Dziś została ogłoszona międzynarodowa krótka lista 20 pionierskich wynalazków w Konkursie Nagroda James Dysona 2023, w ramach którego studenci i młodzi inżynierowie mają za zadanie stworzyć projekty, które rozwiążą konkretne oraz istotne problemy. Wszyscy finaliści mają szansę stać się laureatami głównej nagrody i otrzymać 160 000 złotych wsparcia na kolejne etapy rozwoju swoich wynalazków.

Studenci i młodzi inżynierowie na całym świecie kolejny raz udowodnili, że dociekliwe umysły mogą przesuwać granice innowacji i tworzyć rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmiany jakości życia.

Zgłoszony przez studentów z Turcji projekt ForestGuard 2.0 jest odpowiedzią na niszczycielskie pożary, które przetoczyły się przez ten kraj w 2021 roku oraz w późniejszych latach. Rozwiązanie opracowane przez zespół z Uniwersytetu Bilgi w Stambule wykorzystuje technologię sensorowo-satelitarną do ostrzegania władz już na etapie początkowego zarzewia pożaru. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko ich powstawania i rozpowszechnienia w przyszłości.

Z kolei inspiracją młodego wynalazcy E Ian Siew z Singapuru do opracowania innowacyjnego projektu, były ciężkie doświadczenia związane z rekonwalescencją po operacji na otwartym sercu. Po konsultacjach z ekspertami z National University Hospital w Singapurze zaprojektował urządzenie przypominające kamizelkę do rehabilitacji pooperacyjnej, które wspiera zespolenie kości mostka po przebytej operacji.

Australijski projekt REVR, którego wynalazcą jest Alexander Burton, pozwala na zmniejszenie śladu węglowego w przemyśle transportowym, który odpowiada za 20% globalnych emisji spalin1. Ponieważ zakup pojazdów elektrycznych wiąże się z wysokimi kosztami, wynalazca zaprojektował zestaw umożliwiający konwersję samochodowych silników spalinowych na hybrydowe silniki elektryczne, co znacznie obniża koszty ekologicznego transportu.

Czasami nawet najprostsze pomysły mogą mieć istotny wpływ w wymiarze globalnym. Młody przedsiębiorca z Filipin, Jeremy De Leon, skonstruował Make-roscope – proste narzędzie w formie breloczka, które zamienia smartfon lub tablet w mikroskop. Ułatwienie dostępu do narzędzi laboratoryjnych uczniom na całym świecie ma potencjalnie ogromny wpływ na przyszłe pokolenie naukowców, a z tego wynalazku skorzystało już ponad 3 000 filipińskich uczniów i nauczycieli.

Podsumowując, co trzeba zrobić, aby znaleźć się na krótkiej liście laureatów, Rachael Pink, dyrektorka ds. rozwoju technologii w firmie Dyson, powiedziała: „Wynalazca musi wykazać, że naprawdę rozumie, jak będzie działał jego wynalazek; musi pokazać, że przemyślał, w jaki sposób jego pomysł może zostać zrealizowany i że sprosta wyzwaniom, przed którymi stanie w trakcie jego użytkowania. Niektórzy z autorów najlepszych zgłoszeń pokazali, że ponieśli porażkę w procesie projektowania, ale wyciągnęli wnioski z tych niepowodzeń i ulepszyli swoje projekty”.

Z kolei polska pomysłowość jest reprezentowana przez dwa projekty:

  • Projekt Boreas — urządzenie, które wprowadza automatyzację oraz grywalizację do rehabilitacji pulmonologicznej w szpitalach. Wynalazek został zainspirowany doświadczeniami ojca lidera zespołu, w czasie pandemii COVID.
  • Projekt The Life Chariot — innowacyjna przyczepa ewakuacyjna dla ratowników medycznych na wysokiej klasy zawieszeniu terenowym zdolnym do szybkiego przewozu poszkodowanego na noszach, w warunkach bezpieczniejszych niż bagażnik samochodu terenowego.

Debata oparta na różnorodności myśli

Wielkie pomysły powstają z różnorodności myśli i doświadczeń. Zespół 14 inżynierów firmy Dyson, którzy wybrali tegoroczną listę Top 20 finałowych projektów, pracuje w centrach badawczo-rozwojowych firmy Dyson w Singapurze, Wielkiej Brytanii, Malezji i na Filipinach, specjalizując się w takich dziedzinach inżynierii, jak zrównoważony rozwój, elektronika, produkcja, akustyka i magazynowanie energii. Dołączyli do nich studenci z Instytutu Inżynierii i Technologii Dyson, aby podzielić się swoimi spostrzeżeniami, rzucając wyzwanie konwencjonalnym procesom projektowania.

Członkowie jury przeanalizowali, poddali pod dyskusję oraz zweryfikowali wszystkich krajowych finalistów Konkursu i wicemistrzów, by wspólnie wybrać spośród nich 20 najlepszych wynalazców.

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona stanowi platformę dla młodych wynalazców, na której mogą zaprezentować swoje innowacyjne pomysły na arenie międzynarodowej. Miło było zobaczyć tak wiele wynalazków oferujących rozwiązania z zakresu medycyny i zrównoważonego rozwoju.  powiedział Hong Fei Hu, szef działu elektroniki w firmie Dyson.

Freya Moore, inżynier dyplomowany w Instytucie Inżynierii i Technologii Dyson, powiedziała: Konkurs Nagroda Jamesa Dysona maluje ekscytujący obraz tego, co potrafią inżynierowie. Uczestnictwo w jury pozwoliło mi poznać prawdziwe problemy, z jakimi być może, nigdy bym się nie zetknęła. Mogłam również zobaczyć różne sposoby podejścia do tego rodzaju wyzwań.

Już wkrótce poznamy zwycięzców Konkursu. Ogłoszenie odbędzie się 15 listopada 2023 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments