Intel świętuje dziś wdrożenie procesu Intel 4, który wykorzystuje technologię ekstremalnego ultrafioletu (EUV), a także stanowi pierwsze zastosowanie EUV w produkcji wielkoseryjnej (HVM) w Europie. Moment ten otwiera drogę dla produktów takich jak nadchodzące procesory Intel® Core™ Ultra (kryptonim Meteor Lake), które utorują drogę komputerom AI, a także procesorom Intel® Xeon® następnej generacji, które pojawią się w 2024 roku i będą produkowane na podstawie procesu technologicznego Intel 3.

Technologia EUV zastosowana w Intel 4 jest szeroko stosowana w najnowocześniejszych procesach technologicznych tworzenia półprzewodników, które zasilają najbardziej wymagające aplikacje obliczeniowe. Wśród nich można wymienić sztuczną inteligencję (AI), zaawansowane sieci telekomunikacyjne, pojazdy autonomiczne oraz nowe centra danych i aplikacje w chmurze. Technologia EUV odgrywa kluczową rolę w działaniach firmy Intel dążącej do celu, jakim jest dostarczenie pięciu procesów technologicznych w ciągu czterech lat i odzyskanie pozycji lidera w technologii procesowej do 2025 roku. Więcej informacji: Intel uruchamia masową produkcję w procesie Intel 4 w Irlandii (materiały prasowe)

Jestem dumny z zespołu Intela, a także naszych klientów, dostawców i partnerów, którzy współpracowali z nami, aby umożliwić ten moment i utrzymać nas na ścieżce powrotu do pozycji lidera technologii procesowych. Wyspa Krzemowa zawsze była podstawą naszej długoterminowej strategii, a dzisiejsze otwarcie Fab 34 przyczynia się do realizacji celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników. – powiedział Pat Gelsinger, CEO Intela.

Bardziej zrównoważony, odporny i bezpieczny globalny łańcuch dostaw Otwarcie Fab 34 w Leixlip w Irlandii, w połączeniu z planowanym zakładem produkcji Intela w Magdeburgu w Niemczech oraz zakładem integracji i testowania półprzewodników pod Wrocławiem, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju kompleksowy łańcuch produkcji półprzewodników w Europie. Jako ojczyzna branż będących w awangardzie technologii – sztucznej inteligencji, telekomunikacji, centrów danych, motoryzacji i innych – Europa potrzebuje prężnego łańcucha dostaw półprzewodników. Intel jest zaangażowany w realizację europejskich ambicji technologicznych, a tym samym w budowę globalnego, odpornego i zrównoważonego geograficznie łańcucha dostaw półprzewodników.

Aktywność Intela w Irlandii jest kamieniem węgielnym naszej globalnej działalności produkcyjnej i ważną częścią budowania kompleksowego łańcucha tworzenia półprzewodników w Europie. W miarę jak kontynuujemy naszą inwestycję o wartości 17 miliardów euro, dzisiejsze otwarcie oznacza znaczący kamień milowy dla naszej działalności w Irlandii, ponieważ wprowadza do Fab 34 i Europy najnowszą i najlepszą technologię Intel 4 wykorzystującą EUV. – powiedział Keyvan Esfarjani, executive vice president and chief global operations oficer w firmie Intel.

Dr Ann Kelleher, executive vice president and general manager of Technology Development w Intel, powiedziała: To przełomowy moment dla Intela i całej branży półprzewodników. Przeniesienie procesu technologicznego Intel 4 do etapu produkcji na dużą skalę w Irlandii jest ogromnym krokiem w kierunku umożliwienia najnowocześniejszej produkcji w Europie, a także niezwykle istotnym momentem dla naszych zespołów rozwoju technologii w Oregonie.

Rozwój procesu i wczesną produkcję wielkoseryjną (HVM) w technologii Intel 4 – która zapewnia znaczną poprawę wydajności, efektywności energetycznej i gęstości tranzystorów w porównaniu z wcześniejszymi technologiami – przeprowadzono w fabryce rozwojowej Intela w Oregonie.

Otwarcie Fab 34 to kolejny historyczny dzień dla firmy Intel i jej pracowników. Od czasu przybycia do Irlandii w 1989 roku, Intel jest fundamentem rozwoju przemysłowego naszego kraju, a dziś firma po raz kolejny demonstruje swoje zaangażowanie w dostarczanie najnowocześniejszych technologii z Irlandii. Ten kamień milowy pojawia się w kluczowym momencie dla branży, ponieważ Europa wdraża elementy składowe planu, mającego na celu zwiększenie swoich zdolności produkcyjnych w zakresie półprzewodników. Z niecierpliwością czekamy na rolę, jaką Irlandia może odegrać w realizacji ambicji całego regionu.– powiedział Leo Varadkar, premier Irlandii (Taoiseach). 

Ambitne zobowiązanie środowiskowe Intela: Zrównoważona droga naprzód Intel jest zaangażowany w rozwój swojej działalności przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko. Firma opublikowała dziś Ireland Climate Action Plan – irlandzki plan działań na rzecz klimatu, który szczegółowo opisuje starania zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zużycia energii, zużycia wody i ilości odpadów trafiających na wysypiska. Zakład Fab 34 w Leixlip jest na dobrej drodze do uzyskania złotego certyfikatu LEED®.

Nowy obiekt zawiera szereg rozwiązań projektowych zwiększających zrównoważony rozwój. Na przykład, budynki będą w znacznym stopniu ogrzewane poprzez technologie odzyskiwania ciepła, a jedynie dogrzewane tradycyjnymi metodami. Stosunek wykorzystywania ekologicznych rozwiązań do tradycyjnych wyniesie 9 do 1 na korzyść pierwszej metody. Większość cementu użytego podczas budowy została sklasyfikowana jako niskoemisyjna ze względu na integrację materiałów pochodzących z recyklingu. Na terenie strefy przemysłowej w Leixlip kontynuuje się wdrażanie strategii zakupu energii elektrycznej pochodzącej w 100% ze źródeł odnawialnych; strefa zwraca 88% wykorzystanej wody do rzeki Liffey, a w 2022 r. wysłała jedynie 0,6% wszystkich odpadów na wysypisko.

Działania te są zgodne z celami korporacyjnymi Intela, jakimi są osiągnięcie wykorzystywania energii elektrycznej wytworzonej w 100% ze źródeł odnawialnych w całej globalnej działalności, a także dodatniego bilansu wodnego netto i zerowej ilości odpadów na wysypiskach do 2030 r. Firma zobowiązała się też do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całej własnej globalnej działalności do 2040 r. oraz zerowej emisji gazów cieplarnianych netto związanych z produktami firm trzecich do 2050 r. Kontynuacja tradycji owocnej współpracy z lokalnymi społecznościami Od ponad 30 lat firma Intel uważa miasteczko Leixlip w północnej części hrabstwa Kildare za swój dom w Irlandii.

Ciągły rozwój strefy przemysłowej w Leixlip jest możliwy tylko dzięki stałemu wsparciu i ścisłej współpracy lokalnej społeczności. W związku z oficjalnym otwarciem Fab 34 Intel ogłosił dziś, że przekaże 1 milion euro społeczności Leixlip na sfinansowanie projektu społecznego

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments