Drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz urządzenia do pomiarów akustycznych wykorzystuje TAURON do monitoringu i diagnostyki sieci ciepłowniczej. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych metod diagnostycznych możliwe jest skrócenie czasu naprawy sieci oraz poprawa efektywności jej pracy.

Wykorzystanie drona pozwala wykonać szczegółową inspekcję podziemnej i naziemnej infrastruktury ciepłowniczej, nawet w trudno dostępnym terenie. Dron może latać nad całą długością rurociągu, jednocześnie rejestrując i wyświetlając monitorowane miejsce w czasie rzeczywistym. Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań do monitoringu sieci ciepłowniczych skracamy czas wykonywania poszczególnych zadań technologicznych, zwiększamy bezpieczeństwo pracy i poprawiamy efektywność pracy urządzeń energetycznych. – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Przelot nad siecią ciepłowniczą wykonywany jest zarówno z kamerą termowizyjną jak i wizyjną. Pozwala to na wygenerowanie ortofotomap odzwierciedlających położenie sieci ciepłowniczej oraz warunki terenowe.

Bezzałogowe statki, są niezastąpione w nowoczesnej diagnostyce elementów infrastruktury ciepłowniczej. Technologia termowizyjna stosowana w dronach pozwala na szybsze zlokalizowanie awarii, uszkodzeń izolacji, strat ciepła poprzez obrazowe pokazanie różnic temperaturowych w obrębie przebiegu sieci ciepłowniczej. Kamera termowizyjna mierzy niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone i przekształca je w obraz. Termowizja to badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla ludzi i badanych przedmiotów.

default

Dron z kamerą termowizyjną, wizyjną oraz z zoomem, wykorzystywany w TAURONIE to zaawansowany technologicznie nowoczesny bezzałogowy statek powietrzny stosowany również przez wszelkiego rodzaju służby mundurowe, ratownicze, poszukiwawcze na całym świecie.

Wykorzystanie tak zaawansowanego technologicznie sprzętu wymagało zdobycia przez naszych pracowników szczególnych uprawnień lotniczych, umożliwiających realizację operacji poza zasięgiem wzroku z wykorzystaniem drona o masie startowej do 25 kg. Wynika to z obowiązującego na terenie Polski i Unii Europejskiej Prawa Lotniczego. – tłumaczy Marcin Staniszewski, prezes spółki TAURON Ciepło.

W celu szybkiego i precyzyjnego wykrywania nieszczelności w rurach ciepłowniczych TAURON oprócz dronów i termowizji stosuje również metody akustyczne. Firma posiada dwa wozy diagnostyczne wyposażone w geofony oraz zestawy urządzeń do wykrywania sygnałów fal dźwiękowych, wytwarzanych przez szumy wody wypływającej pod ciśnieniem przez nieszczelność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments