Polska firma NEXITY Global, z giełdowej grupy Columbus Energy, zaprezentowało urządzenie typu gateway xAir – projekt z pogranicza obszaru smart, fotowoltaiki, elektromobilności oraz energetyki rozproszonej.

Jak podano, to rozwinięcie wieloletniej strategii biznesowej firmy, polegającej na zapewnieniu klientom nieograniczonego dostępu do zarządzania własną energią w ramach inteligentnej sieci, a także skuteczne skomunikowanie użytkowników rynku EV. Docelowo, xAir uzupełniać będzie innowacyjny system xOS do monitowania zasobów energetycznych w otwartych i zamkniętych sieciach dystrybucji oraz umożliwi zarządzanie nimi, przekazując pełnię władzy użytkownikom.

Narzędzie xAir trafi do sprzedaży jeszcze w 2021 roku. Na przestrzeni czasu do urządzenia będą dodawane kolejne funkcjonalności.

W przyszłości, za sprawą tokenizacji będzie można też przekazywać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii i odbierać ją w dowolnym miejscu. W efekcie użytkownicy xAir będą mogli korzystać z własnej energii zawsze i wszędzie.

xAir to znacznie więcej niż intuicyjny dostęp do zarządzania własną energią. Urządzenie prowadzi stały pomiar takich parametrów jak między innymi: natężanie światła, natężenie hałasu, jakość powietrza, temperatura i ciśnienie. Użytkownik nie musi polegać na ogólnych danych z zewnętrznego źródła. Może sam, w czasie rzeczywistym, sprawdzić stężenie pyłów PM10, PM2,5 i PM1,0 wokół własnego domu i nie tylko.

Użytkownik może opierać się na badaniach rozchodu energii elektrycznej, zewnętrznej prognozie pogody, ale jednocześnie może korzystać z własnych zasobów po to, aby weryfikować i analizować dane i żyć świadomie” – stwierdził Dawid A. Kmiecik, Prezes Zarządu NEXITY Global.Dlatego planujemy niebawem dodać takie funkcje jak badanie kierunku i siły wiatru, z myślą o przewidywaniu przemieszczania się zanieczyszczeń powietrza, czy też pomiar natężenia światła na potrzeby zwiększenia efektywności instalacji fotowoltaicznych i integracji z innymi urządzeniami takimi, jak chociażby stacje ładowania pojazdów elektrycznych”.

Tworząc xAir, NEXITY postawiło na konstrukcję typu „bloc tower”. W efekcie użytkownik w dowolnym momencie od zakupu ma nieograniczone możliwości w dodawaniu nowych funkcjonalności do swojego zestawu xAir, zwiększając tym samym jego użyteczność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Tego typu rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na oszczędność. Z perspektywy ekologicznej, mniej elementów do wymiany, to ulga dla środowiska naturalnego.

Bardzo istotne jest dla nas, by aktywnie uczestniczyć w dokonującej się na naszych oczach transformacji energetycznej, związanej chociażby z potrzebą coraz efektywniejszego i bardziej zrównoważonego wykorzystywania energii w codziennym życiu. Wierzymy, że xAir, ze wszystkimi obecnymi i przyszłymi funkcjonalnościami, stanie się spoiwem, kluczowym elementem tej układanki” – podsumował Dawid A. Kmiecik.

Skalowanie innowacji? Tylko w Polsce

Gateway xAir to jeden z pierwszych elementów większej strategii NEXITY Global. Firma konsekwentnie umacnia swoją pozycję w branży rozproszonej energetyki i elektromobilności. Teraz, korzystając ze zdobytego doświadczenia i opierając się na budowanym potencjale badawczo-rozwojowym oraz sieci partnerstw, NEXITY zamierza odważnie działać, łącząc rynek smart, wart około 80 mld USD z wartym już ponad 131 mld USD rynkiem fotowoltaiki. To jednak globalne dane.

Szacuje się, że w samej tylko Polsce prosumenci zainwestowali w 2020 roku w instalacje fotowoltaiczne ponad 9 mld PLN. To rekordowy wynik i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach sytuacja miała się zmienić.

Docelowo, planujemy, żeby xAir był osiągalny na wielu rynkach Europy i szerzej – świata. Z jednej strony nie chcemy się biznesowo zamykać do jednego rejonu, z drugiej, wierzymy, że nasz produkt rozwiązuje wiele problemów i zasługuje na to, żeby być powszechnie dostępny” – mówi prezes NEXITY Global. „Chcemy jednak, żeby projekt zadebiutował najpierw w Polsce, na naszym podwórku i w oparciu o nasze, własne doświadczenia, współpracując z firmą Columbus Energy – jednym z kluczowych akcjonariuszy Nexity Global. Bo w Polsce się najlepiej robi projekty innowacyjne i skalowalne”.

Dodatkowo, na horyzoncie rysuje się wizja rządowego Nowego Ładu w energetyce, programu, który według ekspertów ma kłaść nacisk właśnie na OZE i energetykę rozproszoną.

NEXITY zaprasza do udziału w programie testowym

Dewizą NEXITY Global jest dostarczanie sprawdzonych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby użytkowników. Dlatego firma zainicjowała program testowy, w ramach którego, jeszcze przed komercyjną premierą, xAir trafi do chętnych do udziału w programie – każdy może się zgłosić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments