W tym roku zwycięzców wybrano w 17 kategoriach – polski startup nagrodzono za najlepszą technologię z obszaru Cloud Streaming & Processing.

W kategorii Cloud Streaming and Processing honorowane są narzędzia i usługi oparte na chmurze, które dostarczają dane w czasie rzeczywistym, przy minimalnym opóźnieniu. To wyróżnienie docenia nasze innowacyjne podejście do przesyłania strumieniowego, ale też pokazuje kierunek, w którym idą światowe trendy. – komentuje Michał Czapracki, CEO Scramjet i dodaje, że kierowana przez niego spółka już dziś może być uznawana lidera branży w dostarczaniu narzędzi i produktów technologicznych do przetwarzania w chmurze.

Za wybór nagrodzonych firm i technologii odpowiada DevNetwork Cloud Advisory Board, niezależna grupa złożona z liderów i weteranów branży. Statuetki przyznawane są na podstawie kryteriów, takich jak innowacje techniczne, uwaga i świadomość w branży przetwarzania w chmurze oraz powszechne uznanie i wykorzystanie w ekosystemie i społecznościach chmury i IT. Także Jonathan Pasky, producent wykonawczy DevNetwork, gospodarz DeveloperWeek CloudX i CloudX Awards, przyznaje, że tegoroczne zwycięstwo Scramjet jest dowodem wiodącej roli firmy na stale rozwijającym się rynku chmury.

Narzędzia do przetwarzania w chmurze i rozwiązania technologiczne pozwalają na większą elastyczność i skalowalność w masowej migracji do chmury, która z roku na rok przyspiesza. – powiedział Jonathan Pasky w uzasadnieniu przyznania nagrody polskiemu startupowi.

Na czym polega innowacyjność technologii Scramjet?

W dzisiejszym cyfrowym środowisku firmy dążą do jak najpełniejszego wykorzystania danych ze swoich systemów CRM, m.in. by dostarczać odbiorcom spersonalizowane doświadczenia. Jednocześnie przeciętna firma w EU i US korzysta z ponad 400 źródeł danych (i ta liczba będzie rosła), a dane te są przetwarzania w celu “uczenia” LLM (Large Language Models, takie jak ChatGPT, LLama, czy Alpaca), dostarczenia do centralnej bazy danych (data lake), czy też do zastosowania bezpośrednio w fizycznym biznesie. Dzięki swojej technologii Scramjet ma unikalną możliwość bezpośredniego dostępu do danych (nawet tych za firewallem czy w zdalnych lokalizacjach), co pozwala na ich przetwarzanie w czasie rzeczywistym, a w efekcie także tworzenia w real time np. spersonalizowanych wiadomości do klientów.

Jakie jeszcze możliwości daje ta technologia? Przykłady można mnożyć: profesjonaliści medyczni automatycznie generujący szczegółową dokumentację pacjenta, urządzenia wykonujące zadania za pomocą poleceń głosowych (np. roboty dostawcze, wirtualni asystenci) lub masowe przetwarzanie obrazów w celu generowania bogatych opisów, tworzenie kontekstowych wiadomości na podstawie indywidualnych profili klientów. Kluczową barierą jest tu fakt, że stworzenie tak dynamicznego systemu nie jest pozbawione wyzwań.

Firmy często zmagają się z zawiłymi integracjami API, ograniczeniami związanymi z firewallem, potencjalnym ograniczeniem liczby żądań oraz skomplikowanym ustawieniem potoków danych i baz danych. Technologia tworzona przez Scramjet jest rozwiązaniem w tym skomplikowanym ekosystemie integracji a spółka zakończyła kolejny etap prac R&D nad zmniejszeniem pracochłonność budowy i wdrożeń integracji systemów w rozproszonych środowiskach o ponad 70%.

• Poziom oszczędności i efektywność działania platformy umożliwiają tworzenie integracji danych, które dotąd były zbyt skomplikowane, by firmy były gotowe podejmować takie ryzyko inwestycji. – wyjaśnia Michał Czapracki.

Oferując platformę do bezproblemowej integracji Scramjet mocno upraszcza cały proces i pozwala firmom skoncentrować się na tym, co naprawdę ma znaczenie: danych i końcowej aplikacji. Dzięki podejściu Scramjet do przetwarzania strumieniowego, dane z różnych źródeł (np. z chmury) mogą być pobierane w czasie rzeczywistym, przetwarzane, a następnie kierowane do pożądanego wyjścia, np. systemu wysyłającego e-maile lub powiadomienia, czy jakiekolwiek innego medium Ponadto modularność bazowego mechanizmu platformy Scramjet, którą następnie użytkownicy i klienci mogą „nadpisywać” pod kątem indywidualnych potrzeb. To oznacza, że te same sekwencje mogą być dostosowywane do wielu zastosowań.

Naszym celem w Scramjet jest demokratyzacja dostępu do technologii pozwalającej na przetwarzanie dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym i umożliwienie także mniejszym osiąganie dodatkowych, wynikających z wykorzystania i przetwarzania danych korzyści biznesowych. Chcemy, by skomplikowane stało się intuicyjne i by w konsekwencji przekonywać firmy do przemyślenia istniejących możliwości, bez obciążenia ich pytaniem: Jak to zrobić? – dodaje Michał Czapracki.

W ciągu ostatnich dwóch lat spółka pozyskała granty i inwestycje na budowanie działu R&D w wysokości ponad 1,5 mln euro, co pozwoliło znacząco przyspieszyć prace nad rozwojem kluczowego produktu – Scramjet Cloud Platform. Spółka przeprowadziła też publiczny pilotaż z ponad 1000 użytkownikami indywidualnymi i komercyjnymi, a także rozpoczęła komercyjną sprzedaży usług opartych o Scramjet Cloud Platform. Z kolei open source’owy produktu firmy – Scramjet Framework – został pobrany już ponad 1 000 000 razy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments