Odd Magne Vea o perspektywach chmury w Polsce

Odd Magne Vea, CSO w RamBase/ Jakob Hatteland Computer AS ocenia, że w 2020 chmura podbije rynek ERP w Polsce.

Polska dynamicznie się rozwija, stopa bezrobocia jest coraz niższa, poprawia się sytuacja
finansowa konsumenta, a polskie firmy mają ambicje biznesowe coraz śmielej sięgające poza granice rodzimego kraju.

Tak wygląda odbiór Polski w krajach skandynawskich i jest to bardzo optymistyczna obserwacja – firmy skandynawskie liczą bowiem na coraz większą
chłonność polskiego rynku i wraz z rozwojem, na coraz większe zainteresowanie swoimi
autorskimi produktami i usługami.

Duży potencjał drzemie w polskich sektorach produkcji, dystrybucji hurtowej i logistyce. Dotychczasowi dostawcy ERP On-premise będą musieli ustąpić miejsca dużo szybszym, tańszym i wygodniejszym rozwiązaniom Cloud ERP.

Szacujemy, że tego rodzaju rozwiązania mogą zdobyć już w 2020 roku co najmniej 20% rynku ERP w Polsce.

Taka optymistyczna prognoza ma źródło w dwóch czynnikach. Po pierwsze, dotychczasowi
najwięksi gracze i dostawcy systemów ERP zaczynają implementować moduły oraz częściowo przechodzić na rozwiązania chmurowe.

Po drugie jak wynika z analiz i opinii ekspertów, w tym m.in. badania IDG „Chmura publiczna w Polsce 2019”, blisko jedna trzecia (31 proc.) wszystkich małych, 23 proc. średnich i 17 proc. dużych firm jest już dostarczana w modelu chmury obliczeniowej. Jedna na pięć firm otwarcie deklaruje chęć przejścia na rozwiązania IT oparte o Cloud. Te sprzyjające okoliczności powodują, że możemy śmiało prognozować rozwój technologii chmurowej w systemach ERP.

Według wielu analiz i firm badawczych chmura obliczeniowa będzie wiodła prym we
wszystkich wdrożeniach IT. Kilka lat temu, w zależności od scenariusza predykcji, IDC
przewidywało udział chmury na poziomie od ponad 21% do nawet 38% w średnim ujęciu dla różnych sektorów rynku.

Myślę, że śmiało można założyć rozwój tej technologii i pokonanie podstawowych barier. Do głównych przeszkód w efektywnym wdrożeniu chmury obliczeniowej w firmach należały takie czynniki jak np. bezpieczeństwo danych, regulacje prawne i obostrzenia. Dzisiaj te przeszkody praktycznie nie istnieją.

Co więcej, analitycy IDC zaznaczają, że wdrożenie rozwiązań opartych o chmurę pozwala zredukować od 10 do 20 % kosztów funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.

Jako norweska firma rozwijamy nasz biznes w Polsce, przede wszystkim z powodu podobieństwa kulturowego Polaków i Norwegów, podobnego podejścia do pracy i relacji w prowadzonych biznesach. W Polsce jesteśmy już obecni od lat poprzez szerokie inwestycje całej grupy Hatteland. Z naszej perspektywy Polska to naprawdę ciekawy i perspektywiczny rynek.

Szacujemy potencjał wdrożeń naszego rozwiązania w pierwszych latach od 20 do nawet ponad 30 projektów rocznie. Pozwoli to nam osiągnąć nawet 5% całego rynku rozwiązań prekonfigurowanych do 2025.

Branża IT to jeden z motorów napędowych nowoczesnej gospodarki – obecnie bez zaawansowanych narzędzi informatycznych trudno o skuteczne konkurowanie i rozwijanie biznesu. Polski biznes potrzebuje m.in. profesjonalnych rozwiązań ERP po to by kontrolować swoją skalę i z sukcesem realizować plany ekspansji na rynkach międzynarodowych.

Szacujemy, że rynek ten czeka dynamiczny wzrost w najbliższych 5 latach, szczególnie w sekcji ERP opartego o rozwiązania chmurowe. Mowa tu zwłaszcza o firmach produkcyjnych i
dystrybucji hurtowej, dla których profesjonalne systemy ERP są swoistym krwiobiegiem
informatycznym, pozwalającym na zrównoważone i przemyślane działania.

Cloud ERP to doskonałe narzędzie IT, znacznie bardziej efektywne kosztowo od tradycyjnych, konkurencyjnych systemów On-premise dostępnych w Polsce. Dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych możliwe jest bowiem ograniczenie łącznych nakładów na system ERP w firmie nawet o ponad 70%. Szczególnie widać to w takich obszarach działalności firmy jak: zakup sprzętu hardware i jego utrzymanie, wynagrodzenie dodatkowego personelu IT po stronie klienta, utrzymanie i wsparcie rozwiązania ERP w czasie.

Dodatkowo, wdrożenie Cloud ERP można zamknąć już w 8 tygodni. Polski biznes, obok aspiracji międzynarodowych, zwraca szczególną uwagę na koszty, co naturalnie pcha go w obręb innowacyjnych rozwiązań, z których Cloud wydaje się mieć obecnie największy potencjał.