Polsko-amerykański startup AI Clearing będzie monitorował przebieg prac budowlanych w powstającej właśnie największej w Polsce farmie fotowoltaicznej.

Startup, który wcześniej monitorował proces powstawania farm słonecznych w USA i Kanadzie, podpisał właśnie kontrakt z Esoleo Sp. z o.o. – firmą specjalizującą się w budowie instalacji fotowoltaicznych. W ramach umowy AI Clearing będzie monitorował proces budowy elektrowni słonecznej, która powstaje na obszarze 100 ha w gminie Brudzew, gdzie wcześniej działała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Adamów.

System AI Clearing analizuje przy użyciu sztucznej inteligencji dane pozyskane z dronów i porównuje je z dokumentacją projektową (np. z programów CAD i BIM). Dzięki temu menedżerowie zarządzający dużymi projektami infrastrukturalnymi takimi jak budowa farm fotowoltaicznych, dróg czy gazociągów mają na bieżąco wgląd w przebieg prac i mogą ocenić ich zgodność z projektem i założonym harmonogramem.

Budowanie farm na tak dużej powierzchni jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Technologia, którą posiada AI Clearing, pozwoli nam szybciej i lepiej wykorzystywać zbierane przez nas dane i kontrolować tempo przebiegu prac instalacyjnych – powiedział Mirosław Sołtysiak, Dyrektor Projektu z ESOLEO.

Dla ESOLEO AI Clearing będzie monitorować kluczowe wskaźniki realizacji projektu takie jak: liczba zmontowanych konstrukcji wsporczych, nóg i modułów, a także stopień wykonania rowów i dróg dojazdowych. Termin oddania farmy do eksploatacji planowany jest na sierpień 2021 roku.

Cieszymy się, że pracując przy powstawaniu największej farmy fotowoltaicznej w Polsce przyczyniamy się do zielonej transformacji kraju. Głęboko wierzymy, że dzięki naszym rozwiązaniom proces budowlany będzie przebiegał zgodnie z harmonogramem – powiedział Adam Wiśniewski, współtwórca AI Clearing. 

Z rozwiązań AI Clearing korzystają już największe na świecie firmy budowlane. Wśród nich jest PCL Construction, jeden z dziesięciu największych wykonawców budowlanych w USA, oraz największa na świecie grupa budowlana Vinci.

AI Clearing, Inc. oferuje oparte na sztucznej inteligencji rozwiązania, które wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy zdjęć i danych budowlanych. Dzięki platformie analitycznej inwestorzy i firmy wykonawcze znacznie szybciej otrzymują informacje o postępie prac budowlanych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments