Środowiska IT korporacji to często zlepek różnego rodzaju światów: począwszy od środowisk opartych o własne serwerownie, kolokacje, punkty brzegowe czy właśnie chmury obliczeniowe.  Poprawnie wdrożona architektura hybrydowa ma na celu ułatwienie integracji i użycia infrastruktury IT bez względu na to, w którym miejscu się ona znajduje, poprzez dostarczenie tego samego sposobu komunikacji ze środowiskami własnymi i chmurą, i możliwością szybkiego wykorzystania usług chmurowych, gdy te są potrzebne, w sposób przezroczysty dla użytkownika końcowego.

Systemy hybrydowe nie są pojęciem nowym, istnieją i są wykorzystywane od lat. To właśnie tego typu sposób integracji świata własnego IT i chmurowego przyświecał pierwszym systemom czy aplikacjom stawianym w chmurach, np. poprzez integracje centrów danych i potrzebę obsłużenia nagłego wzrostu obliczeń/użytkowników w ramach mocy obliczeniowych chmury, gdy własna serwerownia nie była w stanie dostarczyć zadanej mocy obliczeniowej.

Innym typowym przypadkiem wykorzystania chmury i architektury hybrydowej były od zawsze środowiska typu Disaster Recovery, czyli środowiska awaryjne, na przykład poprzez ciągłe tworzenie kopii zapasowych wszystkich danych w chmurze, z wykorzystaniem takich usług jak AWS Storage Gateway czy CloudEndure Disaster Recovery, w celu szybkiego uruchomienia systemu w trybie awaryjnym w chmurze, gdyby własna serwerownia przestała działać.

Apogeum systemów hybrydowych to zazwyczaj takie rozwiązanie, które jest kompletnie przezroczyste dla użytkownika końcowego, które dostarcza ten sam interfejs komunikacji do zarządzania zasobami w chmurze, jak i własnej serwerowni. I podobnie jak wcześniej, okazuje się, że tego typu rozwiązania już istnieją i umożliwiają właśnie takie projektowanie systemów hybrydowych. Przykładem może być na przykład Vmware Cloud on AWS; czyli możliwość rozszerzenia własnej serwerowni w oparciu o popularną technologię VMWare na infrastrukturę chmurową AWS, i traktowanie infrastruktury chmurowych AWS i regionów zlokalizowanych na całym świecie jako naturalne przedłużenie własnej serwerowni.

Innym przykładem może być AWS Outposts. W przeciwieństwie do wcześniejszego rozwiązania opartego o technologię VMWare, Outposts polega na rozszerzeniu funkcjonalności chmurowych AWS na własną serwerownię. Dzięki AWS Outposts, klienci mogą znaleźć rozwiązanie dla aplikacji, które wymagają mniejszych opóźnień, niż jest to możliwe w chmurze, bądź które wymagają lokalnego przetwarzania i przechowywania danych.

Konkretnie czym jest Outposts

Tomasz Stachlewski AWS photo by Dominik Tryba

AWS Outposts to szafy z serwerami, komponentami sieciowymi oraz elementami zasilającymi, instalowane lokalnie we własnym centrum danych lub u dostawców kolokacyjnych, które są rozliczane jako usługa. Użytkownicy mają dostęp do tych samych usług, API i narzędzi, co w AWS. W przeciwieństwie do usług Microsoft Azure, rozwiązanie to nie jest sprzętem firmy trzeciej, w której instalowany jest wycinek chmury, lecz faktycznym rozszerzeniem i chmurą AWS ‘w paczce, we własnej serwerowni’. Dlatego też nie tylko administracja oprogramowaniem, ale również zarządzanie całą infrastrukturą, odbywa się za pomocą AWS.”, mówi Tomasz Stachlewski, CEE Senior Solutions Architecture Manager w AWS.

Stosunkowo młodą dziedziną informatyki hybrydowej jest edge computing. Dzięki AWS IoT Greengrass, AWS daje możliwość zarządzania i uruchamiania aplikacji integrujących się z chmurą na urządzeniach edge opartych na Linuxie. Obsługiwane są architektury ARM i x86. Tester urządzeń AWS IoT Device Tester może być użyty do weryfikacji czy urządzenia te wykonują prawidłowo zlecone im zadania. Urządzenia z AWS IoT Greengrass mogą reagować lokalnie na generowane dane i zdarzenia lub filtrować je w celu zminimalizowania transferu danych.

Dodatkowo, mikrousługi funkcji AWS Lambda na urządzeniach edge mogą mieć dostęp do lokalnych zasobów, takich jak kamery czy interfejsy szeregowe. AWS służy zatem do administrowania, analizy i stałego przechowywania danych. Jednak w przypadku podłączonych urządzeń możliwa jest również praca w trybie offline z późniejszą automatyczną synchronizacją w przypadku chwilowego przerwania połączenia. Dla bezpiecznej komunikacji lokalnej i w chmurze, IoT Greengrass uwierzytelnia i szyfruje wszystkie dane urządzenia.

Deweloperzy mogą również tworzyć aplikacje edge z jednocyfrowym opóźnieniem milisekundowym przy użyciu AWS Wavelength. Przykładem są aplikacje dla sieci 5G, takie jak strumieniowa transmisja gier, interaktywna transmisja wideo w czasie rzeczywistym oraz wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.

Dalsze scenariusze aplikacji dla AWS Wavelength to uczenie maszynowe edge, przemysłowy IoT lub inteligentne miasta. Prywatne sieci chmurowe oparte o usługę VPC mogą być łatwo rozszerzone do jednej lub więcej stref AWS Wavelength, aby wykorzystać dodatkowe zasoby AWS, takie jak EC2, EBS, kontenery lub usługi takie jak Kubernetes. AWS współpracuje z wieloma dostawcami operatorów telekomunikacyjnych, aby uczynić ten nowy element infrastruktury, umożliwiający budowanie zupełnie nowej jakości systemów hybrydowych jako najbardziej powszechny” – mówi Tomasz Stachlewski.

Chmura w pudełku: AWS Snowball i AWS Snowmobile

Wśród wielu usług chmurowych, warto również odnieść się do śnieżnej rodziny usług typu Snow. A mianowicie AWS Snowball i AWS Snowmobile, w których dane są przechowywane lokalnie – ale z zamiarem uczynienia ich mobilnymi, łatwoprzenoszalnymi.

Snowball pozwala na migrację danych i ich analizę często w odległym miejscu planety. Urządzenia te są przeznaczone dla klientów, którzy chcą korzystać z usług AWS w odległych lokalizacjach bez dostępu do Internetu. Urządzenia z zebranymi i przygotowanymi danymi są następnie odsyłane do AWS w celu przeniesienia ich do chmury w celu dalszego przetwarzania. Kolejnym obszarem zastosowania jest migracja dużych ilości danych, gdy połączenie z Internetem jest zbyt wolne.  Obecnie rodzina Snow składa się z trzech typu urządzeń: Snowball, czyli walizki do przewozu i analizy do 100TB danych, wersji mobilnej w postaci ciężarówki o pojemności 100 PB; często określanej jako ciężarówka do przewozu Internetu oraz najmłodszego członka rodziny SnowCone, czyli śnieżnej szyszki, która pozwala na przechowywanie małej ilości danych i ich analizę w ekstremalnych warunkach atmosferycznych” – mówi Stachlewski.

Podsumowując, pojęcie „architektur hybrydowych” jest bardzo szerokie i obecnie AWS
oferuje cały zakres rozwiązań w tym zakresie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments