Polski startup Ramp, który tworzy infrastrukturę dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa, został zarejestrowany przez brytyjskie Financial Conduct Authority (FCA), jako firma operująca kryptoaktywami. To ósmy podmiot tego typu zarejestrowany przez brytyjskiego nadzorcę i jednocześnie pierwsza firma umożliwiająca tzw. on-ramping.

Ramp to polski startup, który rozwija wszechstronną infrastrukturę płatniczą dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa. Oferuje SDK, które pozwala na tzw. on-ramping – wymianę walut fiducjarnych (jak złoty, euro, czy dolar) na kryptowaluty bezpośrednio w portfelach i aplikacjach (web oraz mobile), bez konieczności przełączania się między nimi.

W ten sposób Ramp ułatwia deweloperom tworzenie aplikacji, które wykorzystują możliwości blockchaina i oferują prostotę płatności porównywalną do świata e-commerce. W rezultacie są one bardziej dostępne dla masowego użytkownika. Financial Conduct Authority (FCA) to organ, który sprawuje nadzór regulacyjny nad firmami świadczącymi usługi finansowe i rynkami finansowymi w Wielkiej Brytanii. Od stycznia 2020, firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii prowadzące działalność związaną z kryptoaktywami, muszą zostać zarejestrowane przez FCA. Jak dotąd, pełną rejestrację otrzymało tylko kilka firm, a brytyjska spółka Ramp (Ramp Swaps Ltd), jest ósmą z nich.

Rejestracja przez FCA oznacza, że Ramp spełnia wymogi MLRs – obowiązujących w Wielkiej Brytanii przepisów przeciwdziałających praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i wyprowadzaniu środków. W ramach procesu rejestracji, FCA pozytywnie zweryfikował m.in. sposób świadczenia usługi, środki bezpieczeństwa, zasoby kadrowe i inne czynniki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa AML. Wcześniej, w roku 2020, polska spółka Ramp (Ramp Link Sp. z o. o.), została zarejestrowana przez polską Komisję Nadzoru Finansowego jako AISP (dostawca usług dostępu do informacji o rachunku), co umożliwia mu działanie w ramach Open Banking, zgodnie z unijną dyrektywą PSD2.

Ramp pozyskał w czerwcu 2021 37 mln zł (10,1 mln dolarów) w rundzie seed, której przewodziły NfX oraz Galaxy Digital. NfX to amerykański fundusz venture capital, znany z inwestycji m.in. w Lyft, Flickr, Patreon, czy Doordash. W rundzie udział wzięła też m.in. Mozilla, a także grupa aniołów biznesu. W tym gronie znaleźli się m.in. Balaji S. Srinivasan (były CTO Coinbase), czy Taavet Hinrikus (CEO i założyciel Wise, dawniej TransferWise).
Polski startup ma ponad 200 partnerów, którzy wykorzystują rozwijaną przez firmę infrastrukturę. To między innymi Mozilla, Opera, Dapper Labs, Sorare i najpopularniejsze aplikacje do kryptowalut i DeFi, jak Aave, Argent i Zerion. Firma rośnie w tempie 50% miesięcznie, dzięki efektowi sieci i poleceniom użytkowników. Od początku roku Ramp podwoił swój zespół, a do końca roku zamierza go potroić.

Regulacje odrywają kluczową rolę w ochronie nas, naszych użytkowników i rynków finansowych, ale także w tworzeniu świata, w którym każdy będzie mógł skorzystać z nowych możliwości, które dają nowoczesne technologie i zdecentralizowane finanse. Od samego początku tworzymy Ramp w duchu zgodności z regulacjami, współpracujemy z najlepszymi prawnikami, kancelariami i ekspertami w obszarze zgodności. Rejestracja przez FCA to przede wszystkim formalne uznanie naszych wysiłków. Chcemy dawać przykład innym firmom ze świata krypto, ale przede wszystkim, łączyć użytkowników tradycyjnego sektora finansowego z otwartymi i zdecentralizowanymi finansami. Tworzymy technologię, która rozwiązuje problemy i wyzwania związane z regulacjami i zgodnością, dzięki czemu nasi klienci oraz ich klienci mogą bezpiecznie i łatwo korzystać ze wszystkich nowych możliwości, jakie otwiera przed nimi krypto. – mówi

Od lewej: Przemysław Kowalczyk i Szymon Sypniewicz założyciele Ramp

Ramp został założony w roku 2018 przez Szymona Sypniewicza (CEO) i Przemka Kowalczyka (CTO, CPO). Obaj pracowali w innym startupie związanym z blockchain i odkryli tam problemy związane z zakupem kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. Dzięki wsparciu kapitałowemu i pozyskiwanym licencjom startup planuje skalować swoją działalność – otworzyć infrastrukturę na większych partnerów, z większą liczbą użytkowników, a także poszerzyć listę zastosowań dla platformy. Ramp planuje też ekspansję na kolejne rynki i pozyskanie licencji, które umożliwią mu funkcjonowanie w zgodzie z lokalnymi przepisami i regulacjami.

W tym celu Ramp planuje trzykrotnie powiększyć swoje zespoły, przede wszystkim produktowy, operacyjny i biznesowy. Ramp prowadzi obecnie rekrutację m.in. na stanowiska specjalistów i menedżerów produktu, designerów, programistów, sprzedawców oraz wiele innych. Dużą część z nich planuje zatrudnić w polskich biurach w Warszawie i we Wrocławiu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments