Nikon informuje dziś o aparacie bezlusterkowym Nikon Z fc formatu DX — pierwszym aparacie z serii Z, który ma klasyczny wygląd a jednocześnie jest wyposażony w zaawansowane funkcje. Wygląd zewnętrzny aparatu Nikon Z fc jest inspirowany kultową lustrzanką Nikon FM2 wprowadzoną do sprzedaży w 1982 roku, kluczowym produktem w historii firmy Nikon. Oprócz samego aparatu firma Nikon wprowadza na rynek dwa nowe obiektywy, które stanowią dopełnienie klasycznego stylu: obiektyw NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition oraz obiektyw NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE.

Kompaktowy, lekki korpus aparatu Nikon Z fc jest bardzo poręczny, a w dodatku zapewnia znakomity komfort obsługi i doskonałą jakość zdjęć, dzięki czemu jest łatwy w użyciu zarówno dla dotychczasowych, jak i początkujących użytkowników aparatów bezlusterkowych.

Wzornictwo inspirowane legendarnym aparatem

Detale dopracowane z pasją. Konstrukcja z pryzmatem pentagonalnym oraz równowaga między czarnymi i srebrnymi elementami na korpusie aparatu Nikon Z fc przypominają lustrzankę FM2, podobnie jak zastosowanie okrągłego okularu w wizjerze elektronicznym (EVF), wygląd pokręteł oraz wygrawerowane logo Nikon używane w latach 70. i 80. Z kolei niezawodną wytrzymałość osiągnięto dzięki zastosowaniu stopu magnezu.

Uproszczona obsługa i twórcza ekspresja

W górnej części korpusu aparatu Nikon Z fc znajdują się trzy pokrętła i mały wyświetlacz, na którym jest widoczne ustawienie przysłony. Pokrętła służą do ustawiania czasu otwarcia migawki, kompensacji ekspozycji oraz czułości ISO, umożliwiając łatwe zmienianie ustawień.

Co więcej, przycisk i oraz menu i, które pozwalają użytkownikom szybko dostosowywać różne ustawienia naciśnięciem jednego przycisku, można konfigurować odpowiednio do indywidualnych preferencji użytkownika.

Nikon Z fc jako pierwszy aparat z serii Z firmy Nikon umożliwia kompensację ekspozycji w trybie automatycznym, pozwalając użytkownikom na uzyskanie pożądanej ekspresji poprzez zwiększenie jasności i uwydatnienie sylwetek itp.

W aparacie jest też dostępnych 20 kreatywnych ustawień Picture Control zapewniających niepowtarzalną ekspresję zdjęć. Wybierając motywy o różnych parametrach, takich jak odcień, zabarwienie i nasycenie, użytkownicy mogą wyrażać różnorodne nastroje, a także dostosowywać efekty do swoich upodobań.

Udoskonalone funkcje ustawiania ostrości i ruchomy monitor

Podczas fotografowania oraz filmowania aparatem Nikon Z fc można korzystać z AF z wykrywaniem oczu i AF z wykrywaniem oczu zwierząt — funkcji wprowadzonych po raz pierwszy w aparatach Nikon Z 7II i Nikon Z 6II. Dostępny jest też tryb pola AF Szerokie pole AF (D), który poprzez ograniczenie obszaru ostrości dodatkowo zapewnia wyraźne uchwycenie oczu i twarzy. Możliwe jest również stałe utrzymywanie ostrości na oczach fotografowanego obiektu, gdy w kadrze znajduje się kilka osób, lub śledzenie oczu poruszającego się zwierzaka.

Szeroki standardowy zakres czułości ISO 100-51200* pozwala na rejestrowanie wyraźnych zdjęć i filmów w słabym świetle. Dodatkowo ekran zamontowany na przegubie pierwszy raz znalazł zastosowanie w aparacie z serii Z, umożliwia fotografowanie w kadrze pionowym z perspektywą niską lub wysoką. Gdy monitor jest obrócony do przodu, aparat automatycznie przełącza się w tryb autoportretu, umożliwiając łatwe wykonywanie autoportretów przy użyciu dotykowych elementów sterujących.

Szersze możliwości przesyłania danych za pośrednictwem aplikacji SnapBridge w wersji 2.8

Przy użyciu aplikacji SnapBridge zdjęcia i filmy zarejestrowane aparatem można przesyłać do urządzenia inteligentnego**, co pozwala użytkownikom na łatwe udostępnianie ich w mediach społecznościowych. Za pośrednictwem aplikacji można również pobrać najnowszą wersję oprogramowania aparatu.

Aplikacja Snapbridge w wersji. 2.8, z nowym interfejsem użytkownika, obsługuje teraz dwa tryby automatycznego połączenia: standardowy (foreground) oraz w tle (background). W standardowym trybie połączenia (foreground) połączenie z aparatem jest nawiązywane tylko wtedy, gdy aplikacja jest aktywna, co ogranicza rozładowanie akumulatora aparatu. Tryb pracy w tle (background) zapewnia stałe połączenie i automatyczne przesyłanie zdjęć, nawet gdy aplikacja nie jest aktywna.

Dodatkowe cechy aparatu

• Naturalne odwzorowanie obrazu z minimalną aberracją dzięki wizjerowi EVF, w którym zastosowano organiczny wyświetlacz elektroluminescencyjny
• Nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K UHD bez ograniczeń związanych z kadrowaniem przy obszarze obrazu DX
• Obsługa ciągłego AF (AF-F) przeznaczonego do nagrywania filmów
• Łatwe nagrywanie filmów w trybie spowolnienia dzięki prostemu wybieraniu rozmiaru klatki i liczby klatek na sekundę
• Współpraca z oprogramowaniem Webcam Utility, umożliwiającym używanie aparatu Nikon Z fc jako kamery internetowej
• Opakowanie produktu i dołączony pasek aparatu pasujące do stylu tradycyjnego wzornictwa aparatu Nikon Z fc
• Możliwość zasilania włączonego aparatu przez USB, a także ładowania przez USB

Obiektywy NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition i NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE

NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition to standardowy obiektyw o zmiennej ogniskowej oparty na modelu NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.4 VR, którego srebrne wykończenie pasuje do aparatu Nikon Z fc. Obiektyw jest kompaktowy i lekki, ma około 32 mm długości i waży ok. 135 g. Jest to bardzo poręczny obiektyw, który zapewnia wysoką rozdzielczość w całym zakresie ogniskowych. Obiektywu NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR Silver Edition można używać do rejestrowania różnorodnych ujęć, od pejzaży i scen z życia codziennego po zdjęcia portretowe.

NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE to kompaktowy i lekki obiektyw, idealny do fotografowania portretów i martwej natury, zapewniający płynny efekt bokeh, który jest charakterystyczny dla obiektywów stałoogniskowych. Obiektyw charakteryzuje się tradycyjnym wzornictwem inspirowanym klasycznymi obiektywami NIKKOR z okresu, w którym pojawiła się lustrzanka FM2. Dzięki zastosowaniu tej samej powłoki, co na aparacie Nikon Z fc, wygląd obiektywu NIKKOR Z 28mm f/2.8 SE pasuje do klasycznej estetyki aparatu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments