Drony w służbie zdrowia na kontynencie afrykańskim

Fundacja UPS, realizująca globalne programy społeczne z ramienia UPS i Gavi, Sojusz na Rzecz Szczepionek, ogłosili rozszerzenie sieci dostaw dronami medycznymi o Ghanę. Firma logistyczna Zipline będzie wykorzystywała drony do transportu 148 priorytetowych produktów, w tym szczepionek rutynowych i interwencyjnych, produktów z krwi i leków ratujących życie.

Usługa będzie dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z czterech centrów dystrybucyjnych, z których każdy wyposażony jest w 30 dronów, do ponad 2000 centrów medycznych zapewniających opiekę 12 milionom ludzi w całym kraju.

Rząd w Ruandzie i Zipline, dzięki dotacjom i wsparciu ze strony Fundacji UPS i Gavi, wprowadzili usługę dostawy produktów z krwi za pomocą dronów do trudno dostępnych ośrodków w Ruandzie. Rząd Ghany postanowił wdrożyć tę usługę w swoim państwie we współpracy z Gavi, Fundacją UPS, Fundacją Billa i Melindy Gatesów i firmą Pfizer. Sieć dronów Zipline będzie zintegrowana z łańcuchem dostaw krajowego systemu zdrowia w Ghanie, by zapobiec deficytowi szczepionek w centrach medycznych oraz podczas kampanii proszczepionkowych.

Dzięki możliwości uzupełnienia przez Rząd rutynowych szczepień na żądanie będziemy mieć pewność, że zawsze wystarczy nam szczepionek ratujących życie dla każdego dziecka w Ghanie” – powiedział dr Seth Berkley, prezes Gavi, Sojuszu na Rzecz Szczepionek. „Ten projekt jest dla Gavi niezwykle istotny. Pozwoli nam ochronić więcej dzieci mieszkających w odległych regionach przed chorobami zwalczanymi drogą szczepień” – dodał.

Logistyka będzie zarządzana poprzez systemy sprzętowe i oprogramowania Zipline w każdym z centrów dystrybucyjnych, a dostawy będą miały miejsce w szpitalach i centrach medycznych. Fundacja UPS przekaże 3 miliony dolarów, w tym dofinansowanie w wysokości 2,4 milionów dolarów oraz 600 tys. dolarów w postaci usług wysyłkowych. UPS rozpoczął także analizę łańcucha dostaw systemu medycznego Ghany. Ta wiedza umożliwi firmie opracować ekspertyzę uzupełniającą wizję rządu na dalszą optymalizację dostaw produktów medycznych.

Sukces programu w Ruandzie pokazuje, że wspólny wysiłek partnerów ze sfery publicznej i prywatnej, oparty o zaawansowane technologie łańcucha dostaw, może poprawić dostęp do produktów medycznych w całej Afryce” – powiedział Eduardo Martinez, prezes Fundacji UPS i dyrektor ds. różnorodności i inkluzji w firmie UPS. „To niesamowite jak technologia i wiedza z zakresu łańcucha dostaw może zostać wykorzystana do ratowania życia. Cieszymy się, że możemy być częścią tej współpracy. Jesteśmy wdzięczni rządowi Ghany i Gavi za ich działania na rzecz poprawy zdrowia społeczności w Ghanie i na całym świecie, a Zipline, za ich nowatorską technologię i zaangażowanie w rozwijanie wspólnotowych systemów zdrowia”.

UPS zapewni wsparcie techniczne i doradztwo w porozumieniu z Gavi i we współpracy z Zipline.

Program jest kontynuacją przełomowej współpracy pomiędzy Fundacją UPS, Gavi i Zipline, która rozpoczęła się w Ruandzie w 2016 roku. Jej celem było wsparcie rządu w Ruandzie przy zapewnieniu dostępu do lekarstw ratujących życie milionom ludzi mieszkającym w odległych regionach kraju w ciągu kilku minut zamiast godzin. Od tego czasu, rząd w Ruandzie rozszerzył program na całe państwo, umożliwiając zrealizowanie 13 000 dostaw. Drony Zipline dostarczają teraz ponad 65% zapasów krwi Ruandy poza stolicę – Kigali.