MidEuropa, fundusz private equity w Europie Środkowej, ogłosił sprzedaż większościowego pakietu udziałów spółki Symfonia na rzecz Accel-KKR – globalnego funduszu private equity specjalizującego się w inwestycjach w sektorze technologicznym. Po finalizacji transakcji MidEuropa zachowa znaczący mniejszościowy pakiet udziałów, co odzwierciedla przekonanie funduszu o dalszym potencjale wzrostowym Symfonii na szybko rosnącym rynku oprogramowania dla firm w Polsce i regionie.

MidEuropa przejęła Symfonię w marcu 2021 r. w ramach transakcji typu carve-out z Sage Group plc i wspierała zarząd w sprawnym wydzieleniu polskich operacji od jej międzynarodowego właściciela korporacyjnego. W ciągu ostatnich dwóch lat Symfonia wykorzystała sieć ekspercką i wiedzę sektorową funduszu MidEuropa do przeprowadzenia transformacji operacyjnej i cyfrowej, dzięki czemu znacząco przyśpieszył rozwój rozwiązań w chmurze w modelu SaaS (Software as a Service), a tym samym istotnie zwiększono wzrost organiczny spółki.

W rezultacie Symfonia przeszła pełną transformację od korporacyjnej spółki zależnej do niezależnego wysoce wyspecjalizowanego dostawcy rozwiązań dla biznesu w Polsce, operującego w atrakcyjnym i stabilnym subskrypcyjnym modelu przychodowym. Ponadto, przy wsparciu MidEuropa, Symfonia zrealizowała trzy strategiczne akwizycje: HRTec, Reset2 i Cloud Planet, które umożliwiły jej pozyskanie nowych kompetencji technologicznych, konsolidację segmentów rynku, na których spółka była już obecna, a także wejście w nowe segmenty.

Marek Rodak, Dyrektor w MidEuropa odpowiedzialny za inwestycję funduszu w Symfonię, powiedział: Symfonia to kolejny przykład zwiększającego się i pełnego sukcesów zaangażowania MidEuropa w szeroko pojęty segment technologii i usług B2B. Jesteśmy przekonani, że region Europy Środkowej jest świetnym miejscem do rozwoju paneuropejskich liderów technologicznych, dzięki zasobności talentów IT, jak i postępującej tu cyfryzacji. Dalej będziemy aktywnie wspierać zarząd i cały zespół Symfonii w kolejnej fazie dynamicznego rozwoju. Nie mamy wątpliwości, że dzięki zawiązanej współpracy z nowym partnerem – funduszem Accel-KKR, Symfonia będzie jeszcze lepiej pozycjonowana do kontynuacji imponującej trajektorii wzrostu.

Od czasu przejęcia Symfonii przez MidEuropa od Sage’a dwa lata temu, spółka ponad dwukrotnie zwiększyła swoją skalę, cały czas osiąga świetne wyniki i jednocześnie ma przed sobą wiele nowych możliwości dalszego wzrostu. Planujemy kontynuować realizację dotychczasowej i sprawdzonej strategii Symfonii oraz dodatkowo czerpać z bogatego doświadczenia funduszu Accel-KKR, który od wielu lat skutecznie inwestuje i rozwija globalne spółki technologiczne, w tym w szczególności z obszaru software. Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani z tego, co osiągnęliśmy dzięki współpracy z MidEuropa w stosunkowo krótkim horyzoncie czasowym i chcielibyśmy podziękować im za nieustające wsparcie. Jednocześnie witamy nowego inwestora Accel-KKR i cieszymy się na możliwość współpracy z oboma partnerami, w celu dalszego umacniania naszej pozycji jako głównego innowatora rozwiązań IT dla księgowości, kadr i płac dla firm MŚP w Polsce i regionie. – dodał Piotr Ciski, prezes zarządu w Symfonii. 

Marek Rodak, Maciej Michalak i Adam Gołoś nadzorowali realizację transakcji ze strony MidEuropa. Doradcami MidEuropa byli: Rothschild (doradca M&A), White & Case (doradca prawny) oraz PwC (doradca transakcyjny). Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione. Transakcja podlega zwyczajowemu zatwierdzeniu regulacyjnym i antymonopolowym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments