Jakub Abramczyk Sales Director Eastern Europe w firmie Poly, w komentarzu eksperckim o potencjale 5G dla zdalnego biznesu.

Temat 5G wzbudza wśród Polaków wiele kontrowersji – nic w tym dziwnego, ponieważ zawsze to, co nowe i nieznane wywołuje dużo emocji. Większość mieszkańców Polski (84%) zna pojęcie 5G, jak wynika z badania „5G w ujęciu społecznym”, które zostało opracowane przez infuture institute.

Interesujący jest również fakt, że prawie 1/4 (24%) przedstawicieli najmłodszej grupy wiekowej najczęściej wskazywała nieprawidłowe znaczenie lub też nie wiedziała czym jest 5G [1], z czego można wywnioskować, że jeszcze długa droga przed nami, aby w pełni poznać tę technologię i dostrzec możliwości, które nam oferuje.

Z danych udostępnionych przez Orange Polska wynika, że już w końcówce roku 2020 zasięgiem 5G objętych było 6 mln osób, czyli blisko 16 proc. ludności Polski [2], co oznacza że rozwiązania z wykorzystaniem tej sieci są już na wyciągnięcie ręki pewnej części
społeczeństwa. Szum medialny wywołany wokół 5G pozycjonuje to rozwiązanie jako dedykowane konsumentom – nic bardziej mylnego.

Będzie ona miała wpływ na szereg sektorów w tym przemysł, edukację czy choćby rozwój telemedycyny. Warto zauważyć, że 5G przyczyni się również do powszechności i wzrostu potencjału smart city oraz wirtualnej rzeczywistości czy Internetu zmysłów. Należy zauważyć, że futurystyczne rozwiązania – również te z zakresu audio i wideokomunikacji – wymagają odpowiedniego zaplecza technologicznego w obszarze telekomunikacji.

5G w służbie biznesu

Z badań przeprowadzonych przez firmę Ericsson w 2020 roku wynika, że większość badanych (63%) jest zdania, że technologia 5G zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki wobec innych krajów Unii Europejskiej. Respondenci dostrzegają największy potencjał technologii 5G w sektorze telekomunikacyjnym (63% wskazań) [3]. Dzięki piątej generacji standardu komunikacji bezprzewodowej mobilny Internet przyśpieszy co najmniej 10-krotnie.

W związku z powyższym znacznie spadną opóźnienia w transmisji danych, co może być szczególnie przydatne w obliczu coraz bardziej powszechnej pracy zdalnej. Po przyspieszonej lekcji z wdrożenia i upowszechnienia pracy z domu przy pandemii część organizacji wyposażyła już swoich pracowników w odpowiednie rozwiązania, które umożliwiają komfortową pracę przy zachowaniu odpowiedniej jakości świadczonych usług poza biurem.

Nauczeni własnym doświadczeniem wiemy, że słuchawki z technologią ANC mogą znacznie
ułatwić pracę zdalną jednak idąc o krok dalej, warto zadbać również o rozmowy w formie wideo.

Wideokonferencje na najwyższym poziomie

Technologia transmisji danych piątej generacji pozwala osiągnąć stabilniejsze połączenia, umożliwia osiągnięcie krótszego czasu reakcji oraz pozwala na szybszy transfer danych – co będzie szczególnie istotne przy wideokonferencjach. Jednak dobra jakość transmitowanego obrazu wymaga nie tylko odpowiedniej prędkości sieci ale również profesjonalnych urządzeń do wideokonferencji. Przykładem mogą być osobiste urządzenia z serii Poly Studio P, które gwarantują nie tylko najwyżej jakości optykę kamery i obraz w jakości telewizyjnej, ale również klarowność dźwięku.

Co istotne te rozwiązania zostały stworzone z myślą o osobach pracujących w trybie hybrydowym, dzięki czemu mogą dobierać rozwiązania do swoich indywidualnych preferencji. Od dawna mówimy ogólnikowo o technologii 5G – zapominając przy tym o konkretnym wskazaniu listy zalet i możliwości, które technologia piątej generacji może wnieść w codzienne życie społeczeństwa w różnych dziedzinach życia.

Nie możemy zerojedynkowo przewidzieć przyszłości, jednak warto odważnie spoglądać w przyszłość, planując przy tym optymalną transformację, która pozwoli osiągnąć wszystkie założone cele organizacji.

1 https://infuture.institute/raporty/5g-w-ujeciu-spolecznym/
2 https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/5-milionow-lokali-mieszkalnych-i-uzytkowych-w-zasiegu-orange-swiatlowodu/
3 https://media.ericsson.pl/aktualnosci/pr/249049/siec-nowej-generacji-mozliwa-juz-od-2020-r-jaka-bedzie-siec-5g

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments