Joanna Pieńkowska-Olczak, prezes PayU, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o ekspansji polskich sklepów internetowych.

Sprzedaż transgraniczna jest jednym z najważniejszych trendów w e-commerce i dostrzegają to także coraz częściej polskie e-sklepy. Dostępne dane GUS pokazują, że roczna wartość produktów i usług sprzedanych on-line za granicę sięga 52 mld złotych. Z naszych analiz wynika, że jednym z kluczowych aspektów skutecznej ekspansji międzynarodowej jest zapewnienie zagranicznym konsumentom ich lokalnych metod płatności.

Popularność e-eksportu w Polsce od kilku lat nieprzerwanie rośnie. Obecnie 5 150 przedsiębiorstw w kraju otrzymuje zamówienia z zagranicy – to o 4 000 więcej niż w 2012 roku. Ponadto ponad 40% firm planuje rozpoczęcie sprzedaży za granicę przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych [1]. Najwięcej zamówień polscy sprzedawcy otrzymują z Europy Zachodniej, w tym z Niemiec (14% spośród kupujących online w tym kraju robi też zakupy w Polsce), Wielkiej Brytanii (11%), Francji (3%) Hiszpanii, Holandii, Szwecji i Włoch (po 2%) [2].

Z naszych analiz wynika, że samo zapewnienie płatności kartami globalnych organizacji płatniczych może nie pozwolić na wykorzystanie całego potencjału zagranicznych rynków, ponieważ część konsumentów przyzwyczajona jest do płatności innymi metodami. Dlatego też jednym z najważniejszych działań, które należy podjąć, aby wesprzeć skuteczną ekspansję zagraniczną w e-handlu, jest udostępnienie lokalnych rozwiązań w zakresie płatności internetowych. Wśród nich można wymienić np. przelewy z lokalnych banków, lokalne portfele cyfrowe czy krajowe systemy kartowe, mające w poszczególnych państwach ogromne znaczenie.

Sklepy zintegrowane z PayU mogą korzystać z szerokiej palety tego typu rozwiązań na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Ameryce Łacińskiej, w Afryce oraz w Azji. Tylko w tym roku dodaliśmy do swojej oferty metody płatności popularne wśród konsumentów z Europy, takie jak m.in.: Sofort (Klarna), Giropay, iDeal, Paysafecard, Bancontact, MyBank czy liczne przelewy z lokalnych banków.

Szeroka oferta metod płatności dostępnych w sklepie jest istotna, gdyż podejście konsumentów do płacenia kartami w trakcie zakupów internetowych jest bardzo różne w zależności od kraju. Przykładowo, w Niemczech płatności kartowe wykorzystywane są przy 15% transakcji online, w Holandii udział kart stanowi zaledwie 10%, ale już we Włoszech 34%, a w Wielkiej Brytanii przekracza 50% [3]. Dane te pokazują wyraźnie, że nie można bagatelizować znaczenia lokalnych rozwiązań płatniczych.

Skierowanie oferty produktowej do innych krajów może być szansą dla polskich sprzedawców internetowych na wygenerowanie większych przychodów. Warto wziąć pod uwagę, że w wielu krajach otwartość konsumentów do robienia zakupów w zagranicznych sklepach i serwisach internetowych jest bardzo wysoka i sięga ponad 50%, przykładami są tu m.in. Słowacja (49%), Wielka Brytania (50%), Włochy (50%), Węgry (51%), Holandia (53%), Portugalia (53%), Chorwacja (57%), Litwa (58%), Słowenia (59%) [4].

Zresztą najbliżsi sąsiedzi wydają średnio dużo więcej na pojedyncze zakupy online. Średnia dla Polski wynosi 32 EUR, natomiast Słowacy wydają prawie dwa razy więcej – ponad 57 EUR, a Rumuni i Węgrzy 52 EUR [5]. Unia Europejska, chcąc zapewnić wszystkim konsumentom w Europie równy dostęp do e-handlu na tych samych warunkach, wprowadziła przepisy dotyczące zakazu geoblokowania.

Jest to niewątpliwe ułatwienie dla kupujących, ale także gigantyczna szansa dla polskich
sklepów. Dzięki temu mogą wysyłać coraz więcej towarów za granicę i zwiększać
przychody. W związku z trwającą pandemią większość sprzedaży przenosi się dziś do świata online, co oznacza dobre prognozy dla branży e-commerce.

Równocześnie jednak wzrasta konkurencja na rynku, zarówno ze strony krajowych sklepów, jak i zagranicznych graczy, bo także Polacy coraz częściej są kuszeni ofertami z innych krajów i coraz chętniej kupują w zagranicznych sklepach. Oznacza to, że zarówno nieustanne dbanie o satysfakcję zakupową klientów w Polsce, jak i uruchomienie sprzedaży transgranicznej, powinny być elementami strategii rozwoju każdego e-commerce.

1 PwC, Cyfrowy eksport – szanse i perspektywy dla polskich przedsiębiorców, 2019.
2 Postnord, E-commerce in Europe, 2018.
3 RetailX, Europe 2020 E-commerce Region Report, 2020.

4 Eurostat, 2019.
5 Analiza PayU

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments