Orlen idzie w procesy akwizycyjne. Tylko silne, zintegrowane koncerny mogą podnosić wartość i liczyć się w regionie, poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Idziemy dalej w procesy akwizycyjne. Po to budowaliśmy koncern by iść w akwizycje. Jednocześnie trwa praca nad synergiami, procesy muszą się zejść operacyjnie. Wstępnie zakładaliśmy synergie na poziomie 10 mld zł w ciągu dziesięciu lat, ale już dziś wiemy, że wartość tych synergii przekroczy 20 mld zł. To uzasadnienie dla tych procesów, które zrealizowaliśmy. W ok. 6 miesięcy mamy już udokumentowane 400 mln zł w logistyce, zarządzaniu finansami, łańcuchach dostaw. Tylko przez silne, zintegrowane koncerny można podnosić wartość i liczyć się w regionie. Ma to zastosowanie w praktyce. Będziemy nadal podnosić poprzeczki, bo mamy stworzony potencjał, którego nam nikt nie odbierze” – powiedział Obajtek podczas prezentacji przejęcia sieci stacji w Austrii.

Orlen zawarł z Doppler Beteiligungs GmbH umowę, na podstawie której nabędzie 100% udziałów Doppler Energie GmbH – operatora austriackiej sieci stacji paliw działających pod marką Turmöl, podał koncern. W efekcie Grupa Orlen przejmie 266 stacji paliw zlokalizowanych w Austrii.

W wykonaniu umowy Grupa Orlen przejmie 266 stacji paliw zlokalizowanych w Austrii. Dzięki transakcji Orlen rozpocznie swoją działalność na nowym rynku handlu detalicznego, co jest zgodne z planami rozwoju sieci detalicznej zapowiadanymi w strategii spółki do 2030 roku. Warunki umowy (w tym zasady płatności oraz rozliczenia ceny) nie różnią się od warunków stosowanych powszechnie w tego typu umowach” – czytamy w komunikacie.

Zamknięcie transakcji nastąpi po spełnieniu się warunków określonych w umowie, w tym otrzymaniu zgód odpowiednich urzędów antymonopolowych i planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku, podano także.

Wcześniej PKN Orlen przejął Grupę Lotos i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Polsce.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments