Telewizja stanowi rodzinne centrum rozrywki i wpływa na nasze codzienne życie. Dziś, 21 listopada, przypada ustanowiony 26 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – Światowy Dzień Telewizji. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound, pokazują, że dla ponad 77% badanych posiada telewizor ustawiony w centralnym miejscu w domu. Przyjrzyjmy się temu, jak oglądamy telewizję i co zmieniło się naszych zwyczajach w ciągu ostatnich lat?

Około 70 lat temu, kiedy firma Philips rozpoczęła eksperymentalne nadawanie programów, telewizor stał się centralnym punktem w domu, w którym ludzie gromadzili się, aby oglądać telewizję. Dziś, 70 lat później, telewizor pełni tę samą funkcję. W ciągu ostatnich 10 lat zmieniła się jednak jego rola. Przez lata telewizor służył wyłącznie do oglądania telewizji tradycyjnej, linearnej. Dziś oglądamy treści w znacznie większym stopniu „na żądanie”.

Rozrywka i łączność stają się coraz ważniejsze. Ludzie chcą mieć możliwość przesyłania filmów bezpośrednio z telefonu do telewizora. Oczekują też możliwości strumieniowego przesyłania obrazów z kamery bezpieczeństwa lub dzwonka do drzwi. Następuje też szybki rozwój asystentów mowy. Innymi słowy: telewizor staje się coraz bardziej centralnym węzłem w rodzinnym gospodarstwie domowym. – mówi Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce.

Telewizja przez internet

Internet zrewolucjonizował sposób, w jaki oglądamy treści w telewizji. Polacy nadal chętnie oglądają tradycyjną telewizję – deklaruje to blisko 18% badanych. Jednak z roku na rok coraz chętniej korzystamy z platform streamingowych, jak Netflix czy HBO. Taką formę wybiera obecnie aż 41% ankietowanych.

Co ciekawe równie popularne stało się wspólne oglądanie telewizji, ale z kilku różnych miejsc przez kilka grup odbiorców, tzw. watch parties, które preferuje 20% respondentów. Na kolejnym miejscu plasuje się słuchanie muzyki czy granie za pośrednictwem odbiornika – taką formę rozrywki wybiera ponad 17% użytkowników.

Święty Graal – OLED

Kolejną dużą zmianą, która nastąpiła 10 lat temu, było wprowadzenie ekranów OLED. Ich dużą zaletą jest doskonałe odwzorowanie czerni – czerń jest prawdziwa, ponieważ piksele są wyłączone – nie emitują światła. Dlatego, w przeciwieństwie do innych współczesnych technologii, takich jak telewizory LCD, w których tło jest zawsze włączone, współczynniki kontrastu zostały podniesione do najwyższego możliwego poziomu. OLED stał się dla konsumentów Świętym Graalem wśród telewizorów.

Duże imprezy sportowe, jak nadchodzące Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, są doskonałą okazją do spotkań w gronie znajomych. Polacy kochają tę formę rozrywki, a wspólne kibicowanie przed telewizorem w domu czy w pubie zawsze dostarcza wielu wrażeń. Wiele osób właśnie przy okazji tego typu wydarzeń decyduje się na kupno nowego telewizora, wybierając zwykle większy od posiadanego obecnie – tak odpowiedziało przeszło 47% respondentów badania zleconego przez TP Vision. Wybierając nowy odbiornik najczęściej zwracamy uwagę na jakość obrazu i dźwięku, rozdzielczość ekranu oraz możliwości techniczne – tak wskazało 90% respondentów.

Duże zawody sportowe zawsze wyzwalają wiele emocji i są popularnym tematem dyskusji. Dużo osób chce oglądać zmagania sportowców w najwyższej jakości, stąd decyduje się na zakup nowego telewizora. Na ten rok przygotowaliśmy szeroką gamę nowych telewizorów, w tym modele OLED+ 907 i OLED+ 937, które zostały wyróżnione w konkursach Red Dot Award – prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa, zwanych często „Oskarami designu”, a także iF Design Awards – jednych z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych niezależnych wyróżnień w dziedzinie jakości designu na świecie. – komentuje Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce.

Dźwięk i obraz razem

TP Vision przykłada ogromną wagę do obszaru audio, a kamieniem milowym okazała się tu współpraca z firmą Bowers & Wilkins. Dziś wysokiej jakości obraz w telewizorach Philpsa jest zintegrowany z doskonałym dźwiękiem. Co ciekawe, ma to znaczenie nie tylko dla fanów muzyki, ale też dla kibiców – wierne odtworzenie wydarzeń stadionowych jest dla tej grupy klientów bardzo ważne. Rosnącą rolę jakości dźwięku w odbiornikach telewizyjnych potwierdzają wyniki badania zleconego przez TP Vision – jakość dźwięku jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie telewizora.

Ruszył Mundial, wydarzenie sportowe na które wszyscy czekaliśmy i będziemy oglądać przed telewizorami w gronie znajomych lub rodziny, a dzięki naszym telewizorom kibice będą mogli czuć się niemal jak na stadionie. Jednak nie zapominajmy, że telewizja to nie wszystko i po meczu warto samemu się trochę poruszać. – dodaje Marcin Habzda.

O badaniu

Badanie zostało przeprowadzone przez PanelWizard Direct, na reprezentatywnej grupie 1027 osób w wieku od 18 do 75 roku życia, w dniach 1-15 marca 2022 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments