Asseco buduje europejski cloud, poinformował prezes Asseco Poland Adam Góral. Po integracji infrastruktury przetwarzania danych w Polsce, Słowacji i Czechach planuje rozszerzenie tego procesu na Bałkany.

Jeżeli chodzi o cloud, Asseco przyjęło taktykę nie oddawać rynku za darmo, czyli my budujemy swój cloud. Ten cloud będzie europejski. To co zaczęliśmy w Polsce, czyli zintegrowaliśmy nasze centra przetwarzania, zrobiliśmy już na Słowacji i w Czechach, zrobimy na Bałkanach. Asseco będzie miało europejski cloud – powiedział Góral podczas gali 30-lecia Polskiej Izby Informatyki Telekomunikacji (PIIT).

Zaznaczył, że ten cloud z punktu widzenia pieniędzy, które Asseco wyda na inwestycje  jest nieporównywalny z Google, Microsoft, AWS.

Ale ten cloud będzie miał wartość rynkową” – podkreślił prezes Asseco Poland,  który otrzymał nagrodę specjalną z okazji rocznicy PIIT.

Wcześniej prezes Asseco Cloud Lech Szczuka poinformował, ze Asseco Cloud liczy na osiągnięcie w całym roku minimum 30% dynamiki wzrostu przychodów.

Wypracowaliśmy w 2022 roku przychody na poziomie 44,8 mln zł i wynik na poziomie 6,3 mln zł netto. Mamy 30% wzrostu przychodów r/r w I półroczu. Liczymy, że utrzymamy tę dynamikę, ale pracujemy nad kolejnymi tematami i dynamika z I półrocza może być do pobicia. Warto wspomnieć, że mamy 4 mln zysku po i półroczu” – powiedział Szczuka podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że prognoza wartości rynku chmury obliczeniowej w Polsce na ten rok to 3,6 mld zł, co oznacza wzrost o 23,9% r/r.

Przewidujemy, że ten rynek będzie wzrastał nawet z większą dynamiką niż obecna. My wspieramy biznes chmurowy Asseco, oferując usługi okołoinfrastrukturalne dla chmury i modelu klasycznego. Potrafimy być architektami i zmigrować chmurę. Działamy w modelu multicloud, oferując od consultingu po administrację, plany ciągłości, dopełnienie SaaS. Chcemy być partnerem wdrożeniowym chmury, kluczowym integratorem na europejskim rynku, pozyskiwać istotne referencje. Celem strategicznym jest ekspansja w Europie i rozwój w Polsce. W ekspansji może nam pomóc fakt, że tworzone są kolejne spółki chmurowe w grupie na bazie naszego modelu, aktualnie na Słowacji i na Bałkanach” – dodał wówczas prezes.

Asseco nie planuje akwizycji spółek chmurowych. „Zrobiliśmy przegląd spółek chmurowych i nie obserwujemy spadków wycen. Daliśmy sobie spokój i budujemy cloud na własnych zasobach” – powiedział wiceprezes Marek Panek.

Wśród kluczowych klientów Asseco Poland są Żabka, Carrefour Polska, Dino Polska, BMW Financial,Services, Volvo, ING Lease, Plus, American Heart of Poland, Ancotrans, Unibaltic.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem oraz szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 17,37 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r. (początkowo jako Comp Rzeszów); wchodzi w skład indeksu WIG20.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments