Wrocławska firma SatRevolution i Virgin Orbit ogłaszają rozpoczęcie kolejnej misji. Polska spółka wyśle w przestrzeń kosmiczną dwa nanosatelity: STORK-3 i SteamSat-2. Urządzenia zostaną wyniesione na pokładzie rakiety LauncherOne.

SatRevolution wyśle w przestrzeń kosmiczną dwa urządzenia: STORK-3 oraz SteamSat-2 dzięki rakiecie LacherOne, która zostanie wystrzelona z pokładu Boeinga 747, którym zawiaduje spółka zależna od Virgin Orbit, VOX Space.

Pierwszy nanosatelita dołączy do satelitów STORK-4 i STORK-5 aka MARTA (aktualnie w trakcie commissioning phase) umieszczonych na orbicie podczas misji z czerwca 2021 r. Dzięki dołączeniu STORK-3 powiększą się możliwości SatRevolution w zakresie obserwacji Ziemi. Celem urządzenia będzie dostarczenie zdjęć o średniej rozdzielczości, z naciskiem na obsługę klientów z sektora rolniczego. Drugi satelita — SteamSat-2 – to z kolei demonstracja technologii innowacyjnych silników SteamJet Space System (UK), zasilanych wodą, przeznaczonych do napędu kosmicznego.

Ponownie SatRevolution jest jedyną komercyjną firmą włączoną w program zagospodarowywania przestrzeni kosmicznej realizowany przez Virgin Orbit. Ten start, oznaczony jako STP-27VPB, to także okazja do przetestowania najnowszych technologii kosmicznych. Współpraca z Virgin Orbit i zastosowanie ich modelu realizacji misji, pozwala nam uniknąć ryzyka związanego z naziemnymi startami. — mówi Grzegorz Zwoliński, CEO SatRevolution.

Obok nanosatelitów polskiej firmy na pokładzie LauncherOne znajdzie się także inny ładunek. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wysyła urządzenia kilku agencji rządowych, które pozwolą na eksperymenty w komunikacji i nawigacji kosmicznej. Wysłane zostaną także nanosatelity stworzone przez amerykańskie uniwersytety dzięki funduszom z NASA. Wszystkie urządzenia zostaną wyniesione na niską orbitę okołoziemską o średnim nachyleniu.

Nazwa misji Above the Clouds jest hołdem dla albumu Gang Starr’a, Moment of Truth. Wydany 31 marca 1998 roku przez Virgin Records we współpracy z Noo Trybe Records, uważany jest powszechnie za jeden z najlepszych albumów hip hopowych wszech czasów. Utwór Above the Clouds, w którym występuje Inspectah Deck z Wu-Tang Clan, pojawia się jako piąty.

Aktualnie rakieta LauncherOne została przewieziona na pustynię Mojave Air w Kalifornii. Start został ustalony na Q4 2021.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments