Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora gamingowego z okresu 19-23 grudnia br.

Bloober Team: Spółce przyznano dofinansowanie do wysokości 4 976 077,14 zł na realizację projektu „Prace rozwojowe nad innowacyjnym systemem walki z unikatowymi przeciwnikami, na potrzeby gier TPP, z bogatą warstwą narracyjną psychological-horror tworzonych z wykorzystaniem technologii silnika Unreal Engine 5”, podała spółka. Całkowity koszt projektu wynosi 9 952 154,28 zł.

PunkPirates: Leszek Krajewski złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa oraz z członkostwa w zarządzie PunkPirates ze skutkiem na dzień 22 grudnia 2022 roku, podała spółka.

Road Studio: Zmieni dotychczasową strategię, koncentrując się na ukończeniu produkcji „Alaskan Truck Simulator” (ATS), podała spółka w nawiązaniu do przeprowadzonego audytu. W osobnym komunikacie studio podało, że podpisało term sheet (porozumienie w sprawie zawarcia umowy współwydawniczej) z Green Man Gaming Label Limited, dotyczące sfinansowania produkcji ATS na kwotę 1 075 000 euro.

Drago entertainment: Powziął informację o przekroczeniu progu 1 mln sztuk sprzedanych egzemplarzy gry „Gas Station Simulator” (GSS) w wersji PC, a także na konsolach Xbox, PlayStation, Nintendo oraz uwzględniając płatny dodatek DLC, podała spółka.

No Gravity Games: Nabył od Metaversum pełne prawa do marki „Alder’s Blood”, wraz z pełnymi prawami do przychodów z gry „Alder’s Blood” oraz pełnymi prawami do prototypu gry codename: „Alder’s Blood 2”, podała spółka. No Gravity Games rozpoczął prace nad kolejną grą w uniwersum „Alder’s Blood”.

PunkPirates: Dokonał zbycia wszystkich posiadanych gier, tj.: Escape Room VR, Escape Room VR: Stories, Escape Room VR: Inner Voices, DANGER! Escape Lab oraz gier w budowie: „Death Manager” i „POW POW: Dye it Up!”, podała spółka. Dodatkowo PunkPirates zbył cały posiadany pakiet 20% akcji spółki Games 4Experience.

Bloober Team: Planuje zaprezentowanie strategii do 2027 roku w dniu 7 marca 2023, podała spółka.

Bloober Team: Zarekomendował akcjonariuszom podjęcie uchwał w sprawie przeniesienie notowań akcji spółki na rynek główny GPW z NewConnect, podała spółka.

Carbon Studio: Podpisał umowę z Vertigo Games, na mocy której Vertigo Games będzie finansowało prace nad dalszym rozwojem gry „The Wizards – Dark Times: Brotherood” na wszystkich głównych platformach VR

Ultimate Games: Rozpoczął procedurę zmierzającą do likwidacji spółek zależnych: Roller Games oraz Thunder Games z siedzibą w Warszawie, podała spółka.

CD Projekt: Akcjonariusze przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia programu motywacyjnego na lata obrotowe 2023-2027, natomiast nie podjęli uchwały w sprawie emisji warrantów subskrypcyjnych w celu realizacji programu motywacyjnego, podała spółka.

No Gravity Games: Osiągnął 2,5 razy lepszą sprzedaż gier r/r w ramach kampanii promocyjnej „12 Games of Christmas Giveaway!” w dniach 5-16 grudnia 2022 roku na konsoli Nintendo Switch w rejonie America, podała spółka.

Simteract: Nawiązał współpracę z niemieckim wydawcą Astragon nad niezapowiedzianą jeszcze grą symulacyjną „Project Prodigy”, podała spółka. Jest to jedna z trzech gier, które są w planach Simteract.

All in! Games: Odstąpiła od negocjacji z PIE Consulting dot. sprzedaży autorskich praw majątkowych do gier: „Arboria” oraz „Paradise Lost”. Ponadto strony zgodnie oświadczyły, że nie mają względem siebie żadnych roszczeń związanych z realizacją i rozwiązaniem listu intencyjnego.

Games Box: Koszty portu gry „Ships Simulator” na konsole Xbox One zostały w pełni zwrócone. Gra sprzedała się w ilości ok. 1.000 sztuk.

SimFabric: Otrzymał informację od spółki zależnej MobileFabric o wydaniu trzech gier z serii „Saboteur” na urządzenia mobilne z systemami iOS w sklepie App Store. Cena gier wynosi: – „Saboteur!” – 4,99 USD, „Saboteur II: Avenging Angel” – 4,99 USD oraz „Saboteur SiO” – 6,99 USD.

Baked Games: Zawarł z podmiotem zagranicznym umowę na stworzenie gry komputerowej, za co otrzyma wynagrodzenie w łącznej wysokości 1,6 mln zł. Zgodnie z umową, termin stworzenia gry to około roku.

Frozen Way: Gra „House Flipper Pets VR”) miała premierę na platformie Steam 15 grudnia 2022 r. w formie wczesnego dostępu. Cena egzemplarza gry to 19,99 USD, natomiast zniżka premierowa wyniosła 10%. Gra wydana została wydana na kontach wydawniczych w 12 wersjach językowych. Koszty wydawnicze gry poniesione przez Frozen Way nie przekroczyły 60 tys. zł.

SimFabric: Po 72 godzinach od wydania gry „Quantum Storm” wszystkie koszty produkcji, portingu oraz marketingu zostały zwrócone w 100% i aktualnie Gra na konsolach PS4/PS5 przynosi zyski z każdą sprzedaną kopią. W procesie powstawania gry spółka była odpowiedzialna za produkcję, portowanie i wydanie gry. Jest również właścicielem praw majątkowych do gry.

Gameformatic: Gra „Car Mechanic Simulator VR” została udostępniona na Playstation VR.

PlayWay: „Pool Cleaning Simulator” – nowa gra symulacyjna 3D została ogłoszona na odświeżonym trailerze i pojawi się na Steam w 2023 r.

Sony Interactive Entertainment: Ruszyła Zimowa Wyprzedaż, w ramach której rabatami objęte zostały najnowsze tytuły w PlayStation Store.

Raport: Hitmaker Gaming Jobs podsumował 2022 w branży gamingowej: Całkowita liczba wakatów w branży gier spadła o 19,16% w tym czasie. Stanowiska dla osób rozpoczynających karierę zawodową w gamingu stanowią obecnie zaledwie 5,2% wszystkich ofert. Ponad 50% wszystkich ofert pracy w branży gier komputerowych dotyczyło zatrudnienia w USA (44,2%) lub Kanadzie (12,8%). W pełni zdalne oferty pracy dla graczy wróciły do poziomu sprzed pandemii (6,37% wszystkich ofert).

CD Projekt: Dzięki dalszym naprawczym działaniom spółki (patch 1.6, oceny w ostatnim miesiącu na poziomie 92% pozytywów) nad „Cyberpunk 2077” oraz wydanemu serialowi „Cyberpunk: Edgerunners” pierwszy raz od premiery gry, wrzesień pokazał potencjał, jaki drzemie w tym IP, napisali analitycy BDM w swoim raporcie. Według szacunków BDM, w III kw. rozeszło się ok. 1,2 mln kopii „CP” i był to wynik o ok. 50% wyższy kw/kw. Broker liczy na poprawę monetyzacji tego tytułu w kolejnych kwartałach oraz wydłużenie jego ogona sprzedażowego. W 2023 r. zadebiutuje „Widmo Wolności”, czyli płatne rozszerzenie do gry „Cyberpunk 2077”. BDM prognozuje, że jego sprzedaż będzie kształtowała się na poziomie 20% sprzedaży „podstawki” (po odjęciu konsol starej generacji), w związku z czym w istotny sposób przełoży się to na poprawę wyników spółki w 2023 r. Dodatkowo broker jest pozytywnie zbudowany przedstawioną na początku października br. aktualizacją długoterminowej strategii spółki. Broker uważa, że przedstawione cele są ambitne, a ich realizacja pozwoli wejść deweloperowi gier na nowy, znacznie wyższy poziom.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments