Grupa AB widzi „bogactwo impulsów prowzrostowych” i pozytywne perspektywy dla swojej branży w roku 2024, poinformował prezes Andrzej Przybyło.

Mamy bogactwo impulsów prowzrostowych, także widzimy perspektywy roku 2024 jako pozytywne w naszej branży” – powiedział Przybyło podczas videokonferencji.

Dodał, że przy pozytywnym outlook na najbliższy rok grupa posiłkuje się raportami Gartnera dla Europy gdzie dynamika kluczowych segmentów ma być co najmniej zachowana w przyszłym roku, a ponadto zakładane są największe w historii prognozy wydatków na IT na całym świecie.

Pokazujemy kategorie jak data center, istotny dla naszego segmentu VAD, kategorię urządzenia, a to jest gros naszego obrotu, gdzie zakładany jest powrót na ścieżkę znaczących wzrostów. To wszystko będzie wsparte dodatkowo unijnymi programami transformacyjnymi jak Nextgen w ramach KPO, czy Digital Decade 2030. To wszystko są duże środki i one będą bardzo znacząco wpływały na zwiększenie popytu w najbliższym roku. Co ważne widzimy też zwiększony popyt na urządzenia RTV AGD (2 duże wydarzenia sportowe i także boom mieszkaniowy związany z kredytem 2%)” – wymienił prezes Grupy AB.

Dodał, że Grupa widzi także „gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową związaną z rozwojem sztucznej inteligencji”.

Przekładając to na drivery wzrostu w ramach naszej firmy, naszego asortymentu to będzie dotyczyło następujących kategorii urządzeń: laptopy, komputery stacjonarne, LFD, soft storage, IoT internetowe i przemysłowe, kategoria mobile i AGD RTV. Co ważne, w każdej z tych kategorii urządzeń widzimy też wewnętrzne czynniki wzrostu, które dodatkowo będą wpływały na dynamikę obrotu. Na przykład w laptopach to widzimy impuls sprzedażowy jak dalszy popyt ze strony edukacji, wymiana technologiczna, dalszy rozwój pracy mobilnej i zdalnej, ale też kolejny ważny czynnik czyli koniec wsparcia dla Windows 10, bo na horyzoncie mamy kolejną wersję, która na pewno jak zawsze spowoduje migrację i zakupów nowych urządzeń. Ten efekt będzie w np. komputerach stacjonarnych. Dodatkowo wymiana technologiczna związana z ograniczeniem zużycia energii i wymogi związane ze środowiskiem na pewno też będzie miało swój pozytywny impakt na tą kategorię produktową. Idąc dalej – systematyczny rozwój cloud, ale też rosnący segment cyberbezpieczeństwa a także modernizacja systemów CRM i ERP w związku ze AI i funkcjonalnością w ramach systemu ERP, a także serwery,  storage” – wymienił Przybyło.

Odblokowywanie funduszy unijnych może, według jego słów, przełożyć się na ilościowy wzrost budowy centrum danych, rozwój przemysłowego IoT.

„A to rozwój smart city, smart building, przemysłu 4.0, budowy centrów logistycznych, wydatków na służbę zdrowia. W kategorii mobile, po uzyskaniu Xiaomi, ,mamy wszystkie najważniejsze dystrybucje, a ta kategoria jest synonimem transformacji cyfrowej, czyli cykl wymiany technologicznej, 5G i wyższa średnia cena urządzeń będzie powodowała, że obrót w przyszłym roku też przewidujemy na wyższym poziomie. Mamy bogactwo takich impulsów pro wzrostowych. Także widzimy perspektywy roku 2024 na pozytywną w naszej branży” – konkludował prezes Grupy AB.

Grupa AB jest jednym z największych podmiotów prowadzących działalność dystrybucyjną w branży IT w regionie Środkowej Europy obejmującym Polskę, Czechy i Słowację. AB S.A. jest spółką notowaną na rynku głównym GPW od 2006 roku. W roku obrotowym 2021/2022 (lipiec 2021 – czerwiec 2022) miała 14,03 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments