Rok 2020 obiektywnie nazwany najgorszym od czasów kryzysu finansowego z 2008 roku, nie pozostawił suchej nitki na wielu sektorach gospodarki. W tym trudnym czasie najlepiej radziła sobie rynek startupów. Jak możemy dowiedzieć się z raportu rocznego Polskiego Funduszu Rozwoju, w poprzednim roku sfinansowanych było aż 300 młodych spółek, a wartość inwestycji wzrosła o 70% względem roku 2019.

To idealnie pokazuje, jak niewyczerpanym obszarem jest inwestowanie w rozwój innowacyjnych pomysłów. – mówi Aleksander Gruszczyński, Prezes Zarządu Carlson Investments S.A. 

Jak podkreśla prezes Carlson Investments nie każdy startup jest w stanie przynieść pozytywną stopę zwrotu dla inwestorów:

Tak jak bardzo lukratywną inwestycją mogą być innowacje, tak wciąż pozostają bardzo ryzykowną. W tym roku atrakcyjne będą projekty wykorzystujące uczenie maszynowe, oparte na sztucznej inteligencji, a w szczególności MedTechy, czyli zarówno urządzenia, jak i oprogramowanie wspierające procesy zdalnej diagnozy i leczenia oraz FinTechy – wprowadzające nowe rozwiązania technologiczne w szeroko rozumianych finansach – wyjaśnia prezes Gruszczyński.

Aleksander Gruszczyński, Prezes Zarządu Carlson Investments S.A.

Dla każdej firmy, rozpoczynającej działalność najważniejszą kwestią jest finansowanie. Jak wyjaśnia Dawid Wesołowski, Prezes Zarządu Evig Alfa Sp. z o.o., tradycyjną formą finansowania firm w Polsce wciąż pozostaje kredyt, jednak dla startupów otwierają się kolejne alternatywy pozyskiwania środków na realizację swoich projektów. Najprostszą opcją jest tzw. FFF (ang. Family, Friends and Fools), czyli w wolnym tłumaczenie rodzina, znajomi i „naiwniacy”.

Rozwiązanie FFF pozwala na zebranie stosunkowo małej rundy finansowania od kręgu najbliższych osób. Ze wsparciem z większym kapitałem przychodzą „Aniołowie Biznesu” oraz fundusze Venture Capital i Private Equity. Coraz prężniej rozwijający się rynek VC w Polsce, liczący ponad 150 takich funduszy, pozwolił na zainwestowanie środków w wysokości aż 2,1 mld PLN w samym 2020 roku. W 2021 roku aktywne działania w zakresie poszukiwania projektów do inwestycji prowadzić będą fundusze Bridge Alfa. Jeżeli dany projekt ma w swoich planach zakres prac związany z badaniami i rozwojem warto spróbować pozyskać finansowanie z tego źródła, gdyż oprócz zastrzyku gotówki pomysłodawcy mogą liczyć na elementy smartmoney – wyjaśnia Dawid Wesołowski, Prezes Zarządu Evig Alfa Sp. z o.o.

W Polsce startupy rozwijają się mimo trwającej pandemii. Choć dostęp do gotówki i finansowania innowacji jest trudniejszy, wciąż wiele firm może liczyć na realne wsparcie rynku kapitałowego. Jak podkreśla prezes Evig Alfa należy patrzeć z optymizmem na następne kwartały, jak i przyszły rok.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments