Virgin Orbit, kalifornijska firma zajmująca się wynoszeniem satelitów na orbitę, ogłosiła podpisanie nowego protokołu ustaleń (MOU – Memorandum of Understanding), który rozszerzy jej współpracę z wrocławską firmą SatRevolution, producentem nanosatelitów i firmą świadczącą usługi w sektorze kosmicznym.

Nowa umowa została podpisana w momencie, gdy dwa satelity SatRevolution są w trakcie końcowego odliczania do wystrzelenia na orbitę za pomocą systemu LauncherOne firmy Virgin Orbit. Dokument kładzie podwaliny pod wystrzelenie setek dodatkowych satelitów, a także wspólny rozwój zintegrowanych usług misyjnych i innych potencjalnych obszarów współpracy.

Pierwsze dwa satelity STORK firmy SatRevolution są już w pełni zintegrowane z rakietą LauncherOne, która ma wystartować na orbitę z Mojave Air and Space Port już jutro rano (1 lipca) czasu pacyficznego (15:00 – 18:00 czasu polskiego). Zgodnie z MOU, SatRevolution wybrała Virgin Orbit do obsługi kolejnych kosmicznych misji, które będą miały miejsce rokrocznie aż do 2026 roku. Firma intensywnie pracuje nad rozwojem swoich konstelacji, w tym konstelacji STORK oraz planowanych projektów takich jak konstelacja dla Internetu Rzeczy i radaru z syntetyczną aperturą (SAR).

Rozszerzając strategiczne partnerstwo, Virgin Orbit i SatRevolution będą również poszukiwać sposobów na wypracowanie biznesowych zastosowań wykorzystania nanosatelitów. Wspólna oferta może obejmować usługi hostowania ładunków na LauncherOne, gotowe rozwiązania szybkiego wdrażania usług kosmicznych i wiele innych.
Dodatkowo, Virgin Orbit i SatRevolution będą aktywnie wspierać szybko rozwijający się polski przemysł kosmiczny – m.in. poszukując nowych możliwości dla krajowych usług wynoszenia na orbitę i kolejnych misji kosmicznych.

Virgin Orbit i SatRevolution planują kontynuować współpracę z kilkoma czołowymi polskimi uniwersytetami badawczymi w ramach konsorcjum Polish Mission to Mars, które pracuje nad stworzeniem serii misji na Czerwoną Planetę.

Grzegorz Zwoliński, SatRevolution
Grzegorz Zwoliński, SatRevolution

Nowa umowa to najlepsza rzecz, jaka mogła się przydarzyć SatRevolution. Współpraca z Virgin Orbit potwierdza, że SatRevolution jest zarówno centrum polskiego przemysłu NewSpace, jak i dynamicznie rozwijającym się graczem na rynku globalnym. Obie nasze firmy łączy chęć uczynienia przestrzeni kosmicznej bardziej dostępnej dlatego bliższa współpraca jest kolejnym, naturalnym krokiem – podkreśla Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i CEO SatRevolution.

Cieszymy się, że mamy wypracowane świetne relacje z zespołem SatRevolution. Nasze dwie firmy dobrze uzupełniają się we wspólnym dążeniu do wywołania rewolucji małych satelitów. Zespół Virgin Orbit jest podekscytowany możliwością kontynuowania strategicznego partnerstwa z Grzegorzem i jego zespołem w celu rozszerzania wspólnej oferty. Razem chcemy sprawić, że korzyści płynące z eksploracji przestrzeni kosmicznej staną się bardziej dostępne dla podmiotów w Polsce, w USA i na całym świecie – komentuje Dan Hart, Prezes Virgin Orbit.

Start misji Virgin Orbit Tubular Bells: Part One jest planowany na godzinę 6 rano – 8 rano czasu pacyficznego (15:00 – 18:00 UTC) w środę, 30 czerwca. Misja będzie transmitowana na żywo na firmowym kanale YouTube.

SatRevolution umieści także na orbicie dwie satelity optyczne, których zadaniem będzie zbierać dane dla branży rolniczej oraz energetycznej w Polsce i USA. W projekt, pod nazwą Misja Andromeda, zaangażowały się spółki JR Holding, Columbus Energy i Saule Technologies.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments