Polski fundusz wzrostowy AVIA Capital zainwestował w Hadatap, lidera wdrażania technologii RFID w Polsce. Spółka chce wykorzystać pozyskane środki na badania i rozwój, rozbudowę mocy produkcyjnych oraz wzrost sprzedaży w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Hadatap to innowacyjna polska firma, która wykonała najwięcej wdrożeń technologii RFID w kraju. RFID (ang. Radio Frequency Identification) jest przełomową technologią umożliwiająca odczyt i przesyłanie danych przy pomocy fal radiowych. Dzięki wyposażeniu przedmiotów, produktów czy przesyłek w inteligentne etykiety (tagi) z mikrochipem i użyciu specjalnego czytnika można szybko ustalić, na jakiej półce znajduje się konkretna sztuka towaru. Przy wykorzystaniu RFID żmudne i czasochłonne czynności jak monitorowanie stanu magazynów zostają zautomatyzowane, co skraca czas i obniża koszty tych procesów. Dlatego technologia jest coraz chętniej wykorzystywana przez firmy produkcyjne i logistyczne oraz sektor handlu, w tym e-commerce. Korzystają z niej również instytucje publiczne, jak sądy czy biblioteki.

Hadatap posiada własne oprogramowanie i czytniki RAIN RFID oraz wiedzę i największe w Polsce doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań RFID. Jeszcze kilka lat temu ta technologia była droga i miała pewne ograniczenia techniczne, a teraz staje się kluczowa dla funkcjonowania wielu branż, szybko zyskując na popularność. Hadatap obsługuje największe krajowe firmy i instytucje, a także z powodzeniem zdobywa klientów wśród międzynarodowych korporacji. – powiedział Marcin Wysocki, Partner w AVIA Capital.

Istniejący od 2006 roku Hadatap wprowadził rozwiązania RFID już w ponad 150 dużych i średnich firmach i instytucjach. Wśród klientów firmy są m.in. PKN Orlen, gdzie Hadatap wdrożył system identyfikacji, inwentaryzacji i lokalizacji cystern kolejowych, oraz Poczta Polska, gdzie spółka wprowadza technologię RFID w trzech sortowaniach, by precyzyjniej lokalizować przesyłki oraz przyspieszyć proces ich doręczenia. Z usług Hadatap korzysta również Uniwersytet Jagielloński do kontrolowania księgozbiorów.

Stosowane przez nas rozwiązanie (standard RAIN RFID) pozwala zidentyfikować przedmioty z odległości nawet kilkudziesięciu metrów i umożliwia odczyt wielu informacji jednocześnie. Technologia RFID wypiera kody kreskowe, ponieważ ma nad nimi wiele przewag. W Polsce rośnie grupa firm, które przekonują się, że dzięki RFID mogą usprawnić procesy, oszczędzić czas i podnieść wydajność. – powiedział Artur Czarzyński, Prezes Zarządu Hadatap.

Wykorzystaniem RFID interesują się m.in. firmy z branży budowlanej, spożywczej, a także operatorzy parkingów i szpitale. Oprócz zarządzania zapasami technologia ta umożliwia również śledzenie pochodzenia produktów. Dzięki temu zarówno producenci i sklepy mogą sprawdzać autentyczność produktu i zabezpieczyć się przed wykorzystywaniem czy sprzedażą towarów nieoryginalnych.

Według szacunków wartość globalnego rynku RFID wzrośnie w 2030 roku do 35,6 mld dolarów z 14,5 mld dolarów w 2022 roku. Jak wynika z raportu organizacji RAIN Alliance, obecnie tagowanych jest zaledwie 1 procent przedmiotów spośród 3 bilionów, które mogłyby być oznaczane co roku.

Naszą ambicją jest rozwój IoE (Internet of Everything) w zakresie cyfryzacji nadzoru nad majątkiem firm. Środki, które pozyskujemy od AVIA Capital, chcemy przeznaczyć na przyśpieszenie rozwoju technologii IoE oraz wejście na nowe rynki. – powiedział Artur Czarzyński.

Inwestycja w Hadatap wpisuje się w strategię AVIA Capital, która zakłada wsparcie dla spółek w fazie wzrostu, dążących do zwiększania skali działalności poprzez eksport i umacnianie pozycji na rynku europejskim. Jest to trzecia inwestycja funduszu po zakupie Pro-Project – jednego ze światowych liderów w obszarze rozwiązań do kontroli jakości medycznych urządzeń diagnostyki obrazowej, oraz Elinta Charge, litewskiego producenta stacji ładowania aut elektrycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments