Za kilka miesięcy placówki medyczne z województwa mazowieckiego zyskają dostęp do nowej platformy do zdalnego przechowywania i zarządzania elektroniczną dokumentacją pacjentów. Trwają już prace nad budową infrastruktury informatycznej. Uruchomienie serwisu zaplanowane jest na maj 2023 roku.

Budowa mazowieckiej platformy regionalnej realizowana jest przez samorząd województwa mazowieckiego w ramach projektu „E-Zdrowie dla Mazowsza 2”. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Dostawcą rozwiązań niezbędnych do realizacji projektu jest firma Comarch, posiadająca wieloletnie doświadczenie w implementacji platform regionalnych. Platforma regionalna proponowana przez Comarch to specjalistyczny, zintegrowany system informatyczny dedykowany stricte podmiotom medycznym oraz jednostkom je tworzącym. Platforma umożliwia sprawne korzystanie z nowoczesnych usług, takich jak wymiana, udostępnianie i archiwizacja, przetwarzanie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej.

Platforma regionalna „e-Zdrowie dla Mazowsza 2” wdrażana w województwie mazowieckim jest oparta o międzynarodowe standardy interoperacyjności, zgodne z rekomendacjami krajowymi oraz europejskimi. Archiwum długoterminowe będzie pierwszym w Polsce archiwum dla podmiotów medycznych opartym o model Otwartego Systemu Informacji Archiwalnej. Wdrożenie tego projektu przez Comarch realizuje cel spółki, którym jest implementacja podobnych tego typu projektów w kolejnych województwach i realizacja nowoczesnych e-Usług przez systemy funkcjonujące w ekosystemie e-Zdrowia. – informuje Przemysław Folta, project manager Comarch.

Budowa mazowieckiej platformy umożliwi partnerom projektu, tj. 22 placówkom medycznym na terenie województwa, przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), wzajemną wymianę dokumentacji (m.in. dokumentów medycznych czy danych obrazowych), a także realizacja e-Zleceń pomiędzy placówkami. W ramach współpracy Comarch zajmie się również budową tzw. archiwum długoterminowego, które umożliwi bezpieczne i wygodne przechowywanie oraz zarządzanie zarchiwizowaną elektroniczną dokumentacją medyczną.

Naszym priorytetem jest dostarczenie dla świadczeniodawców użytecznej oraz bezpiecznej platformy służącej do przechowywania, przesyłania, a także zarządzania dokumentacją medyczną w formie elektronicznej. Mamy nadzieję, że funkcjonalność wystawiania e-Zleceń i przesyłania ich pomiędzy placówkami medycznymi spowoduje zwiększony komfort obsługi pacjenta. Jesteśmy dumni, że firma Comarch została partnerem kolejnego województwa w zakresie regionalnych platform e-Zdrowia. – zaznacza Marcin Romanowski, prezes Comarch Healthcare.

Termin realizacji projektu planowany jest na 30 kwietnia 2023 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments