omawia niektóre z tych błędnych przekonań.

  • Porównując jedno-procesorowy serwer wyposażony w procesor AMD EPYC 9554P z dwu-procesorowym modelem wykorzystującym 40-rdzeniowe Intel Xeon Platinum 8380 to ta druga maszyna dysponuje o 25% większą liczbą rdzeni, ale system z układem AMD zapewnia o 5% większą wydajność przy o 25% niższym zapotrzebowaniu na energię i aż o 62% niższej cenie za procesor.
  • Jedno-procesorowe rozwiązania to mniej złożone maszyny, które zapewniają lepszą konsolidację, efektywność energetyczną i wciąż bezkompromisową wydajność, obsługę pamięci i skalowanie w zakresie linii I/O.
  • To nie oznacza jednak śmierci dwu-procesorowych serwerów, ponieważ one mogą być odpowiednim wyborem dla firm potrzebujących maksymalnej wydajności niezależnie od zwiększenia wydatków na sprzęt, energię i przestrzeń w centrum danych.

Oby świadomość na temat możliwości jedno- i dwuprocesorowych serwerów spowodowała zmianę myślenia o modernizacji serwerowni oraz o tym, gdzie lokować inwestycje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments