Polski rynek smartfonów jest najbardziej w regionie zbliżony do stadium rozwoju Europy Zachodniej, powiedział w rozmowie z ISBnews.tv wiceprezes wyłącznego licencjobiorcy urządzeń mobilnych marki Nokia HMD Global na Europę Wschodnią Alberto Matrone.

„To dla mnie przyjemność móc opowiedzieć o bohaterze dzisiejszej nocy, czyli naszym nowym smartfonie Nokia 8. To najnowszy produkt, jaki wprowadzamy na rynki i jesteśmy dumni, że jednym z pierwszych rynków na których Nokia 8 się pojawi to Polska. Muszę podkreślić znaczenie Polski, zwłaszcza że od pięciu lat pracuję w tym regionie Europy. Uważam polski rynek za najbardziej zbliżony do rynków Zachodniej Europy” – wskazał Matrone.

W jego ocenie, jeśli firma chce sprawdzić czego może się nauczyć, jak szybko może wprowadzić produkt na rynek, czy czego klient faktycznie szuka to na polskim rynku szybko i konkretnie uzyskuje informacje czego faktycznie on oczekuje.

„Obecne analizy i dyskusje branżowe wskazują, że Polska jest krok z przodu w porównaniu z regionem w kwestii cen, technologii w urządzeniach. To nie oznacza, że nie ma różnic między regionami, czy terenami wiejskimi, gdzie kwestia ceny smartfona musi być inaczej rozpatrywana. Jednak kiedy jesteśmy w Warszawie, kiedy widzisz, jak to miasto się rozwija, to śmiało uważam ten rynek za mój rynek referencyjny, kiedy chodzi o planowanie lub odzwierciedlenie warunków rynkowych, które następnie przenosimy na perspektywę globalną” – stwierdził wiceprezes.

Podkreślił, że w ostatnich latach nastąpił znaczący, ekspotencjalny, wzrost na tym rynku w myśleniu, oczekiwaniach i zachowaniach polskich klientów w porównaniu do przeszłości. Na pewno pamiętacie historyczne znaczenie Nokii w polskim rynku.

„Jednak uświadomiliśmy sobie, że tu nie chodzi jedynie o markę. Oczywiście, jest bardzo ważna, ma wysoką wartość i pozostała w świadomości polskich użytkowników. Jednak obecnie ważne jest, jak szybko wprowadzamy konkretne urządzenie, jak Nokia 8, a następnie prowadzimy działania zmierzające do osiągnięcia oczekiwanych efektów rynkowych” – zaznaczył Matrone.

Wiceprezes HMD Global podkreślił, że Nokia 8 to smartfon, który dzięki posiadanym funkcjom „robi różnicę” na rynku.

„Nokia 8 to urządzenie z najwyższej półki. Pamiętacie, że wcześniej wprowadziliśmy Nokia3, Nokia 5 i Nokia 6, które były reprezentantami średniej i niższej półki cenowej. Sygnalizowaliśmy wtedy również, że będziemy rozwijać portfolio o kolejne produkty i to właśnie robimy obecnie. Stworzyliśmy silny fundament z poprzednimi modelami. Możecie powiedzieć, że nie osiągnęliśmy wolumenu aby zaspokoić popyt i to będzie prawda. Ale nie spodziewaliśmy się – mówię w ujęciu globalnym – takiego wzrostu” – powiedział Matrone.

Stwierdził, że Nokia 8 to urządzenie, które jest odpowiedzią na oczekiwania konkretnej grupy klientów.

„Dysponuje aluminiową całościową obudową. Co istotne, smartfon ma wbudowane systemy chłodzące, które przeciwdziałają nagrzewaniu się aparatu podczas jego używania. Mamy najnowszy chipset Snapdragon 835, jeden z  topowych na rynku. Jakie więc są kluczowe zalety, które konsument może mieć korzystając z tego telefonu: technologia Nokii, podwójna kamera Zeiss i dźwięk z funkcją OZO. To jest to, co uważamy, że robi różnicę” – podsumował wiceprezes HMD Global.