Play: Na wykluczeniu dostawcy 5G Polska straciłaby przewagę nowoczesnych sieci

Cyberbezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla Play Communications, który opublikował raport giełdowy będący odpowiedzią na spekulacje, jakie pojawiły się w mediach, dotyczące szacunkowych kosztów wyeliminowania niektórych dostawców infrastruktury sieci telekomunikacyjnych, powiedział ISBtech prezes Play Jean Marc Harion. Zaznaczył, że ewentualna decyzja o wykluczeniu jest kosztowna i w jej wyniku Polska straci jedną ze swoich przewag konkurencyjnych, tj. nowoczesność i efektywność sieci telekomunikacyjnych.

Szacunkowe koszty w wysokości 0,9 mld zł zawierają dodatkowe inwestycje (CapEx) wygenerowane w ciągu najbliższych 7 lat w związku z wykluczeniem chińskich dostawców z polskiego rynku. Ta kwota jest całkiem znacząca – przekracza wartość rocznego FCFE (wolnych przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego) Play. Jeżeli ten zakaz zostanie wprowadzony, rząd powinien wziąć pod uwagę realia gospodarcze w jakich funkcjonują przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, przede wszystkim amortyzację sprzętu. Takie działania zostały podjęte np. w Wielkiej Brytanii, która wprowadziła 7-letni okres. Spodziewamy się, że w Polsce takim operatorom, jak Play, którzy w przeciwieństwie do operatorów brytyjskich, w ostatnim czasie ponosili znaczące inwestycje w urządzenia najnowszej generacji, zostanie przyznany dłuższy okres czasu na dostosowanie się do wymogów formalnych. W przypadku podjęcia decyzji o wprowadzeniu zakazu oczekujemy także, że rząd pójdzie za przykładem Stanów Zjednoczonych i wykorzystując np. część funduszy UE na rzecz technologii cyfrowych, zapewni operatorom rekompensaty w celu przyspieszenia migracji naszych sieci” – zaznaczył prezes zarządu operatora.

Podkreślił, że Play jest spółką działającą dynamicznie i gotową dostosować się do zmian i do nowych sytuacji.

Współpracujemy z 2 dostawcami, tj. z Huawei i Ericssonem, budujemy naszą sieć w rekordowym tempie, wdrażając urządzenia 2G, 3G, 4G, 5G Ready oraz 5G. Przygotowujemy wdrożenie niezależnej sieci rdzeniowej dla 5G, która będzie kompatybilna z architekturą SA (standalone) i NSA (non-standalone) i będzie stopniowo zastępować naszą obecną architekturę. Nie możemy jednak ignorować realiów rynku, na którym działa tylko 4 dostawców sprzętu sieciowego. Wyeliminowanie dwóch z nich doprowadziłoby do zachwiania równowagi na rynku, a pozostali dostawcy, aby sprostać zapotrzebowaniu, stanęliby w obliczu wyzwań produkcyjnych, co może przełożyć się na wzrost cen. 5G pomoże operatorom dostarczać bezprzewodowe łącza 1 Gbps cechujące się niższym zużyciem energii. Wyeliminowanie niektórych dostawców nieuchronnie opóźni wdrożenie 5G w Polsce, co będzie miało konsekwencje dla Polskiej agendy UE, zarówno cyfrowej, jak i zielonej” – dodał Harion.

Ewentualna decyzja o wykluczeniu jest kosztowna i w jej wyniku Polska straci jedną ze swoich przewag konkurencyjnych, tj. nowoczesność i efektywność sieci telekomunikacyjnych.

Cyberbezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem dla Play i dostosujemy się do wymogów, o których zadecyduje rząd. Niemniej jednak ewentualna decyzja o wykluczeniu jest kosztowna i w jej wyniku Polska straci jedną ze swoich przewag konkurencyjnych, tj. nowoczesność i efektywność sieci telekomunikacyjnych. W międzyczasie, jeżeli niepodważalne dowody potwierdzą podejrzenia, że sprzęt niektórych dostawców stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, istnieją inne sposoby na ograniczenie takiego ryzyka. Na przykład, podobnie jak w niektórych krajach europejskich, moglibyśmy zdecydować o ograniczeniu jego wykorzystania do określonych stref, które nie są wrażliwe” – podsumował ISBtech Harion.

Play Communications jest właścicielem 100% udziałów w P4 (Play), która jest operatorem telefonii komórkowej Play. Spółka zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 r.

(ISBnews/ ISBtech)

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments