Geostacjonarny satelita operacyjny środowiska (Geostationary Operational Environmental Satellite – GOES-T) nowej generacji z powodzeniem został dostarczony do Kennedy Space Center na Florydzie, aby rozpocząć przygotowania do startu. Jest to trzeci z serii czterech satelitów pogodowych GOES-R Narodowej Agencji Oceanicznej i Atmosferycznej (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) zbudowanych przez Lockheed Martin w Littleton w stanie Kolorado.

GOES-T pomoże NOAA w dostarczaniu prognostom na półkuli amerykańskiej i zachodniej ostrzejszych, dokładniejszych obrazów silnych burz, huraganów, pożarów i innych zagrożeń pogodowych.

Technologia i instrumenty, które opracowaliśmy dla serii GOES-R, umożliwiają GOES-T obserwację pogody na Ziemi, jak w kosmosie szybciej i dokładniej niż kiedykolwiek. W całej naszej historii firma Lockheed Martin zbudowała ponad 100 pojazdów kosmicznych do obserwacji pogody i środowiska i nie możemy być bardziej podekscytowani dodaniem GOES-T do tego zestawu, ponieważ z każdym budowanym przez nas systemem rozwijamy technologię w kierunku przyszłość. — powiedział główny inżynier GOES-R w Lockheed Martin, Jagdeep Shegill

GOES-T Shipment to Buckley Space Force Base

Autostop z przyjacielem Biorąc pod uwagę, że GOES-T jest wielkości małego autobusu szkolnego, potrzebował dużo miejsca w trakcie podróży na Florydę. W tym celu zespół nie szukał daleko i skorzystał z samolotu C-5M Super Galaxy. Który także został zbudowany przez Lockheed Martin. Aby chronić delikatne, najnowocześniejsze instrumenty GOES-T, zespół Lockheed Martin zamknął satelitę w kontenerze transportowym, który pełnił funkcję miniaturowego pomieszczenia typu cleanroom. Ten kontener został następnie przetransportowany z obiektu firmy w Littleton do bazy Buckley Space Force Base w Aurora w Kolorado, gdzie został ostrożnie załadowany na C-5 w celu przetransportowania na Florydę.

Prognozowanie na przyszłość GOES-T, podobnie jak inne satelity z serii GOES-R, przyniesie znaczące korzyści Ameryce Północnej dzięki możliwości monitorowania klimatu, zarządzania ekosystemami, rozwoju handlu i transportu. Pomiary danych pogodowych na tych obszarach mają coraz większe znaczenie, ponieważ surowe warunki pogodowe spowodowane zmianą klimatu wpływają na życie i źródła utrzymania na całym świecie. GOES-T pomoże również w:

• Mapowaniu burz tropikalnych i huraganów na Pacyfiku;

• Tworzeniu w czasie rzeczywistym granic pożarów, które będą widoczne w Mapach Google poprzez śledzenie pożaru i panującej w rejonie pogody;

• Wspieraniu systemu SARSAT (Search and Rescue Satellite-Aided Tracking) w NOAA, który pomógł uratować tysiące ludzi;

• Generowaniu całkowitych danych o wyładowaniach, które mogą dać wczesne wskaźniki siły burzy, dzięki pierwszemu w swoim rodzaju narzędziu do mapowania wyładowań atmosferycznym zbudowanemu przez Lockheed Martin.

GOES-T Shipment to Buckley Space Force Base

Więcej o Misji

Seria GOES-R to wspólne przedsięwzięcie NOAA i NASA w celu opracowania, uruchomienia i obsługi satelitów meteorologicznych. NOAA zarządza satelitami z serii GOES i dystrybuuje ich dane do użytkowników na całym świecie, podczas gdy NASA nadzoruje pozyskiwanie statków kosmicznych i instrumentów, a także zarządza ich startem za pośrednictwem programu NASA Launch Services Program.

Oprócz zbudowania wszystkich czterech satelitów z serii GOES-R Lockheed Martin wyprodukował również dwa z głównych instrumentów na pokładzie: Geostacjonarny program do mapowania błyskawic i Solar Ultraviolet Imager. GOES-16 i 17 są już na orbicie, GOES-T ma wynieść na orbitę 16 lutego 2022 r. GOES-U, ostatni z serii satelitów pogodowych GOES-R jest w produkcji, a jego start planowany jest na 2024 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments