Światowy lider technologii, Xiaomi, zaprezentował dziś Xiaomi Smart Glasses – premierowe, inteligentne urządzenie typu wearable. Okulary Xiaomi Smart Glasses łączą w sobie system obrazowania i czujniki w klasycznej formie okularów. Jest to możliwe dzięki technologii MicroLED z falowodem optycznym. Ważące zaledwie 51 g okulary Xiaomi Smart Glasses są w stanie wyświetlać wiadomości i powiadomienia, wykonywać połączenia, pomagać nawigować, robić zdjęcia i tłumaczyć tekst przed oczami użytkownika.

Przyszłość przed Twoimi oczami

Żeby uzyskać formę klasycznych okularów, trzeba było pokonać wiele przeszkód związanych z obrazowaniem i rozmieszczeniem wewnętrznych komponentów. Inteligentne okulary Xiaomi Smart Glasses, aby zminiaturyzować komponenty i rozwiązać problem ich rozmieszczenia, wykorzystują technologię obrazowania MicroLED. Nieorganiczne materiały luminescencyjne zastosowane w MicroLED zapewniają długotrwałe działanie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jasności.

MicroLED to najlepsza technologia do umieszczenia w dość małej przestrzeni ramki okularów. Podobnie jak w przypadku OLED-ów, piksele MicroLED-ów są podświetlane indywidualnie — ich właściwości pozwalają na uzyskanie jaśniejszych wyświetlaczy i głębszych poziomów czerni. Diody MicroLED mają jednak większą gęstość pikseli i dłuższą żywotność, a jednocześnie prostszą budowę. Pozwala to na zastosowanie bardziej kompaktowego wyświetlacza, jak również łatwiejszą integrację ekranu.
Xiaomi Smart Glasses mają procesor obrazu o wymiarach zaledwie 2,4 mm x 2,02 mm. Pod mikroskopem, wyświetlacz jest mniej więcej wielkości ziarnka ryżu, z pojedynczymi pikselami o wielkości 4 μm — co pozwala na skuteczne dopasowanie wyświetlacza do ramki okularów.

Aby zapewnić widoczność treści nawet w ostrym świetle słonecznym, trzeba zapewnić odpowiednią przezroczystość układów wyświetlacza i jego wystarczającą jasność. Dlatego inżynierowie zdecydowali się na ultrawydajny wyświetlacz monochromatyczny, który jest w stanie osiągnąć szczytową jasność dwóch milionów nitów. Zanim światło wyświetlacza dotrze do siatkówki, musi zostać odbite. Odpowiada za to soczewka ze strukturą falowodową, która załamuje światło z wyświetlacza MicroLED pod kątem 180°. I tak trafia ono do naszego oka.

Struktura siatki wyryta na wewnętrznej soczewce pozwala na załamanie światła w specjalny sposób, kierując je bezpiecznie do ludzkiego oka. Proces refrakcji rozprasza światło, co pozwala ludzkiemu oku zobaczyć spójny obraz i znacznie zwiększa użyteczność podczas noszenia. Wszystko to odbywa się w pojedynczej soczewce, bez skomplikowanych systemów wieloobiektywowych, lusterek lub półlusterek, jak ma to miejsce w przypadku niektórych innych produktów. Technologia falowodu optycznego znacznie zmniejsza rozmiar i wagę urządzenia, dzięki czemu komfort noszenia inteligentnych okularów jest podobny do noszenia ich klasycznych odpowiedników.

To nie kolejny wyświetlacz smartfonu, to całkiem nowe urządzenie

Xiaomi Smart Glasses integruje dużą liczbę miniaturowych czujników i modułów komunikacyjnych, dzięki czemu nie jest to tylko „drugi ekran” dla Twojego smartfonu. To nowe inteligentne urządzenie z konkretnymi nowymi funkcjami. Oprócz podstawowych opcji powiadamiania, wyświetlania połączeń itp., może również niezależnie realizować takie funkcje jak nawigacja, robienie zdjęć i tłumaczenie tekstu. Inżynierowie zaprojektowali nowy UX, nową logikę użytkowania – informacje pojawiają się wtedy, kiedy ich potrzebujemy i tylko wtedy. Nie przeszkadzają, pomagają gdy są potrzebne.

Musimy zbudować logikę interakcji, która nie przeszkadza w zwykłym użytkowaniu, ale wyświetla kluczowe informacje w odpowiednim czasie. Po wielu dyskusjach ostatecznie potwierdzono kilka kluczowych scenariuszy, w tym powiadomienie o kluczowych informacjach, połączenie telefoniczne, nawigacja i tłumaczenie zdjęć, z asystentem XiaoAi. W ten sposób Xiaomi Smart Glasses mogą wyświetlać najważniejsze informacje w momencie, gdy są potrzebne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments