„Do poprawnego działania 5G potrzebne będą światłowody”

Leszek Szczech, który odpowiada za rozwój biznesu w polskim sektorze przedsiębiorstw w Colt, o planach firmy w Polsce i potencjale 5G.

1. Jakie są plany Colt w zakresie 5G na świecie i w Polsce?

5G umożliwi firmom podejmowanie bardziej ambitnych projektów dzięki szybkiej i niezawodnej łączności, którą oferuje. W obecnym konkurencyjnym otoczeniu biznesowym wszystko, co można zrobić szybciej i lepiej niż inni, daje wyraźną przewagę. Aby osiągnąć swój pełny potencjał, 5G będzie wymagało znacznie gęstszej sieci i poważnych inwestycji w konwencjonalne sieci 3G i 4G.

Coraz ważniejsze będzie na pewno zwiększanie prędkości przesyłania danych, tak by firmy mogły sprostać potrzebom klientów w przyszłości. Wzrost przepustowości wraz z ciągłymi wdrożeniami i rozszerzaniem sieci 5G będzie jednym z czynników ewolucji architektury sieci.

Rosnące zapotrzebowanie na sieci bezprzewodowe będzie jednak wymagało niezawodnych połączeń światłowodowych, ponieważ dane muszą zostać wysyłane do lokalizacji, która mogą obsłużyć wysoki poziom dostępu do danych.

Colt spędził ostatnie 28 lat przygotowując się do wdrożenia zaawansowanej łączności mobilnej, sieć Colt IQ obecnie obejmuje ponad 29 tysięcy budynków z własną infrastrukturą sieciową i ponad 900 centrów danych. Łączy główne centra danych na całym świecie.

Pomagamy dostawcom usług mobilnych na całym świecie, także w Polsce, wprowadzać usługi 5G na dużą skalę, z wysoką szybkością transmisji danych i małymi opóźnieniami, oferując elastyczne i opłacalne rozwiązania. Aby wyróżnić ofertę dosyłową 5G i przyspieszyć czas dostawy do klientów wdrażamy routing segmentowy Cisco i architekturę opartą na Ethernet VPN (eVPN). Obecnie koncentrujemy się głównie na dostarczaniu najlepszych w swojej klasie, wysokiej przepustowości, rozwiązań łączności na żądanie.

2. Jakie cele stawia sobie spółka w rozwoju usług chmurowych w Polsce ?

W ciągu ostatnich kilku lat Colt znacznie zwiększył swoją infrastrukturę optyczną i Ethernet w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE), aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie klientów na połączenia sieciowe w regionalnych centrach finansowych, biznesowych i produkcyjnych.

Widzimy duże zapotrzebowanie na transformację cyfrową, która zwiększyła wdrożenia sieci o dużej przepustowości i rozwiązań chmurowych, stąd znacznie inwestycje Colt w Polsce. Stawiamy na rozwój inwestycji infrastrukturalnych, w celu wzmocnienia naszych zdolności do obsługi klientów przechodzących do chmury.

Na czym będziemy się skupiać? Przyszłością telekomunikacji jest rozszerzanie usług poprzez rozwijanie oprogramowania, a nie jak dotychczas poprzez rozwój głównie rozwiązań sprzętowych. Aby ułatwić bieżące migracje przedsiębiorstw do chmury na całym świecie, Colt oferuje rozwiązania o wysokiej wydajności i dużej przepustowości.

Będziemy nadal rozszerzać nasze możliwości dostarczanych usług sieciowych, zmieni się jednak horyzont naszych działań. Myślę, że główni dostawcy usług w chmurze będą stanowić integralną część naszego sukcesu w przyszłym roku – firmy takie jak SAP, Oracle i IBM. Bliższe relacje z takimi graczami będą ważne, ponieważ coraz więcej klientów przechodzi do chmury. Ponadto myślę, że integratorzy systemów informatycznych i komunikacyjnych będą mieli duży wpływ na sposób, w jaki nasi klienci przenoszą się do chmury, będą więc w centrum naszej uwagi w przyszłym roku.

Będziemy skupiać się również na globalnych dostawcach treści, z ich ogromnym zapotrzebowaniem na wysoką przepustowość. W końcu ważne będzie też komunikacja głosowa, szczególnie tam, gdzie jest częścią zunifikowanych rozwiązań komunikacyjnych.

3. Na czym polega projekt cloud’owy dla GPW?

Zapewniamy GPW szerokopasmową łączność o wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniu, a także globalny ekosystem rynków finansowych kluczowych systemów obrotu akcjami i dostawców usług.

Usługi te obejmują:
• Składanie i realizację zleceń
• Dystrybucję danych rynkowych
• Ocenę zgodności z przepisami MiFID II i innymi dyrektywami
• Usługi w chmurze
• Oprogramowanie, usługi analityczne i usługi zarządzania danymi

Nasza współpraca z polską Giełdą Papierów Wartościowych spotkała się z dużym zainteresowaniem, zarówno lokalnych brokerów jak i firm w innych częściach Europy lub Stanach Zjednoczonych, które poszukują łatwego dostępu do tak dużego rynku w Europie Środkowej i Wschodniej.

4. Jakie jeszcze kierunki rozwoju na polskim rynku planuje spółka?

Obecnie koncentrujemy się na budowaniu i dodawaniu nowych elementów infrastruktury światłowodowej. Wiadomo, że sieć jest kluczowym ogniwem do osiągnięcia założonych celów biznesowych, ale ekspansja międzynarodowa, fuzje, przejęcia, migracja do chmury i szeroka integracja wymagają znacznej przepustowości sieci, która skaluje się wraz z biznesem w Polsce.

Operatorzy bezprzewodowi zaczynają dostrzegać, że współdzielona infrastruktura sieciowa jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a główny nacisk konkurencyjny powinien skupić się na marketingu. Dla Colt, wprowadzenie 5G jest okazją do dostarczenia sieci dosyłowej. Do poprawnego działania sieci 5G potrzebne będą światłowody, ale 5G to kosztowna inwestycja dla operatorów bezprzewodowych.

My mamy już gęstą sieć światłowodową i zasięg w 52 miejskich sieciach MAN na całym świecie, włączając region Polski. Z naszej perspektywy sieć Colt IQ jest gotowa na technologię 5G. Jest to obecnie najbardziej odpowiedni szkielet dla operatorów komórkowych, aby stworzyć kolejną generację sieci komórkowych, która potrzebuje gęstej sieci łączności. Światłowód ma o wiele większe możliwości niż łączność bezprzewodowa, może łączyć się z dowolnym miejscem na świecie z fenomenalną prędkością i większą przepustowością.

Zajmujemy się też badaniem korzyści niesionych przez przełomowe technologie, takie
jak blockchain.

Globalnie, ale działania te mają przełożenie również na polskich klientów, aby nadal wspierać bieżące migracje do chmury pogłębiliśmy współpracę z Microsoftem, stając się partnerem usług Microsoft Azure Peering Service i Azure Networking Managed Service Provider.

Ta współpraca pozwala firmie pomagać na każdym etapie migracji do chmury, niezależnie od tego, czy chodzi o identyfikację wymaganej infrastruktury sieciowej, czy też zapewnienie wysokiej jakości połączenia internetowego dla usług jak Microsoft 365 i Microsoft Teams.

Współpracujemy również z Google Cloud w celu wspierania cyfrowych transformacji przedsiębiorstw, umożliwiając organizacjom łączenie się z Google Cloud Platform w czasie rzeczywistym. Dzięki wykorzystaniu oferty Colt Dedicated Network Access (DCA) Colt IQ klienci mogą łączyć się z biura lub centrów danych do swoich instancji Google Cloud z dedykowaną przepustowością i niskim opóźnieniem.

Colt zapewnia bezpośrednią łączność z IBM Cloud, aby pomóc w zapewnieniu bezpiecznej i niezawodnej łączności o niskim opóźnieniu i dużej przepustowości poprzez IBM Cloud Direct Link. Wybierając usługę Colt Dedicated Cloud Access klienci korporacyjni mogą ustanowić prywatne połączenie sieciowego z własnej infrastruktury IT do IBM Cloud.

W marcu ogłosiliśmy też aktualizację naszej polityki dostarczania usług i zarządzania nimi w świetle ograniczeń rządowych na całym świecie spowodowanych COVID-19. Celem tej polityki jest priorytetyzacja klientów, którzy dostarczają krytyczne usługi oraz infrastrukturę, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zapotrzebowania na pracę naszych inżynierów bezpośrednio u klienta.

BIOGRAM

Leszek Szczech, Po niedawnej ekspansji sieci Colta w regionie Europy Środkowej i
Wschodniej odpowiada za rozwój biznesu w polskim sektorze przedsiębiorstw.

Wcześniej, przez ponad 20 lat pracował w branży IT i telekomunikacji, gdzie pełnił różne role. Był założycielem lokalnego biura Verizon w Polsce, prowadził sprzedaż do lokalnych
dostawców usług. Zarządzał także zespołem sprzedaży obejmującym kilka krajów w Europie Środkowej i Wschodniej, współpracując z największymi operatorami w regionie, w tym A1 Telekom Austria i Turk Telekom International. Bezpośrednio przed dołączeniem do zespołu Colta pracował w Cisco, gdzie był odpowiedzialny za rozwój biznesowy