Koszt średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej w Polsce to 32–39 tys. zł. Na cenę wpływają przede wszystkim: jakość komponentów, rodzaj dachu i długość gwarancji – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl we współpracy z Murator.pl. Co zrobić, aby maksymalnie ograniczyć koszty takiej inwestycji?

Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług w zakresie dostawy i montażu fotowoltaiki z usługodawcami, we współpracy z portalem Murator.pl, zrealizowali badanie wśród firm zajmujących się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych. W ten sposób udało się pozyskać informacje dotyczące cen paneli w Polsce. W badaniu wzięli udział wykonawcy z całego kraju.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w Polsce?

Zgodnie z wynikami badania w przypadku najczęściej wybieranego przez Polaków zakresu mocy instalacji – od 5 do 10 kW – średnia cena za 1 kWp wyniosła 3 725 zł. Kwota ta będzie niższa w sytuacji, kiedy klient zdecyduje się na wersję budżetową (średnio 3 648 zł). Więcej zapłacą natomiast ci, którzy wybiorą wariant premium – 4 345 zł.

Na czym polegają różnice? Wiele firm oferuje swoim klientom aż trzy opcje instalacji – budżetową, standardową oraz premium. Te najdroższe warianty charakteryzuje zwykle przedłużona gwarancja, wykorzystanie komponentów bardziej renomowanych producentów, o wyższej wytrzymałości mechanicznej, rozszerzona oferta serwisu itd.

Średnia moc mikroinstalacji w Polsce wynosi obecnie 9,04 kW i powinna zaspokoić zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego przeciętniej wielkości. Z badania wynika, że za taką instalację inwestor musi zapłacić od 32 980 do 39 280 zł.

 

Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

Osoby, którym zależy na maksymalnym obniżeniu kosztów instalacji, powinny przede wszystkim poznać czynniki, które wpływają na ostateczną cenę. Wykonawcy, którzy wzięli udział w badaniu Oferteo.pl i Muratora, zaliczali do nich przede wszystkim: rodzaj falownika (94%), moc instalacji (92%), producenta komponentów (91%), a także rodzaj dachu (jego pokrycie i usytuowanie).

Jeśli chodzi o wielkość instalacji, okazuje się, że im większa moc, tym niższa cena w przeliczeniu na 1 kWp. Na przykład w przypadku standardowej instalacji o mocy do 3 kW, średnia cena 1 kWp wynosi 4 760 zł, natomiast klienci instalujący od 10 do 15 kW, zapłacą za tę jednostkę 3 511 zł.

Jakie czynniki zostały uwzględnione w przygotowanej dla klienta wycenie instalacji

Przy realizacji jakiejkolwiek inwestycji ważne jest, abyśmy starali się możliwie jak najdokładniej poznać rynek usług w danej branży. Świadomi konsumenci są lepiej przygotowani do procesu poszukiwań wykonawcy, wiedzą, na co należy zwrócić uwagę, są mniej podatni na manipulację, a także mogą pozwolić sobie na ewentualne negocjacje ceny. Warto poświęcić odpowiedni czas na porówanie ofert zleceniobiorców, zapoznanie się dokładnie z ich ofertą i obiektywną ocenę tego, co dla nas jako klientów ma największe znaczenie. Cena, jakość, wsparcie formalne, a może szybkość wykonania? – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Jak maksymalnie obniżyć koszty instalacji?

Po przeanalizowaniu wszystkich danych zgromadzonych podczas badania przygotowaliśmy kilka praktycznych porad dla inwestorów, którzy planują w przyszłości zakup instalacji fotowoltaicznej.

1. Dach jednospadowy o nachyleniu 30-40 stopni – taki dach tworzy najbardziej sprzyjające warunki dla montażu fotowoltaiki. 59% badanych firm zadeklarowało, że dach płaski podnosi koszty instalacji. Jeśli chodzi o pokrycie dachu, to najlepsza jest blachodachówka.

2. Kierunek południowy – wydajność instalacji będzie największa w przypadku dachu skierowanego na południe.

3. Miejsca niezacienione – spore utrudnienia może spowodować cień padający na panele. Należy upewnić się, że w pobliżu nie ma żadnych wysokich drzew, które mogłyby przykrywać instalację.

4. Moc instalacji – istotne jest odpowiednie dobranie mocy do potrzeb gospodarstwa domowego. Im większa instalacja, tym korzystniejsza będzie cena za 1 kWh. Jednocześnie jeśli moc przekroczy 10 kW, wówczas z sieci można odebrać już nie 80%, a 70% wygenerowanej mocy. W tej kwestii pomocą służą oczywiście specjaliści.

5. Panele monokrystaliczne – to opcja droższa, ale bardziej wydajna niż ogniwa polikrystaliczne. Pozwoli zaoszczędzić na kosztach konstrukcji i robocizny, ponieważ cała instalacja zajmie znacznie mniej przestrzeni.

6. Dobrej jakości inwerter – w przypadku inwertera (falownika) warto zainwestować nieco więcej i wybrać lepszej jakości urządzenie, ponieważ jest to najbardziej awaryjny element instalacji.

7. Łatwy dostęp – w przypadku awarii systemu, dużym ułatwieniem będzie, jeśli instalacja będzie łatwo dostępna. To przyspieszy ewentualne naprawy, tym samym skracając długość przestoju w produkcji prądu.

Poza wszystkimi technicznymi parametrami instalacji warto też zwrócić uwagę na wszelkie dostępne możliwości dofinansowań instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika zyskuje coraz większe uznanie

Metodologia badania

Dane pochodzą z „Ankiety o cenach fotowoltaiki”, realizowanej przez Oferteo.pl i Murator.pl. Badanie ankietowe przeprowadzono w marcu 2021 roku metodą CAWI na próbie 275 firm montujących panele fotowoltaiczne.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Ta technologia zyskuje coraz większe uznanie także w Polsce. Niedawno AI Clearing poinformowało, że wesprze największą farmę fotowoltaiczną w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments