Firma Dronehub otrzyma 500 tys. USD jako finalista amerykańskiego programu GENIUS NY, który jest największym na świecie inkubatorem dla startupów z branży UAV, IoT i robotyki. Na początku listopada GENIUS NY, z siedzibą w stanie Nowy Jork, ogłosił zwycięzców tegorocznej edycji swojego międzynarodowego konkursu.

GENIUS NY to największy na świecie akcelerator biznesowy dla startupów z sektora bezzałogowych statków powietrznych, IoT i robotyki. W 2022 roku odbyła się 6. edycja konkursu – spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono 5 zwycięskich firm: Dronehub (Polska), Archangel Imaging (Wielka Brytania), AVSS (Kanada), Fusion Engineering (Niderlandy) oraz Wonder Robotics (Izrael). Każdy laureat otrzyma 500 tys. USD, a także pełne wsparcie w rozwoju swojego biznesu w USA: darmową powierzchnię biurową z pełnym wyposażeniem w mieście Syracuse (stan Nowy Jork), warsztaty i szkolenia biznesowe, dostęp do doradców i specjalistów, pomoc w fundraisingu, legislacji i marketingu na terenie USA, a także możliwość bezpłatnego udziału wybranych konferencjach i wydarzeniach tematycznych.

Możliwość korzystania z tych benefitów to ogromny zastrzyk wiedzy i energii, niezbędny do rozwoju naszej firmy na rynku amerykańskim. USA to dla Dronehub rynek docelowy, który pozwoli nam odpowiednio skalować sprzedaż i zapewni dostęp do ogromnego kapitału. Dzięki tym środkom oraz wsparciu merytorycznemu, które otrzymaliśmy jako laureaci GENIUS NY, znacząco przyspieszymy proces ekspansji na rynek amerykański. W zasadzie już teraz możemy mówić, że zaczynamy działalność operacyjną w USA. – mówi założyciel i prezes Dronehub, Vadym Melnyk.

Przedstawiciele Dronehub, podobnie jak pozostałych zwycięskich startupów, są obecni w USA na zaproszenie GENIUS NY od sierpnia. Przez ten czas korzystają z pełnego wsparcia biznesowego i merytorycznego, a także biorą udział w szkoleniach i eventach tematycznych. Na początku listopada piątka zwycięzców wzięła udział w wielkim finale, którego laureat otrzymał dodatkowe 500 tys. USD. W zorganizowanej w hotelu Marriott w mieście Syracuse (stan Nowy Jork) gali, każda z firm miała możliwość zaprezentowania przed ekspertami, inwestorami i organizatorami konkursu swojej wizji rozwoju i strategii osiągnięcia sukcesu w USA. Jury programu GENIUS NY zdecydowało, że największą nagrodę – 1 mln USD – otrzyma brytyjska firma Archangel Imaging.

Wielki finał programu GENIUS NY był znakomitą okazją do zaprezentowania potencjału do dużego wzrostu wszystkich firm biorących udział w tej edycji programu. Dronehub i pozostałe zespoły, które są częścią szóstej edycji, doszły do tego punktu, ponieważ rozwijają najnowsze technologie, które przyczynią się do rozwoju branży systemów bezzałogowych w naszym regionie. – komentuje John Liddy, tymczasowy Wiceprezes ds. Innowacji i Przedsiębiorczości w CenterState CEO, które nadzoruje program GENIUS NY.

Po pierwszych trzech miesiącach trwania programu zakończonych wielkim finałem zwycięskie firmy przechodzą do II fazy programu, która potrwa do lipca 2023 r. W tym czasie laureaci – przy pełnym wsparciu ze strony inkubatora – będą budowali swoją pozycję i struktury operacyjne na rynku amerykańskim.

Firmy przechodzą teraz do drugiej fazy programu, w której otrzymają niezbędne zasoby i dalsze możliwości inwestycyjne, co pozwoli im przyspieszyć rozwój swoich produktów, a także umożliwi produkcję, prowadzenie operacji biznesowych i zatrudnianie w USA. Jesteśmy niesamowicie dumni z sukcesu Dronehub i cieszymy się, że będziemy dalej wspierać ich rozwój. – ocenia Liddy.

Przez trzy miesiące spotkań ze specjalistami, szkoleń i wspólnych debat mieliśmy możliwość poznać silne i słabe strony pozostałych czterech laureatów tegorocznej edycji. Pomijając aspekt rywalizacji o najwyższą nagrodę – dodatkowe 500 tys. USD – uważam, że program taki, jak GENIUS NY ma ogromne znaczenie dla rozwoju całej branży UAV na świecie. Wymienialiśmy się spostrzeżeniami i kontaktami w środowisku oraz wspólnie szukaliśmy rozwiązań problemów, które dotyczą całego sektora. Jako dostawcy komplementarnych systemów i rozwiązań wspólnie działamy na rzecz rozwoju technologii i użyteczności branży dronowej. – dodaje założyciel i prezes Dronehub, Vadym Melnyk.

Dronehub to europejski lider kompleksowych rozwiązań typu drone-in-a-box, na które składa się dron, stacja dokująca (hub) oraz oprogramowanie na bazie Sztucznej Inteligencji. Firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dronowych do monitoringu, inspekcji i ochrony infrastruktury krytycznej, liniowej oraz rozległych obszarów. Dzięki autorskim rozwiązaniom do realizacji misji system Dronehub nie potrzebuje operatora i może pracować w trybie 24/7. Dronehub przeprowadzał inspekcje m.in. dla PKN Orlen i Deutsche Bahn, a także współpracuje projektowo z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Obrony.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments