Remont odcinka ulicy Kolejowej, nowe ścieżki rowerowe i naprawa muru Szpitala Wolskiego – to tylko kilka efektów rewitalizacji, która zostanie zrealizowana przez Skanska razem z nowym osiedlem mieszkaniowym. To przykład właściwego podejścia do planowania przestrzeni miejskiej w oparciu o kontekst historyczny, społeczny i funkcjonalny. 

Chociaż rewitalizacja najczęściej prowadzona jest na ograniczonym obszarze, zwykle ma wpływ na całe miasto. Jest to proces, którego celem powinno być nie tylko wyeksponowanie i podkreślenie bogatej historii otoczenia, ale również wkomponowanie nowych inwestycji w okolicę tak, aby zachowała ona swój unikalny charakter. Doskonale widać to na przykładzie niektórych realizacji deweloperskich w Warszawie.

Zmiany w ustawie o planowaniu miast 

Dyskusja o projektowaniu przestrzennym toczy się od wielu lat. Oczekuje się, że nowe rozwiązania będą przeciwdziałały chaosowi w planowaniu – w ujęciu długoterminowym. Pożądane zmiany mają też wzmocnić funkcjonowanie obszarów zielonych, które w ostatnich latach albo mocno ucierpiały, albo zaczęły zanikać.

Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym jest na etapie opiniowania i wejdzie w życie w 2023 roku. W znacznym stopniu wyeliminuje problem tzw. punktowego planowania rozwoju, co przełoży się na wizję postępu całych obszarów, dzielnicy czy miasta, a nie tylko danej inwestycji i zwiększeniu wartości rewitalizacji.

Już teraz możemy obserwować przykłady projektów deweloperskich, które realizują kompleksowe założenia przemyślanej rewitalizacji. Inwestycją starannie wpisaną w kontekst społeczny i przestrzenno-funkcjonalny jest osiedle Skanska na warszawskiej Woli.

Skanska rewitalizuje duży kwartał Woli 

Osiedle NU! Warszawa Wola, będące obecnie w trakcie budowy, zakłada rewitalizację dużego obszaru dzielnicy. Skanska nie tylko przebuduje fragment ul. Kolejowej, ale także wybuduje nową ulicę, która połączy ją z ul. Szarych Szeregów i usprawni komunikację. Deweloper stworzy też chodniki, ścieżkę rowerową oraz ogólnodostępny park z tężnią solankową.

Realizacja naszej inwestycji w znacznym stopniu odmienia tę część warszawskiej Woli, sprawiając, że stanie się przyjaznym miejscem do życia. Nasz projekt uwzględnia też potrzeby związane z rekreacją i wypoczynkiem. Tworzymy zupełnie nowy kwartał miasta, w którym zależy nam na dostępności usług i obiektów handlowych, dlatego na parterach budynków projektujemy lokale, które mogą pełnić takie funkcje i ułatwią codzienne życie nie tylko mieszkańcom osiedla, ale również najbliższemu sąsiedztwu. – mówi Łukasz Witek, Starszy Menadżer Projektów w spółce mieszkaniowej Skanska. 

Remont muru Szpitala Wolskiego 

To jednak nie wszystko. Skanska chce się także przyczynić do zachowania obiektów historycznych, dlatego plany inwestora obejmują również naprawę i rewitalizację muru Szpitala Wolskiego, którego teren jest objęty ochroną konserwatorską. Projekt Skanska zakłada, że nowo wybudowana przez dewelopera ulica będzie biegła wzdłuż odnowionego muru – symbolu bogatej historii dzielnicy.

Pierwszy etap osiedla NU! Warszawa Wola, zaprojektowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates, zostanie ukończony w trzecim kwartale 2023 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments