Europejska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami – GeoVille, CloudFerro, CS Group Romania, CS Group France i DLR – ogłosiła start projektu DUNIA, mającego na celu zwiększenie dostępności danych obserwacji Ziemi dla krajów afrykańskich. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie cyfryzacji kontynentu, zgodnie z Agendą Unii Afrykańskiej na rok 2063. Oczekuje się, że DUNIA, poprzez dostarczanie usług chmurowych zintegrowanych z głównym repozytorium danych programu Copernicus, wesprze badania w dziedzinie rolnictwa, urbanizacji i zmian klimatycznych.

Satelity Sentinel orbitujące w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus, rokrocznie rejestrują 1,2 PB danych satelitarnych terenu Afryki. Oznacza to ponad 1000 zobrazowań generowanych każdego dnia, które mogą znacznie pomóc krajom tego kontynentu w podejmowaniu wyzwań, takich jak walka ze zmianami klimatycznymi, zarządzanie infrastrukturą, monitorowanie rolnictwa, planowanie miast czy monitorowanie zanieczyszczenia powietrza. Mimo tak ogromnej ilości danych obserwacji Ziemi, gromadzonych każdego dnia, terytorium Afryki jest badane w znacznie mniejszym stopniu niż inne regiony naszej planety.

Komisja Unii Afrykańskiej w Agendzie na rok 2063 podkreśla ogromną wartość obserwacji Ziemi dla zrównoważonego wzrostu w Afryce. Zwraca także uwagę na znaczenie danych satelitarnych w monitorowaniu zasobów naturalnych kontynentu oraz pilną potrzebę zniwelowania istniejącej luki w zakresie infrastruktury, pozwalającej wykorzystać korzyści płynące ze zrównoważonego wykorzystania i ochrony tych zasobów.

Aby wesprzeć Afrykę w osiągnięciu tego celu, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zainaugurowała projekt DUNIA, w którym europejskie firmy świadczące usługi obserwacji Ziemi, dostarczają platformę oferującą przygotowane specjalnie na potrzeby użytkowników z tego kontynentu dane obserwacji Ziemi, interfejsy użytkownika, dokumentację i narzędzia do raportowania, a także możliwości przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. Projekt realizowany jest przez konsorcjum składające się z GeoVille Information Systems and Data Processing GmbH (główny wykonawca), polskiego CloudFerro S.A., CS Group Romania, CS Group France i DLR (Niemiecka Agencja Aero-Kosmiczna).

Zadaniem konsorcjum jest dostarczenie infrastruktury, tworzącej interfejsy przyjazne dla urządzeń mobilnych z ograniczonym dostępem do internetu, a także zaprojektowanie intuicyjnej platformy pozwalającej na przeglądanie danych obserwacji Ziemi. Ponadto, dostawcy zapewniają wszechstronne wsparcie użytkownikom DUNIA w zakresie pomocy technicznej, indywidualnych sesji szkoleniowych i webinarów oferując naukowcom i badaczom możliwość poszerzenia wiedzy eksperckiej.

Zadaniem CloudFerro w ramach tego projektu jest zapewnienie usług przetwarzania wraz z dostępem do środowiska chmurowego firmy, a także repozytorium danych satelitarnych i zarządzanie tożsamością i dostępem (z ang. Identity and Access Management, IAM). W rezultacie platformy i zasoby firmy zaprojektowane do przetwarzania danych programu obserwacji Ziemi Copernicus zostaną dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowników projektu DUNIA i ich możliwości sprzętowych.

Nasze zaangażowanie w projekt DUNIA napawa nas ogromną dumą, biorąc pod uwagę jego kluczową rolę w rozwoju Afryki, zarówno w sferze środowiskowej i ekonomiczne, jak i społecznej. Wspieramy tę inicjatywę w zakresie technologii i zasobów, korzystając z naszego doświadczenia w ramach programu Copernicus. Projekt DUNIA to dla dostawców duże wyzwanie, gdyż w wielu regionach Afryki dostępność internetu jest realnym ograniczeniem. Jesteśmy przekonani, że DUNIA, wraz z poprawą dostępności danych satelitarnych Copernicusa, przyniesie nowe możliwości krajom tego kontynentu. – wyjaśnia Marcin Białecki, menedżer produktu EO w CloudFerro.

Projekt DUNIA dąży do upowszechnienia zastosowania danych obserwacji Ziemi i pokrewnych technologii kosmicznych w Afryce. Kieruje się on konkretnymi potrzebami użytkowników i przewiduje rozwój w zakresie cyfryzacji, międzykontynentalnej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju (R&D) wspierając innowacyjne procesy i rozwój kontynentu afrykańskiego.

Czas trwania projektu szacowany jest na 3 lata.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments