Do niedawna nowoczesne technologie w świecie nieruchomości traktowane były jako przyszłość i element wyróżniający biurowiec na tle innych. Pandemia sprawiła, że w bardzo krótkim czasie zyskały na znaczeniu, stając się kluczowym aspektem w zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu pracy najemców budynku. 

Bezsprzecznie budynki smart mają znaczącą przewagę nad biurowcami starszego typu. Zastosowane w nich inteligentne rozwiązania, które zostały docenione zwłaszcza w czasie pandemii były uwzględnione już na etapie planowania inwestycji. Jednak nawet dla biurowców starszego typu, których właściciele dopiero otwierają się na nowe rozwiązania, jest wiele propozycji mogących znacząco wpłynąć na poprawę standardu bezpieczeństwa.

„Rozważając wybór rozwiązań technologicznych, które chcemy wdrożyć w budynku, warto zastanowić się, czy technologia ma nas wspierać tylko przez najbliższe kilka miesięcy czy zamierzamy wykorzystywać ją również w perspektywie długoterminowej. Jest to niezwykle ważne pytanie, ponieważ już dziś decydujemy nie tylko o tym jaki koszt pojawi się w budżecie na stałe, ale także jaką faktyczną wartość może taka technologia przynieść”dodaje Marta Sobieszczak, ACE Product Manager w dziale Doradztwa Strategicznego EMEA, Knight Frank.

Rozwiązania technologiczne, które mogą okazać się przydatne w czasie pandemii Covid-19 należy przeanalizować pod kątem obszaru, o który chcemy zadbać. Warto zacząć od zadania sobie kilku pytań. Czy technologia, którą wybiorę ma mi pomóc w minimalizowaniu ryzyka zakażenia wirusem? Czy chcę skoncentrować się na budowaniu zaufania i poczucia bezpieczeństwa użytkowników przestrzeni?

Zarządzanie ruchem w budynku

„W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19 , a także ze względu na komfort korzystania z przestrzeni przez użytkowników, ważne jest sprawne zarządzanie ruchem w budynku. Składa się na to wiele elementów, m.in. korzystanie z wind i przestrzeni wspólnych, kierunek poruszania się osób czy liczba osób, które pojawiają się w budynku o określonych porach dnia. Zarządzanie tymi elementami również może wspomóc technologia” – dodaje Izabela Miazgowska, Head of Property Management, Knight Frank. 

„Niektórzy dostawcy aplikacji budynkowych, w związku z epidemią dodali możliwość zarezerwowania godziny przyjścia do biura w celu uniknięcia kolejek. Funkcjonalność ta pozwala również sprawnie zarządzać korzystaniem ze wspólnych udogodnień, takich jak schowki na rowery, siłownie, prysznice i pomieszczenia socjalne” – komentuje Marta Sobieszczak, ACE Product Manager w dziale Doradztwa Strategicznego EMEA, Knight Frank

Pojawiła się także odpowiedź technologiczna na ryzyko związane z tworzeniem się kolejek w kantynach i restauracjach w porze lunchu. Niektórzy dostawcy aplikacji wprowadzili możliwość zamawiania jedzenia z restauracji poprzez aplikację, a nawet natychmiastowej płatności bez konieczności stania w kolejce po jedzenie.

Dzięki tej funkcjonalności znacząco ograniczamy konieczność kontaktu z innymi. Możemy zamówić, zapłacić, a następnie odebrać zamówienie. Dodatkowo niektórzy dostawcy oferują  możliwość wyboru miejsca odbioru zamówienia – np. w restauracji lub recepcji biurowca.

Utrzymywanie odpowiedniego reżimu sanitarnego

Przestrzeganie odpowiedniego reżimu sanitarnego w budynku jest jednym z kluczowych wymogów, które muszą być obecnie spełnione. W przypadku całego budynku doskonałym rozwiązaniem byłoby zastosowanie systemów umożliwiających bezdotykowe poruszanie się w przestrzeni. Mogą to być systemy z czytnikami kodów QR wyświetlanymi w telefonach użytkowników, które umożliwiają wejście do budynku, a nawet wezwanie windy i jednoczesne wybranie odpowiedniego piętra. 

Czujki ruchu w częściach wspólnych budynku zapalające światło, armatura sanitarna w postaci toalet spłukujących się automatycznie, bezdotykowe baterie w kranach czy też dozowniki do mydła to bezdotykowe systemy i urządzenia funkcjonujące w naszym życiu od dawna. Obecnie w budynkach biurowych standardem stają się nowoczesne aplikacje na smartfony, które są zintegrowane z różnymi systemami budynkowymi i które umożliwiają bezdotykowe poruszanie się po obiekcie.

W wielu biurowcach najemcy nie potrzebują dziś karty dostępu, aby przejść przez bramki w holu głównym czy też nacisnąć przycisk, aby przywołać windę. Funkcję karty przejął telefon. Dodatkowo systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych przy wjeździe do garażu ułatwiają kierowcom wjazd bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Monitoring temperatury

Kluczowym aspektem dbania o bezpieczeństwo użytkowników przestrzeni jest dbanie o ich komfort psychiczny i budowanie zaufania, że przestrzeń biurowa jest dla nich bezpieczna. Jednym z takich sposobów jest monitorowanie temperatury przy wejściu do budynku. Dostępne są na rynku różne rozwiązania w postaci systemów termowizyjnych, które z odległości kilku metrów sprawdzają temperaturę osób wchodzących do budynku. Jeśli zostanie wykryta anomalia w postaci podwyższonej temperatury, można zareagować odpowiednio wcześnie i skierować taką osobę do domu lub lekarza, zanim wejdzie do budynku.

Atutem tej metody jest szybkość pomiaru – w czasie rzeczywistym, bez utrudniania wstępu do budynku, a także fakt że nie musimy zapisywać danych, gdyż wyłapujemy tylko osoby z podwyższoną temperaturą, co jest istotne z punktu widzenia regulacji RODO. Pamiętać jednak należy, że aktualnie obowiązujące przepisy prawne nie regulują jaka temperatura ciała może wskazywać na chorobę czy też ewentualne zakażenie wirusem Covid-19. Zastosowanie restrykcji w postaci niewpuszczenia pracownika bądź gościa najemcy z gorączką do budynku może stanowić kwestię sporną.

Regularna komunikacja z pracownikami

W kwestii komunikacji technologia również przychodzi nam z pomocą. Niektórzy właściciele budynków wykorzystują aplikacje budynkowe do wysyłania natychmiastowych powiadomień do użytkowników przestrzeni.. Komunikacja prowadzona przy ich użyciu może być bardzo skuteczna i co ważne – regularna. Niektórzy dostawcy pracują także nad rozwiązaniami, które pomogą nie tylko zidentyfikować sieć osób, z którymi miała kontakt osoba, u której wykryto wirusa, ale co ważne powiadomić je wszystkie, aby mogły udać się na kwarantannę. 

„W zarządzanych przez nas biurowcach nieustanie dbamy o bezpieczeństwo najemców. Wprowadziliśmy szereg wytycznych, o których regularnie informujemy m.in. za pomocą cyklu infografik wyświetlanych na budynkowych ekranach. Dodatkowo przeprowadzamy szkolenia i spotkania online, na których omawiamy zasady bezpieczeństwa i odpowiadamy na nurtujące najemców pytania” – dodaje Izabela Miazgowska, Head of Property Management, Knight Frank. 

Podsumowując, bez względu na to, czy zdecydujemy się na rozwiązania krótko-, czy długoterminowe, warto spojrzeć na technologie budynkowe przyjaznym okiem. Technologia bowiem może pomóc nam stworzyć bezpieczne oraz komfortowe środowisko pracy i usprawnić komunikację z najemcami i użytkownikami przestrzeni. Co ważne, w tych niestabilnych czasach technologia z pewnością pomoże nam łatwiej i sprawniej reagować na nadchodzące zmiany.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments