SoftServe dołącza do międzynarodowej grupy, która ma w planach opracowanie technologii lądowania i platform startowych na Księżycu. Zespół robotyki i zaawansowanej automatyzacji SoftServe weźmie udział w projekcie, który jest finansowany w ramach programu STTR 2023 NASA.

Firma SoftServe ogłosiła dziś plany dołączenia do międzynarodowej koalicji w finansowanym przez NASA projekcie rozwoju technologii księżycowych. Projekt powstał po tym, jak firma Astroport Space Technologies z siedzibą w San Antonio wygrała nagrodę finansową NASA STTR 2023 Phase II. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju technologii lądowisk w ekstremalnych warunkach oraz umożliwienie bezpieczniejszego lądowania na Księżycu.

Zespół ds. robotyki i zaawansowanej automatyzacji SoftServe, pod wodzą Astroport, będzie współpracował z konsorcjum globalnych partnerów, aby wspólnie kierować pracami na Księżycu. Członkowie zespołu mają za zadanie stworzyć symulacje systemów robotycznych wykorzystywanych do budowy księżycowych konstrukcji, interakcji mechanicznych i swobodnego poruszania się po powierzchni Księżyca.

W ramach tego projektu stworzymy modele interakcji terenowo-mechanicznych między sprzętem, maszynami budowlanymi i regolitem. Nasza praca będzie polegała na stworzeniu dużej liczby cyfrowych symulacji procesu budowy na Księżycu, z uwzględnieniem cech i właściwości gleby oraz różnych możliwych sytuacji. Wraz z naszymi partnerami zbadamy również możliwości interakcji między maszynami, urządzeniami na miejscu budowy i optymalne koncepcje transportu. Ten projekt pozwoli nam i naszym partnerom pracować nad zaawansowanymi technologiami przyszłości. komentuje Lyubomyr Demkiv, Robotics Practice Leader w SoftServe.

Znaczną część zespołu ds. robotyki i zaawansowanej automatyzacji SoftServe, który weźmie udział w projekcie, stanowią Polacy.

Możliwość rozwoju technologii z myślą o środowisku księżycowym to naprawdę unikalne i satysfakcjonujące doświadczenie. Projekt ten obejmie wiele dziedzin robotyki, od modeli matematycznych po projektowanie i symulację mechaniki. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak digital twins i symulacje oparte na fizyce wraz z nowoczesnymi metodami renderowania przyniesie wartościowe dane oraz efektowną wizualizację. Testy w warunkach rzeczywistych są kosztowne i czasochłonne, symulacje zaś oferują natychmiastowe rezultaty. Trzymam kciuki, aby ta inicjatywa powiększyła grono ludzi zainteresowanych przemysłem kosmicznym, zwłaszcza w Polsce. mówi Łukasz Czyż, Senior Space Robotics Engineer w SoftServe i członek zespołu, który będzie realizował projekt.

Projekt ma się rozpocząć w styczniu 2024 roku. Program NASA Small Business Technology Transfer (STTR) to coroczny grant finansujący badania, rozwój i demonstrację innowacyjnych technologii, które realizują potrzeby określone przez NASA.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments