Red Hat może być największą na świecie firmą produkującą oprogramowanie open source… ale świat, wbrew popularnemu powiedzeniu, wcale nie jest mały – to ogromne miejsce. Jest wiele regionów, gdzie napędzamy szeroko pojętą cyfrową transformację, a Europa Środkowo-Wschodnia z 15 krajami jest oczywiście jednym z nich. Komentarz ekspercki przygotował Dinko Eror, wiceprezes Red Hat DACH i Europa Środkowa.

Od 1 stycznia 2023 połączymy ten region z regionem DACH (Niemcy, Szwajcaria, Lichtenstein, Austria) tworząc nowy, silny i dynamiczny obszar w Europie. Jestem szczęśliwy i dumny, że będę mógł poprowadzić go w stronę przyszłości, służąc naszym klientom i partnerom.

Biznes wciąż poszukuje tutaj sposobów maksymalnego wykorzystania potencjału cyfryzacji swoich obszarów operacyjnych, a technologie chmury hybrydowej Red Hat dają im możliwość przejścia na kolejny poziom. Wystarczy zapytać organizacje w tym regionie o korzyści płynące ze strategii chmury hybrydowej, benefity platformy kontenerowej Kubernetes lub dlaczego mikroserwisy i automatyzacja to dziś fundamenty DevOps, by szybko dowiedzieć się, o czym mowa.

To właśnie z tego powodu Red Hat koncentruje się na Europie Środkowo-Wschodniej i chce uwolnić możliwości, jakie tu dostrzegamy. Doceniamy potencjał regionu CEE już od kilku lat, kiedy to poczyniliśmy tutaj duże inwestycje w R&D, marketing i rekrutację. Dzięki temu jesteśmy w stanie coraz lepiej wspierać klientów i partnerów. Dodatkowo włączenie krajów CEE do struktury regionalnej obejmującej inne duże i technologicznie silne rynki europejskie pomoże nam zaoferować jeszcze więcej zarówno klientom, jak i partnerom. Umożliwi to jeszcze bliższą współpracę, pozwoli na poświęcenie większej ilości czasu na zrozumienie wyzwań i możliwości każdego klienta oraz na rozwój ekosystemu partnerów.

Dwie rzeczy sprawiają, że jestem pewien słuszności podjęcia takiego kroku. Po pierwsze, nasze produkty. Możliwości, których poszukują firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, nie różnią się od tych, które są kluczowe także dla przedsiębiorstw z innych części świata. Mowa tutaj o najlepszych w swojej klasie narzędziach programistycznych, umożliwiających szybką i efektywną kosztowo realizację nowych projektów, dostarczanie produktów i usług, które cenią klienci oraz oczywiście w pełni skalowalnej infrastrukturze. To jest właśnie domena Red Hat, o czym może zaświadczyć wiele doskonale rozpoznawanych na całym świecie firm, w tym ponad 90% przedsiębiorstw z listy Fortune 500. Wiele firm, z którymi będziemy pracować w CEE, to filie klientów Red Hat z siedzibami w USA, Europie Zachodniej lub Azji.

Drugim powodem do optymizmu są ludzie z regionu. Znam ich bardzo dobrze. Sam jestem jednym z nich. Urodziłem się i wychowałem w Chorwacji, a większość mojego życia zawodowego spędziłem, podróżując po regionie, rozmawiając o biznesie i technologii. Jestem głęboko przekonany, że mój osobisty inkluzywny styl przywództwa, otwarta kultura Red Hat i podejście open source, w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem wszystkich naszych współpracowników w regionie przyniosą ogromne korzyści naszym klientom i partnerom. Jest to bardzo kompetentna i przedsiębiorcza część świata. W ubiegłym roku wartość firm technologicznych z tego regionu wyniosła ponad 186 mld euro, co oznacza 19-krotny wzrost od 2010 roku, a startupy pozyskały ponad 4 mld euro finansowania VC. Skype, Avast, Allegro i Wise narodziły się w tym regionie i tam też prowadzą działalność. W samej Polsce jest ponad 300 tys. profesjonalnych programistów, którzy są trzecią „developerską siłą” całego globu.

Ich ambicje i portfolio Red Hat to idealne połączenie. Przytoczę tu przykład APIS IT, głównego dostawcy rozwiązań informatycznych dla organów administracji publicznej w Chorwacji. Właśnie rozpoczął on projekt migracji 20-letnich starszych rządowych systemów IT do jednego, ustandaryzowanego środowiska zbudowanego na Red Hat OpenShift. Jak powiedział Dyrektor Generalny firmy APIS IT: „Świat open source to świat pełen innowacji i pionierskich rozwiązań, a Red Hat jest jest firmą, która przychodzi na myśl w pierwszej kolejności, gdy pada hasło open source”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments